រដ្ឋមន្រ្តីអប់រំ ស្នើ​ឱ្យ​មន្ទីរអប់រំរាជធានីខេត្ត​ រៀបចំ​កាយរឹទ្ធិល្អ​នៅតាម​សាលារៀនគំរូ ដើម្បី​លើក​កម្ពស់​ការ​អនុវត្ត​ជំនាញ​សតវត្សទី២១
ក្នុងពិធី​ប្រកួត​ក្រុម​ភ្លេងកាយរឹទ្ធិ​ថ្នាក់ជាតិ លើកទី២​ ក្រោម​ប្រធាន​បទ « ភ្លេងកាយរឹទ្ធិ ដើម្បី​មហាវរវិបុលភាព» នាព្រឹក​ថ្ងៃទី៤ ខែ​មិថុនា ឆ្នាំ២០២៥ ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត​សភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយក​រដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តី​ក្រសួង​អប់រំ យុវជន​ និង​កីឡា បាន​ស្នើឱ្យ​នាយកដ្ឋាន​សហប្រតិបត្តិការ​កាយរឹទ្ធ និង​មន្ទីរ​អប់រំ​រាជធានី​ខេត្ត រៀបចំ​កាយរឹទ្ធិល្អ​នៅតាម​សាលារៀន​គំរូ ដើម្បី​លើក​កម្ពស់​ការ​អនុវត្ត​ជំនាញ​សតវត្សទី២១។
ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត​សភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន មាន​ប្រសាសន៍ថា នាយកដ្ឋាន​សហប្រតិបត្តិការ​កាយរឹទ្ធ និង​មន្ទីរ​អប់រំ​រាជធានីខេត្ត ត្រូវ​រៀបចំ​ផែនការ​ពង្រឹង​សមាជិកភាព និង​ពង្រឹង​រចនាសម្ព័ន្ធ​កងល្បាត​នៅ​តាម​សាលារៀន​គំរូ ដើម្បី​គាំទ្រ​ដល់​កម្មវិធី​ក្រៅ​ម៉ោង​សិក្សា ហើយ​ត្រូវរួមគ្នា​ខិតខំ​រៀប​ចំ​ដំណើរ​ការ​កាយរឹទ្ធិល្អ​នៅ​តាម​សាលារៀន​គំរូ ដើម្បី​លើក​កម្ពស់ការ​អនុវត្ត​ជំនាញ​សតវត្សទី២១ ជំនាញ​បច្ចេក​វិទ្យា​ព័ត៌មាន ជំនាញ​ឌីជីថល​បញ្ញាសិប្បនិម្មិត ជំនាញ​បច្ចេកទេស​សម្រាប់​កុមារ និង​យុវជន តាម​វិធីសាស្ត្រ​រៀន និង​អនុវត្ត​ជាក់ស្ដែង ការ​សិក្សា​តាម​បែប​អនុវត្ត​គម្រោង វិធីសាស្រ្ត​មិត្តអប់រំ​មិត្ត បង្កើត​ជា​ក្លិបសិក្សា ក្លិប​សកម្មភាព ក្លិប​គម្រោង​នានា នៅតាម​សាលារៀន​របស់ខ្លួន​ឱ្យឆ្លើយតប​ទៅនឹង​បរិវត្តកម្ម​ឌីជីថល។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន​ និងកីឡា
រដ្ឋមន្រ្តី​ក្រសួងអប់រំ លើក​ឡើង​ថា បណ្ដា​ប្រទេស​ជឿនលឿន​នៅលើ​ពិភពលោក​តែង​បង្កើតឱ្យ​មានក្រុម​ភ្លេង​ព្យុហយាត្រា​នៅតាម​គ្រឹះស្ថានសិក្សា ដើម្បីជួយ​អប់រំស្មារតី​កាយរឹទ្ធិក្នុង​ចំណោម​យុវជន និង​កុមារ។ ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត​សភាចារ្យ បន្តថា ការបង្កើត​ឱ្យមាន​ក្រុម​ភ្លេង​ព្យុហយាត្រា​នៅតាម​គ្រឹះស្ថាន​សិក្សា ពិតជា​ជួយ​ដល់​ការ​អភិវឌ្ឍកាយ​សម្បទា បំណិន​សម្បទា សុខភាព​ផ្លូវ​ចិត្ត និង​ជួយ​លូតលាស់​បំណិន​សតវត្សទី២១ បណ្ដុះ​បញ្ញា​ស្មារតី វិស័យ សីលធម៌ ការធ្វើ​ការងារ​ជាក្រុម​ និង​ភាព​ធន់​ ជាពិសេស​ផ្ដល់​ផល​វិជ្ជមាន​លើការ​សិក្សា​រៀនសូត្រ និង​មាន​ឥរិយាបទ​ល្អ។
