«ត្រីវិស័យ» គឺជាកម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃឆ្លាតវៃ របស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ដែលបង្កើតឡើងក្នុងគោលបំណងគាំទ្រដល់សិស្សានុសិស្សកម្រិតថ្នាក់ទី៩ ដល់ទី ១២ ក្នុងការតម្រង់ទិសវិជ្ជាជីវៈតាមរយៈការធ្វើស្វ័យវាយតម្លៃអំពីជម្រើសមុខរបរ អាជីពនិងការសិក្សា ដែលជាទុនបម្រុងមួយជួយពួកគេឱ្យមានមូលដ្ឋានក្នុងការរៀបចំផែនការសិក្សា និងអាជីពនាពេលអនាគតបានសមរម្យ។
លោក តាំង សុភា ប្រធានការិយាល័យ នៃនាយកដ្ឋានតម្រង់ទិសវិជ្ជាជីវៈ និងជាអ្នកជំនាញ «App ត្រីវិស័យ» មានប្រសាសន៍ថា ការជ្រើសរើសមុខជំនាញសិក្សាបានត្រឹមត្រូវ ស្របតាមចំណង់ចំណូលចិត្ត និងសមត្ថភាព នឹងធ្វើឱ្យសិស្សានុសិស្សចំណេញពេលវេលាក្នុងការសិក្សាជំនាញ បន្ទាប់ពីបញ្ចប់ការសិក្សាចំណេះដឹងទូទៅ។ ហេតុនេះទើប «App ត្រីវិស័យ» បង្កើតឡើងក្នុងទម្រង់មិនប្រើប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណិត ដោយប្រើបានទាំងប្រព័ន្ធ IOS និង Android ក្នុងគោលបំណងផ្ដល់ព័ត៌មានតម្រង់ទិសវិជ្ជាជីវៈ រៀបចំផែនការសិក្សា និងការចាប់យកជំនាញវិជ្ជាជីៈសម្រាប់បង្កើតជាអាជីពការងារនៅថ្ងៃអនាគត សម្រាប់សិស្សកម្រិតមធ្យមសិក្សា ជាពិសេសក្រុមសិស្សពីថ្នាក់ទី៩ ដល់ថ្នាក់ទី១២។
លោក តាំង សុភា បញ្ជាក់ថា ផ្អែកតាមផ្ទាំងគ្រប់គ្រងទិន្នន័យ «App ត្រីវិស័យ» បច្ចុប្បន្នមានអ្នកចូលប្រើប្រាស់សរុបចំនួនជាង ៣៦ម៉ឺននាក់ ឬស្មើ៨៦% បើធៀបនឹងចំនួនសិស្សមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិពីថ្នាក់ទី១០ ដល់ថ្នាក់ទី១២ សរុបជាង ៤០ម៉ឺននាក់ ក្នុងឆ្នាំសិក្សា២០២៣-២០២៤។ លោកយល់ថា ការវិនិយោគរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា លើកម្មវិធី «Appត្រីវិស័យ» នេះ ចំគោលដៅ និងមានប្រសិទ្ធភាព។
“ខ្ញុំសង្ឃឹមថាកម្មវិធីត្រីវិស័យនេះ នឹងក្លាយជាមគ្គុទ្ទេសក៍ និងក្លាយជាទីប្រឹក្សាដ៏ល្អសម្រាប់ប្អូនៗសិស្សានុសិស្សនៅកម្រិតមធ្យមសិក្សាគ្រប់រូប”
ប្រធានការិយាល័យ នៃនាយកដ្ឋានតម្រង់ទិសវិជ្ជាជីវៈ បញ្ជាក់បន្ថែមថា លក្ខណៈពិសេសរបស់ «App ត្រីវិស័យ» មានចំនួន ៥ចំណុចសំខាន់ៗ រួមមាន ទី១. ជាឧបករណ៍តេស្តវាយតម្លៃ គឺតេស្តវាយតម្លៃមុខរបរ និងអាជីព ឬហៅថា តេស្តបុគ្គលិកលក្ខណៈ និងតេស្តពហុបញ្ញា ឬហៅថា តេស្តអំពីភាពឆ្លាតវៃ។ លទ្ធផលពីការធ្វើតេស្តទាំងពីរនេះ អាចជួយសិស្សក្នុងការជ្រើសរើសជំនាញ និងអាជីពសមស្របតាមចំណាប់អារម្មណ៍ ជំនាញ និងទេពកោសល្យរបស់សិស្សានុសិស្សពេលបញ្ចប់ថ្នាក់មធ្យមសិក្សាចំណេះទូទៅ។ លើសពីនេះ លទ្ធផលតេស្តនេះ នឹងជួយផ្គូរផ្គងមុខជំនាញ និងគ្រឹះស្ថានសិក្សាដែលមានបណ្ដុះបណ្ដាលមុខជំនាញត្រូវជាមួយបុគ្គលិកលក្ខណៈរបស់សិស្សានុសិស្ស។
