សិស្សវិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ ដាក់បង្ហាញគម្រោងច្នៃប្រឌិត «បំប្លែងទឹកទៅជា​ថាមពលអគ្គិសនី» ដែលគិតគូរដល់បរិស្ថាន
សិស្សថ្នាក់ទី១០ មកពីវិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ សាលារៀនជំនាន់ថ្មី បានបង្ហាញពីគំនិត និង​ស្នាដៃបង្កើតថ្មីរបស់ខ្លួន គឺ «ការបំប្លែងទឹកទៅជាថាមពលអគ្គិសនី» ដើម្បីសន្សំសំចៃថវិកា និងគិតគូដល់បរិស្ថាន។ ដោយ​ស្នាដៃនេះ ក៏ត្រូវបានដាក់តាំងបង្ហាញនៅក្នុងទិវាជាតិអប់រំបណ្ដុះបណ្ដាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ លើកទី៧ ឆ្នាំ២០២៤ កាលពីពេលពេលថ្មីៗនេះ។
យុវតី រ៉ង ពេជ្រសូហ្វៀ ដែលចូលរួមក្នុងការ​បង្កើតស្នាដៃនេះលើកឡើងថា បច្ចុប្បន្នមនុស្សភាគច្រើនពឹងផ្អែកលើការប្រើប្រាស់ថាមលអគ្គិសនី ដែលដើរដោយឥន្ទនៈផូសីល បញ្ចេញនូវឧស្ម័នការបូនឌីអុកស៊ីត និងស្ពាន់ធ័រឌីអុកស៊ីត ទើបធ្វើឱ្យមានការបំពុលបរិយាកាស និងការកើនឡើងនៃកម្ដៅផែនដី។ ដូច្នេះហើយទើប ក្រុមរបស់ខ្លួនយល់ថា បង្កើតស្នាដៃ «ការបំប្លែងទឹកទៅជាថាមពលអគ្គិសនី» នេះឡើង អាចចូលរួមផ្ដល់ថាមពលស្អាត កាត់បន្ថយការចំណាយ និងមិនប៉ះពាល់ដល់បរិស្ថាន។
យុវតី រ៉ង ពេជ្រសូហ្វៀ ជាសិស្សថ្នាក់ទី១០ នៃវិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ សាលារៀនជំនាន់ថ្មី
ពេជ្រសូហ្វៀ បញ្ជាក់បន្ថែមថា ការបង្កើតស្នាដៃនេះឡើង គឺបានមកពីការពន្យល់ណែនាំពីគ្រូដឹកនាំ និងប្រើប្រាស់ទ្រឹស្ដីក្នុងសៀវភៅនៃកម្មវិធីសិក្សាមុខវិជ្ជារូបវិទ្យា ថ្នាក់ទី៩ និងទី១០ យកមកអនុវត្តជាក់ស្តែង ព្រមទាំងអានឯកសារផ្សេងៗជាច្រើនទៀត។
សិស្សថ្នាក់ទី១០ នៃវិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ សាលារៀនជំនាន់ថ្មី រូបនេះ ក៏​បានបង្ហាញពីឧបស័គ្គនានា​ក្នុងការធ្វើគម្រោងនេះ​ដែរ ដោយថា ការចាប់ផ្ដើមដំបូងមានការលំបាកបន្តិចបន្តួចដែរ ប៉ុន្តែនៅពេលបានយល់ច្បាស់អំពីមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃទ្រឹស្ដី និងការអនុវត្តតាមរូបមន្ត ក៏ដូចជាមានការជួយពីលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ទើបធ្វើដំណើរការបានល្អប្រសើរ។
ជាមួយគ្នានេះ យុវតី រឿង សុខគីម សិស្សថ្នាក់ទី១០ នៃវិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ សាលារៀនជំនាន់ថ្មី ក៏​បានពន្យល់ពីដំណើរការនៃគម្រោងដែរថា ការបំប្លែងទឹកទៅជាថាមពលអគ្គិសនី រៀបចំឡើងទៅតាមតំណាក់កាលសំខាន់ៗ រួមមាន ទី១. ការបង្កើតតួនៃបូប៊ីន ដែលមានសម្ភារៈ ដូចជា ធុងទឹកមួយ និងគម្របទឹកសុទ្ធចំនួន១២គ្រាប់ កាត់តម្រឹមស្មើៗគ្នា ទី២. យកបូប៊ីនទៅរុំជាមួយស្ពៀរ ចំនួន១១២៥ជុំ និងដាក់មេដែករាងអក្សរ E ទៅក្នុងបូប៊ីនឱ្យចំចំណុចកណ្ដាល ទី៣. បង្កើតមេដែក ដោយយកកំប៉ុងទឹកដោះគោមួយវះជាពីរ រួចយកមេដែកមកបិទជុំវិញ ដោយមានប៉ូលN និងប៉ូលS។ បន្ទាប់មក ភ្ជាប់តួនៃបូប៊ីនទៅក្នុងទុយយោរជាមួយមេដែកដោយមានបាដាងនៅកណ្ដាល ហើយនៅពេលទឹកធ្លាក់ចុះមកមេដែកច្បាប់ផ្ដើមវិល តាមទ្រឹស្ដីនៃការសិក្សា មានន័យថា ចរន្តអគ្គិសនីកើតឡើងនៅពេលឆ្លងកាត់ខ្សែចម្លង។ នៅពេលចរន្តអគ្គិសនីចេញពីខ្សែចម្លងទើបបញ្ជូនទៅកាន់អ្នកប្រើប្រាស់ផ្សេងៗ ដូចជា អំពូលជាដើម។
យុវតី រឿង សុខគីម សិស្សថ្នាក់ទី១០ នៃវិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ សាលារៀនជំនាន់ថ្មី
យុវតី រឿង សុខគីម បញ្ជាក់បន្ថែមថា នៅពេលតម្លើង ការបំប្លែងទឹកទៅជាថាមពលអគ្គិសនី ឱ្យចេញជារូបរាង ទឹកដែលយកមកប្រើដើម្បីផលិតជាថាមពលអគ្គិសនី នឹងដំណើរការវិលចុះឡើងជាស្វ័យប្រវត្តិ។ សុខគីម បន្តថា ក្រុមរបស់គេក៏បានបន្ថែមគំនិតច្នៃប្រឌិតបន្ថែមដើម្បីរៀបចំតុបតែងឱ្យមានទឹកដាក់ពីលើថ្ម ដោយមានដាក់អំពូលភ្លើងចម្រុះពណ៌ជុំវិញ ដើម្បីបង្កើនភាពទាក់ទាញ។ លើសពីនេះ គម្រោងនេះ អាចយកទៅអនុវត្តបាននៅថ្ងៃអនាគតចំពោះគម្រោងធំៗបាន ដើម្បីរួមចំណែកជួយដល់ប្រជាជន ជាពិសេស ប្រជាជននៅតំបន់មានប្រភពទឹកច្រើន។
សិស្សថ្នាក់ទី១០ នៃវិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ សាលារៀនជំនាន់ថ្មី រូបនេះ រំពឹងថា នឹងទទួលបានសមិទ្ធផលល្អពីការតាំងបង្ហាញស្នាដៃ ព្រោះការដាក់តាំងបង្ហាញស្នាដៃនេះ ធ្វើឱ្យរូបគេបានយល់ពីគំនិតថ្មីៗជាច្រើនអំពីបទពិសោធន៍ ក៏ដូចជាខិតខំកែលម្អស្នាដៃឱ្យកាន់តែប្រសើរថែមទៀត៕