បើ​តាម ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត​សភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន បេសក​កម្ម​របស់​កាយ​រឹទ្ធិជាតិ​កម្ពុជា ពិតជា​បាន​ឆ្លើយតប​ជាវិជ្ជមាន​ក្នុងការ​អនុវត្ត​សកម្មភាព​ក្រៅ​ម៉ោង​សិក្សា ការ​ពង្រឹង​វិន័យ សីលធម៌ ចរិយា​ធម៌ សុជីវធម៌ គុណធម៌ និង​ឥរិយាបទ​ល្អ​របស់​សិស្ស​នៅតាម​សាលារៀន ជាពិសេស​ការរៀប​ចំក្រុម​ភ្លេង​កាយរឹទ្ធិ និង​រចនាសម្ព័ន្ធ​កាកបាត​ក្រហម​កាយរឹទ្ធិ​នៅតាម​គ្រឹះស្ថាន​សិក្សា។
ក្រុមភ្លេងកាយរឹទ្ធិ
រដ្ឋមន្រ្តី​ក្រសួងអប់រំ ក៏បានស្នើឱ្យ​គ្រឹះស្ថាន​សិក្សា​ចូលរួម​អនុវត្ត​សកម្មភាព​ក្រៅម៉ោង​សិក្សា​បន្ថែម​២ម៉ោង ក្នុង​មួយថ្ងៃ​ដើម្បី​លើក​កម្ពស់​គុណភាព​អប់រំ ដោយ​សូម​ក្រុមប្រឹក្សាកាយ​រឹទ្ធិ​រាជធានីខេត្ត​ចូលរួម​សហការ​គៀគរ​មូលនិធិ​ពីសប្បុរសជន និង​ក្រុមហ៊ុន​ឯកជននានា ដើម្បី​បង្កើតក្រុម​ភ្លេងកាយរឹទ្ធិ យ៉ាង​ហោចណាស់​ឱ្យមាន​មួយក្រុម​ជាតំណាង​ខេត្ត​របស់​ខ្លួន។​ នាយកដ្ឋាន​សហប្រតិបត្តិការ​កាយរឹទ្ធ ត្រូវ​រៀបចំ​ក្រុម​គ្រូភ្លេង​ព្យុហយាត្រា​កាយរឹទ្ធិ​ថ្នាក់ជាតិ ដោយ​ចងក្រង​ក្មួយៗ​ជា​កាយរឹទ្ធិ​ឱ្យមាន​ជំនាញ​ភ្លេង​ព្យុហយាត្រា​កាយរឹទ្ធិ ដើម្បី​ចុះហ្វឹកហាត់​ដល់ក្រុម​ភ្លេងកាយរឹទ្ធិ​នៅតាម​រាជធានី​ខេត្តដែល​ទើប​បង្កើតថ្មី។ នាយកដ្ឋាន​សហប្រតិបត្តិការ​កាយរឹទ្ធ និង​មន្ទីរ​អប់រំ​រាជធានីខេត្ត ត្រូវ​សហការ​រៀបចំ​ផែនការ​សកម្មភាព ដើម្បី​ផ្លាស់ប្ដូរ​បទពិសោធន៍​រវាង​ក្រុម​ភ្លេង​ព្យុហយាត្រា​រាជធានី​ខេត្ត ដើម្បី​ចែក​រំលែក​ចំណេះដឹង និង​បទភ្លេង​ព្យុហយាត្រា​កាយរឹទ្ធ។
គួរ​ជំរាប​ជូនថា កាយរឹទ្ធិជាតិ​បង្កើត​ឡើង​ក្នុង​ឆ្នាំ២០០០ ក្រោម​គំនិត​ផ្ដួចផ្ដើម របស់​សម្ដេច​អគ្គ​មហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន។ ក្រុម​កាយរឹទ្ធ​ជាតិ​កម្ពុជា បាន​ទទួល​ស្គាល់ជា​សមាជិក​ពេញសិទ្ធិ នៃ​អង្គការ​ពិភពលោក នៃ​ចលនា​កាយរឹទ្ធិ នៅថ្ងៃ១ ខែ​កក្កដា ឆ្នាំ២០០៨។ បច្ចុប្បន្ន​កាយរឹទ្ធិជាតិ​កម្ពុជា មាន​សមាជិក​ចំនួន ១៨៥ ៣៥៦នាក់៕