ទី២. ការផ្ដល់ព័ត៌មានអំពីគ្រឹះស្ថានអប់រំ ទាំងកម្រិតចំណេះដឹងទូទៅ និងកម្រិតឧត្តមសិក្សា និងការបណ្ដុះបណ្ដាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ (TVET), ទី៣. បង្ហាញពីពិភពការងារក្នុងវិស័យការងារទាំង១៦ រំលេចអំពីភាពទូទៅ លក្ខខណ្ឌការងារ និងគុណវុឌ្ឍិគាំទ្រសំខាន់ៗក្នុងការងារនីមួយៗ, ទី៤. ផ្ដល់ជូនវីដេអូទាក់ទងនឹងមុខរបរ ដែលមានខ្លឹមសារតម្រង់ទិសអំពីមជ្ឈដ្ឋានការងារជាក់ស្ដែងដោយអ្នកជំនាញពិតប្រាកដក្នុងវិស័យការងារនីមួយៗ និងទី៥. ផ្ដល់ជូនប្រភពព័ត៌មានអំពីតម្រូវការទីផ្សារការងារតាមរយៈតំណភ្ជាប់ទៅកាន់គេហទំព័រមួយចំនួន រួមមាន គេហទំព័រទីភ្នាក់ងារជាតិមុខរបរ និងការងារ គេហទំព័របងស្រី និងគេហទំព័របងធំជាដើម។ សារៈសំខាន់មុខងារទី៥នេះ គឺធ្វើយ៉ាងណាឱ្យសិស្សានុសិស្សទទួលបានរូបភាពពីលក្ខខណ្ឌការងារ និងគុណវុឌ្ឍិចាំបាច់សម្រាប់តម្រូវការទីផ្សារការងារជាក់ស្ដែងក្នុងពេលបច្ចុប្បន្ន ដើម្បីឱ្យពួកគេអាចផ្គូផ្គងការងារទាំងអស់នោះទៅនឹងចំណង់ចំណូលចិត្ត សមត្ថភាព និងទំនោរផ្ទាល់ខ្លួនបានសមស្របមុនជ្រើសរើសជំនាញសិក្សាណាមួយ។
លោក តាំង សុភា បន្ថែមទៀតថា «App ត្រីវិស័យ» នេះ ក៏មានមុខងារពិសេសមួយទៀត គឺមុខងារកំណត់ក្រុមសិស្សងាយរងគ្រោះសម្រាប់គ្រូប្រឹក្សាតាមសាលារៀនប្រមូលទិន្នន័យ ដើម្បីផ្ដល់សេវាប្រឹក្សាផ្ទាល់ជាមួយសិស្សានុសិស្ស។ លោក តាំង សុភា បន្តថា ជាផែនការរបស់នាយកដ្ឋានជំនាញ ទាំងពេលបច្ចុប្បន្ន និងទៅថ្ងៃមុខ សម្រាប់ការងារមគ្គុទេស្ទអាជីព និងផ្ដល់ការប្រឹក្សាតាមសាលារៀន កម្មវិធីត្រីវិស័យនេះ នឹងដើរតួនាទីសំខាន់ក្នុងការណែនាំ តម្រង់ទិសការសិក្សា និងការរៀបចំផែនការអាជីពដល់សិស្សានុសិស្ស។
ប្រធានការិយាល័យ នៃនាយកដ្ឋានតម្រង់ទិសវិជ្ជាជីវៈ បានលើកទឹកចិត្តប្អូនៗជាសិស្សានុសិស្សចាប់ផ្ដើមគិតគូរពីជម្រើសអាជីព និងមុខរបរប្រចាំជីវិតឱ្យហើយក្នុងអំឡុងពេលសិក្សានៅកម្រិតមធ្យមសិក្សា ដោយទាញយកកម្មវិធី «App ត្រីវិស័យ» ទៅប្រើប្រាស់ឱ្យអស់សក្ដានុពល ដើម្បីមានមូលដ្ឋានជាក់លាក់ក្នុងការសម្រេចចិត្តរៀនជំនាញ ជ្រើសរើសសាលារៀន និងលក្ខខណ្ឌការងារលើជំនាញដែលខ្លួនស្រឡាញ់នាពេលអនាគត៕