យុវជនគ្រូ បង្កើតសាលាសហគមន៍ឱរ៉ាល់ ជួយសិស្សក្រីក្រឱ្យ​ទទួលបានការអប់រំ
កុមារប្រមាណ ១៣០នាក់​នៅ​តំបន់ឱរ៉ាល់ កំពុង​តែទទួលបានការផ្គត់ផ្គង់សម្ភារៈសិក្សា អាហារមួយថ្ងៃ២ពេល និងការសិក្សាឥតគិតថ្លៃលើ មុខវិជ្ជា អង់គ្លេស កុំព្យូទ័រ កសិកម្ម និងបរិស្ថាន បន្ថែមបន្ទាប់ពីម៉ោងសិក្សារដ្ឋ ពីយុវជនមួយក្រុមដែលមានឈ្មោះថា យុវជនគ្រូ។
លោក សាន ដារ៉ាវីត ដែលជាស្ថាបនិកគម្រោងសាលាសហគមន៍ ភ្នំឱរ៉ាល់ មានទីតាំងក្នុងភូមិស្រែចិន ឃុំត្រពាំងជោរ ស្រុក​ឱរ៉ាល បានលើកឡើងថា មូលហេតុដែលលោកផ្ដួចផ្ដើមឱ្យមានសាលាសហគមន៍ភ្នំឱរ៉ាល់ ក៏ព្រោះលោកចង់ចូលរួមកាត់បន្ថយការបោះបង់ចោលការសិក្សារបស់កុមារនៅតំបន់ដាច់ស្រយាល ហើយជំរុញឱ្យពួកគេបន្តការសិក្សា ដើម្បីគេចចេញពីការទៅធ្វើការងារទាំងវ័យក្មេង និងមានឱកាសទទួលបានការសិក្សាសមរម្យ។
លោក សាន ដារ៉ាវីត ដែលជាស្ថាបនិកគម្រោងសាលាសហគមន៍ ភ្នំឱរ៉ាល់។
លោក ដារ៉ាវីត បន្តថា សម្រាប់លោក ការអប់រំ និងកសាងធនធានមនុស្សពិតជាសំខាន់ណាស់ ព្រោះនេះជាចំណែកមួយ ដែលជួយ​ឱ្យកុមារមានអនាគតល្អប្រសើរ និងមានលទ្ធភាពចូលរួមអភិវឌ្ឍសង្គមឱ្យខ្លាំងបាន។ យ៉ាងណាក៏ដោយ លោកមើលឃើញថា បច្ចុប្បន្ននៅតាមតំបន់ដាច់ស្រយាល កុមារប្រឈមនឹងហានិភ័យ នៃការបោះបង់ការសិក្សា ព្រោះមានការអូសទាញច្រើន ដោយសារកត្តាជីវភាព ដែលបណ្ដាលមកពីម្ដាយឪពុករបស់គេ មានបំណុល និងការចំណាកស្រុក។
បើតាមលោក ដារ៉ាវីត គម្រោងរបស់លោកនេះ​បានដំណើរការជិតមួយឆ្នាំហើយ ក្រោយ​ពីចាប់ផ្ដើមកាលពីដើមឆ្នាំ២០២៤ ដោយ​ទទួលបានការគាំទ្រ និងចូលរួមយ៉ាងច្រើនពីសំណាក់ប្រជាជនក្នុងតំបន់។ ចំពោះមូលហេតុ ដែលលោកសម្រេចជ្រើសរើសតំបន់ឱរ៉ាល់ជាទីតាំងអនុវត្តគម្រោង ព្រោះទីតាំងនេះជាតំបន់ជនបទ ដែលមិនឆ្ងាយពេកពីទីប្រជុំ ដោយមានចម្ងាយប្រមាណ ១៣០គីឡូម៉ែត្រពីភ្នំពេញ និង៩៤គីឡូម៉ែត្រ ពីទីរួមខេត្តកំពង់ស្ពឺ។
សិស្សានុសិស្ស កំពុងរៀនភាសាអង់គ្លេស ក្នុងសាលាសហគមន៍ ឱរ៉ាល់។
លោកបណ្ឌិត កាំង សុភាព អ្នកជំនាញវិទ្យាសាស្រ្តអប់រំ សម្ដែងការគាំទ្រចំពោះ​គំនិតផ្តួចផ្តើមគម្រោងនេះឡើង ដោយលោកមើលឃើញថា ការចូលរួមនេះ ជាការរួមចំណែកដ៏សំខាន់ក្នុង​ការអភិវឌ្ឍសង្គម។