រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា កាលពីថ្ងៃពុធ (១៩ វិច្ឆិកា) បានជួបជាមួយនឹងប្រតិភូជាន់ខ្ពស់នៃក្រុមហ៊ុន RMA ក៏ដូចជាមជ្ឈមណ្ឌលឧត្តមភាពយានយន្តនៅកម្ពុជា (ACE-C) និងវិទ្យាស្ថាន Bendigo Kangan Institute (BKI) ប្រទេសអូស្រ្តាលី ដើម្បីស្វែងយល់ពីឱកាសពង្រឹង និងពង្រីកកិច្ចសហការប្រតិបត្តិការលើវិស័យអប់រំបណ្តុះបណ្តាលជំនាញ បច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ដោយក្នុងនោះ ក៏មានកិច្ចពិភាក្សាពិនិត្យលទ្ធភាពបង្កើតកម្មវិធីសិក្សា និងប្រព័ន្ធបណ្តុះបណ្តាលនៅ តាមសាលារៀន ដើម្បីពង្រឹងសមត្ថភាពយុវជនក្នុងវិស័យឧស្សាហកម្មយានយន្ត តាមរយៈកិច្ចសហការសាកល្បងរវាងក្រសួងអប់រំ និង ACE-C ព្រមទាំង BKI។
មជ្ឈមណ្ឌលឧត្តមភាពយានយន្តនៅកម្ពុជា (ACE-C) គឺជាគ្រឹះស្ថានបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈដែលបង្កើតឡើងដោយភាពជាដៃគូរវាងក្រុមហ៊ុន RMA (Cambodia) និងវិទ្យាស្ថាន (BKI) នៃប្រទេសអូស្ត្រាលី ក្នុងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈកម្ពុជា ដែលមានបេសកកម្ម បណ្តុះបណ្តាលអ្នកបច្ចេកទេសយានយន្ត និងជំនាញពាក់ព័ន្ធ ទទួលស្គាល់ជាអន្តរជាតិ តាមរយៈការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញដល់យុវជនកម្ពុជាសម្រាប់ឧស្សាហកម្មយានយន្តទំនើប រួមទាំងតម្រូវការក្នុងការផ្លាស់ប្តូរជំនាញសម្រាប់និន្នាការឧស្សាហកម្មថ្មីៗ។
ក្នុងជំនួបនោះ លោកស្រី Janelle ARENA ប្រធានផ្នែកឧស្សាហកម្ម និងអប់រំ នៃវិទ្យាស្ថាន BKI បានលើកឡើងនូវសំណើរៀបចំកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ និងបានឱ្យដឹងថា BKI គឺជាស្ថាប័ន TAFE (Technical and Further Education) របស់រដ្ឋាភិបាលអូស្ត្រាលីដែលមានបទពិសោធជាច្រើនឆ្នាំលើការអប់រំជំនាញ បច្ចេកទេស វិជ្ជាជីវៈសម្រាប់ទីផ្សារការងារ និងឧស្សាហកម្មជាក់ស្តែង ដោយឯកទេសលើការបណ្តុះបណ្តាល ២ប្រព័ន្ធ (Dual Training System) តាមរយៈការអនុវត្តការងារផ្ទាល់ (work-integrated learning) និងការផ្តល់វិញ្ញាបនបត្រដល់គ្រូឯកទេស ក្នុងក្របខណ្ឌ Australian Qualifications Framework (AQF)។
ជាការឆ្លើយតប ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានបង្ហាញការស្វាគមន៍ចំពោះសំណើកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើកកម្ពស់វិស័យអប់រំបណ្ដុះបណ្ដាលជំនាញ បច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈនៅកម្ពុជា ដោយបានគូសបញ្ជាក់នូវការឯកភាព ចូលរួមគាំទ្រ និងសម្របសម្រួលជំរុញឱ្យកិច្ចសហប្រតិបត្តិការនេះលេចចេញជារូបរាង និងដំណើរការទៅដោយរលូន ព្រមទាំងបានចែករំលែកពីវឌ្ឍនភាពនៃវិស័យអប់រំ បច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈនៅកម្ពុជា ដែលកំពុងផ្តោតលើការជំរុញការផ្សារភ្ជាប់ការសិក្សាទ្រឹស្តីទៅនឹងការអនុវត្តផ្ទាល់នៅក្នុងឧស្សាហកម្មជាក់ស្តែង។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីបញ្ជាក់ថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានកំណត់អាទិភាពលើការបណ្ដុះបណ្ដាលធនធានមនុស្ស ខណៈកម្ពុជាមានចំនួនយុវជនច្រើនដែលត្រូវការជំនាញខ្ពស់សម្រាប់ចូលរួមអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិ ព្រមទាំងកំពុងផ្តោតការយកចិត្តទុកដាក់បង្កើតប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីឧស្សាហកម្ម និងមានបំណងចង់សហការជាមួយស្ថាប័នដែលមានបទពិសោធ និងមានទំនួលខុសត្រូវខ្ពស់។ ហើយថា ការវិនិយោគរបស់ក្រុមហ៊ុន RMA, ACE និង BKI លើវិស័យយានយន្ត និងការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ នៅកម្ពុជា ពិតជាបានចូលរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ដល់ការពន្លឿនកំណើនសេដ្ឋកិច្ច និងការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស ឆ្លើយតបនឹងចក្ខុវិស័យរាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការជំរុញឱ្យពលរដ្ឋម្នាក់ត្រូវមានជំនាញមួយយ៉ាងតិចប្រចាំជីវិត ឆ្ពោះទៅសម្រេចចក្ខុវិស័យកម្ពុជាឆ្នាំ២០៣០ និង ២០៥០៕