៤ចំណុច ដើម្បីធានាបាននូវការផ្ដល់សេវាអប់រំពិសេសប្រកបដោយគុណភាព
ការអប់រំប្រកបដោយបរិយាបន្ន សម្រាប់មនុស្សមានពិការភាព ផ្តល់នូវឱកាសស្មើភាពគ្នា និងទទួលស្គាល់នូវសារៈសំខាន់នៃការចូលរួមចំណែករបស់ពួកគេ ទៅក្នុងការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាពរបស់ប្រទេស។ បច្ចុប្បន្ននៅកម្ពុជា ការអនុវត្តកម្មវិធីអប់រំពិសេស គឺមាននៅវិទ្យាល័យអប់រំពិសេសចំនួន៦សាលា ក្នុងនោះកម្រិតមត្តេយ្យសិក្សាមាន ២០៩នាក់ ស្រី៤៧នាក់ នៅខេត្តកណ្តាល កំពង់ចាម សៀមរាប បាត់ដំបង និងរាជធានីភ្នំពេញ។
ក្នុងបាឋកថាពិសេសស្តីពី «តួនាទីនៃការអប់រំកុមារតូចក្នុងការលើកកម្ពស់គុណភាពអប់រំនៅកម្ពុជា» លោកជំទាវ គឹម សេដ្ឋានី រដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានបង្ហាញថា កុមារមានពិការភាពនៅសាលាមត្តេយ្យសិក្សាសាធាណៈទូទាំងប្រទេសបច្ចុប្បន្ន​នេះមានចំនួន ៧២០នាក់ ស្រី ២៨៦នាក់ ក្នុងនោះទទួលបានការគាំទ្រសេវាការអប់រំបរិយាបន្ន ៤៤,៥៨ភាគរយ។ កុមារមានពិការភាពនៅមត្តេយ្យសិក្សាសហគមន៍ចំនួន ២៤០នាក់ ស្រី ១០៦នាក់ ក្នុងនោះទទួលបានការគាំទ្រសេវាការអប់រំបរិយាបន្ន ៥៨ភាគរយ ក្នុងសាលាគោលដៅនៅខេត្តសៀមរាប កំពង់ធំ រតនគិរី ក្រចេះ បាត់ដំបង បន្ទាយមានជ័យ កំពង់ឆ្នាំង ព្រៃវែង ព្រះសីហនុ ឧត្តរមានជ័យ និងរាជធានីភ្នំពេញ។
បាឋកថាពិសេសរបស់ លោកជំទាវ គឹម សេដ្ឋានី រដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ស្ដីពី «តួនាទីនៃការអប់រំកុមារតូចក្នុងការលើកកម្ពស់គុណភាពអប់រំនៅកម្ពុជា»
បើតាមផែនការយុទ្ធសាស្ត្រវិស័យអប់រំ ២០២៤-២០២៨ ដើម្បីធានាបាននូវការផ្ដល់សេវាអប់រំពិសេសប្រកបដោយគុណភាព ក្រសួងអប់រំ​បានដាក់ចេញ​នូវ​ផែនការ​ចំនួន ៤ចំណុច រួមមាន៖
ការអប់រំប្រកបដោយបរិយាបន្ន
យោងតាមរបាយការណ៍របស់អង្គការសុខភាពពិភពលោក (WHO) នៅទូទាំងសកលលោក ក្នុងចំណោមកុមារ ១០នាក់មានកុមារម្នាក់ មានពិការភាព ដែលសរុបមានចំនួន ២៤០លាននាក់ ក្នុងនោះជិតពាក់កណ្តាលរស់នៅតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍។ នៅកម្ពុជាក៏ដូចជាប្រទេសជាច្រើនក្នុងសកលលោកដែរ គឺកុមារមានពិការភាព មានលទ្ធភាពបានចូលរៀនតិចជាងកុមារគ្មានពិការភាព និងមានគម្លាតខុសគ្នានៃការចូលរៀន និងការបញ្ចប់ការសិក្សា រវាងកុមារមានពិការភាព និងកុមារគ្មានពិការភាព។ យោងតាមជំរឿនទូទៅប្រជាជននៅកម្ពុជាឆ្នាំ២០១៩ ពលរដ្ឋដែល​មានអាយុចាប់ពី៥ឆ្នាំឡើងចំនួន ៦៨៩.៥៣២នាក់ ត្រូវ​គេ​រកឃើញ​ថាមានពិការភាព ដែលនៅក្នុងនោះប្រហែល ៣៧៥០០ នាក់ជាកុមារអាយុចាប់ពី៥ ដល់ ១៤ឆ្នាំ។