អ្នកវិភាគសង្គម ៖ ក្នុងឱកាស​បុណ្យចូលឆ្នាំ ប្រពលរដ្ឋគួរ​នាំគ្នាស្លៀកសម្លៀកបំពាក់ខ្មែរ ដើម្បីបង្ហាញអត្តសញ្ញាណជាតិ
ពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំប្រពៃណីខ្មែរ ជាពិធីបុណ្យជាតិដ៏ធំមួយដែលប្រជាជនខ្មែរតែងតែប្រារព្ធធ្វើជារៀងរាល់ឆ្នាំ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ប្រជាជនខ្មែរធ្លាប់តែនិយមស្លៀកសម្លៀកបំពាក់ប្រពៃណី អាវប៉ាក់ ហូលផាមួង ក្នុងឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីក៏មានការវិវត្តទៅតាមភាពរីកច្រើនយ៉ាងលឿនរបស់ពិភពលោក ដែលនាំឱ្យប្រទេសកម្ពុជាទទួលយកឥទ្ធពលពីបណ្ដាប្រទេសជិតខាងក្នុងការស្លៀកពាក់។
លោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ អគ្គលេខាធិការនៃរាជបណ្ឌិតសភាកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​គួរ​បង្ហាញឱ្យយុវជនស្គាល់អត្តសញ្ញាណជាតិខ្មែរតាមរយៈសម្លៀកបំពាក់ ការតាំងពិព័រណ៍អាស្នាដៃផលិតផលខ្មែរផ្សេង ការចូលរួមសម្តែងសិល្បៈ ការចូលរួមលេងល្បែងប្រជាប្រិយខ្មែរ ដោយប្រើប្រាស់សម្ភារៈ ដូចជា មួកស្លឹកត្នោត ឬក៏អាវយឺតដែលបានបោះពុម្ពរូបភាពរចនាបទបែបខ្មែរ ហើយជាផលិតផលខ្មែរ។ ឧទាហរណ៍ ប្រុសៗស្លៀកខោចែវ (ខោថ្នេរប្រាំ) អាវខ្មែរ ហើយក៏បើកទូលាយឱ្យជាតិសាសន៍ចម្រុះចូលរួមក្នុងពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំខ្មែរ កុំឱ្យតែការស្លៀកពាក់នោះផ្ដល់ផលប៉ះពាល់ដល់សេចក្ដីថ្នូររបស់មនុស្សជាតិ។
ជាមួយគ្នានេះ លោកបណ្ឌិត ឈត ប៊ុនថង មន្ត្រីស្រាវជ្រាវផ្នែកទំនាក់ទំនង វប្បធម៌ អប់រំ និងទេសចរណ៍នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា ក៏បានសម្តែង​ការយល់ស្របដែរថា ប្រទេសកម្ពុជាគួរមានសម្លៀកបំបំពាក់ជាអត្តសញ្ញាណខ្មែរសម្រាប់ស្លៀកពាក់ក្នុងឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំខ្មែរ ប៉ុន្តែសួរថា តើធ្វើបានឬអត់គឺជារឿងសំខាន់ ព្រោះបើយើងចង់ស្លៀកសម្លៀកបំពាក់ខ្មែរ ប៉ុន្តែអត់មាន ឬមួយមានដែរប៉ុន្តែតម្លៃថ្លៃពេកក៏ប្រជាជនគ្មានលុយទិញដែរ។ លោកបណ្ឌិត បន្តថា សម្លៀកបំពាក់ជារចនាបទខ្មែរ គឺមាន ប៉ុន្តែសួរថា យើងចង់យកមកប្រើក្នុងសម័យកាលមួយណា សម័យអង្គ ក្រោយអង្គរ សម័យលង្វែក? តើមានហាងកាត់ដេរប៉ុន្មានត្រៀមផលិតសម្លៀកបំពាក់ទាំងនេះ ឬក៏មានតែអាវយឺត ហើយបោះពុម្ពអក្សរសង្កា្រន្តខ្មែរ ឬប្រពៃណីខ្មែរ?