រដ្ឋមន្រ្តីអប់រំ ប្រាប់​ជ័យ​លាភីអាហារូបករណ៍ MOFCOM ចាប់យកជំនាញឱ្យ​បានច្បាស់ និង​យក​ចិត្ត​ទុកដាក់​លើ​ការ​សិក្សា ដើម្បីក្លាយ​ជាធនធាន​មនុស្សដ៏​មានតម្លៃត្រឡប់មកអភិវឌ្ឍសង្គមជាតិ
ក្នុង​ជំនួប​ជាមួយ​ក្រុម​និស្សិត​ជ័យ​លាភី​អាហារូបករណ៍ MOFCOM ដែល​នឹង​ទៅ​បន្ត​ការសិក្សា​ថ្នាក់​ក្រោយ​ឧត្តម​​នៅ​សាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិន ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានប្រាប់ទៅដល់​និស្សិត​ទាំង​២៤រូប ត្រូវ​ចាប់យកជំនាញ​ឱ្យ​បានច្បាស់លាស់ និងផ្តោត​ការយកចិត្ត​ទុកដាក់​លើ​ការ​សិក្សា​រៀនសូត្រ ពិសេស​ការស្រាវជ្រាវ ដើម្បីទទួលបានជោគជ័យ​ក្នុងការសិក្សា​ដោយ​មានចំណេះ និងជំនាញ ក្លាយជា​ធនធាន​មនុស្ស​ដ៏មានតម្លៃ​ក្នុងគោលដៅ​ចូលរួម​អភិវឌ្ឍ​សង្គមជាតិ​នៅពេល​ត្រឡប់​មក​មាតុភូមិវិញ។
ក្នុង​ជំនួប​ផ្តល់អនុសាសន៍​មុន​ចេញ​ដំណើរ ដែល​ធ្វើ​ឡើង​កាលពីសៀលថ្ងៃទី១១ ខែសីហា ឆ្នាំ​២០២៥ ឯកឧត្តម​បណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ចូលរួមអបអរសាទរ និងកោតសរសើរចំពោះនិស្សិតជ័យលាភីទាំងអស់ ដែលទទួលបានអាហារូបករណ៍ទៅបន្តការសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ និងបណ្ឌិត នៅសាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិន ដែលសុទ្ធសឹងតែជាសាកលវិទ្យាល័យល្បីៗ និងមានកិត្យានុភាពខ្ពស់។ ក្នុងន័យនេះ ឯកឧត្តមស្នើ​ដល់និស្សិតជ័យលាភីទាំងអស់ត្រៀមលក្ខណៈឱ្យបានល្អប្រសើរ ដោយត្រូវចាប់យកជំនាញឱ្យបានច្បាស់លាស់ និងផ្តោតការយកចិត្តទុកដាក់លើការសិក្សារៀនសូត្រ ជាពិសេសលើការសិក្សាស្រាវជ្រាវ ក៏ដូចជាពង្រឹងភាសាបរទេសរបស់ខ្លួន ធ្វើការផ្សារភ្ជាប់ចំណេះដឹងទ្រឹស្តីជាមួយនឹងការអនុវត្តជាក់ស្ដែងឱ្យបានច្រើន។
ជាមួយ​គ្នា​ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី ក៏ផ្តាំផ្ញើ​ដល់​​និស្សិត​ទាំងអស់យកចិត្តទុកដាក់លើសុខភាពផ្ទាល់ខ្លួន ដោយសុខភាពល្អគឺជាកត្តាចម្បងមួយក្នុងការសិក្សាឱ្យទទួលបានភាពជោគជ័យ ព្រមទាំងលើកទឹកចិត្តឱ្យនិស្សិត ត្រូវចេះសម្របខ្លួនទៅនឹងបរិស្ថានថ្មី ទាំងអាកាសធាតុ ម្ហូបអាហារ និងរបៀបរស់នៅរបស់ប្រជាជនចិន ជាពិសេសត្រូវឆ្លៀតពេលសិក្សាស្វែងយល់ពីវប្បធម៌ និងប្រពៃណីរបស់សាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិន ក៏ដូចជាចូលរួមផ្សព្វផ្សាយនូវវប្បធម៌ដ៏ផូរផង់របស់ប្រទេសកម្ពុជា ដើម្បីបង្កើនចំណេះដឹងទូទៅ និងពង្រឹងទំនាក់ទំនងរវាងប្រជាជាតិទាំងពីរឱ្យកាន់តែរឹងមាំថែមមួយកម្រិតទៀត។
និស្សិតជ័យលាភីអាហារូបករណ៍ MOFCOM
កម្មវិធីអាហារូបករណ៍ MOFCOM គឺជាកម្មវិធីអាហារូបករណ៍ថ្នាក់ជាតិកម្រិតខ្ពស់ និងជាផ្នែកមួយនៃជំនួយអភិវឌ្ឍន៍របស់រដ្ឋាភិបាលចិន ដែលបានផ្តល់ឱកាសដល់យុវជនកម្ពុជាដែលជាមន្ត្រីរាជការ និងបុគ្គលិកក្នុងវិស័យឯកជនបានទៅបន្តការសិក្សា ដើម្បីបង្កើននិងពង្រឹងចំណេះដឹង ជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងសមត្ថភាពការងារនៅក្នុងស្ថាប័នឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាពសម្រាប់ជាប្រយោជន៍ដល់ការអភិវឌ្ឍសង្គមនិងសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជានាពេលអនាគត។ ដោយឡែក​ជំនាញដែលនិស្សិតជ័យលាភីអាហារូបករណ៍ MOFCOM នឹងទៅបន្តការសិក្សារួមមាន គោលនយោបាយសាធារណៈ, សារព័ត៌មាន និងទំនាក់ទំនង, ឧតុនិយម, ការគ្រប់គ្រងបរិស្ថាន និងការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព, រដ្ឋបាល, ការដឹកជញ្ជូន, សេដ្ឋកិច្ច និងគោលនយោបាយព្រៃឈើ និងជំនាញជាច្រើនទៀត៕