ល្បែងចោលឈូង ជួយហ្វឹកហាត់ភ្នែកឱ្យឈ្លាសវៃ និងហាត់ដៃឱ្យត្រង់
ភ្នំពេញ – ល្បែងចោលឈូង ជាល្បែង​ប្រជាប្រិយដែលប្រជាជនខ្មែរ​និយម​លេងនៅពេលពិធីបុណ្យ​ចូលឆ្នាំ​ខ្មែរ ។ ល្បែងចោលឈូងនេះ បានចាត់ទុកថា ជួយហាត់ភ្នែកឱ្យឈ្លាសវៃ ហាត់ដៃ​ឱ្យត្រង់ផង ជាការកម្សាន្តសប្បាយ ដោយមានការរាំច្រៀងលាយជាមួយផង។ នេះបើយោងតាមសៀវភៅ ល្បែង​ប្រជាប្រិយ​ខ្មែរ របស់ ក្រុមជំនុំទំនៀមទម្លាប់ខ្មែរ។
គោលបំណងនៃការបង្កើតល្បែងចោលឈូងនេះ គឺដើម្បីឱ្យពលរដ្ឋកម្ពុជាគ្រប់រូប ជាពិសេសកំលោះ ក្រមុំ បានជួបជុំគ្នា និងលេងសប្បាយ ក្នុងរដូវចូលឆ្នាំថ្មី។  ល្បែងនេះ មិនត្រឹមតែធ្វើឱ្យបរិយាកាសនៃការជួបជុំយុវជនរីករាយប៉ុណ្ណោះទេ តែថែមទាំងបង្ហាត់បង្រៀនពួកគេ ឱ្យមានភ្នែកឱ្យឈ្លាសវៃ និងហាត់ដៃឱ្យត្រង់ផងដែរ។
ហេតុផលដែលថា ល្បែងចោលឈូង អាចធ្វើភ្នែកឱ្យឈ្លាសវៃ និងហាត់ដៃឱ្យត្រង់ ព្រោះទាំងក្រុមនារី និងក្រុមបុរស ដែលជាអ្នកចូលរួមលេង ត្រូវតែប្រុងប្រ័យត្នទាំងសងខាង ក្នុងការចាប់ឈូង។
ល្បែងចោលឈូង គេចែកគ្នាជា ២ក្រុម គឺប្រុស ១ក្រុម និងស្រី១ក្រុម។ ក្នុង ១ក្រុមៗ មានគ្នាចំនួនពី ១០នាក់ ឬ២០នាក់ឡើងទៅ ឈរតម្រៀបជា ២ជួរ ទល់មុខគ្នា ឃ្លាតពីគ្នាប្រមាណជា ៨ឬ១០ម៉ែត្រ។ គេយកក្រមា ឬកន្សែងមកធ្មូលឱ្យមូលចងរឹតឱ្យតឹងណែនល្អ ទុកឱ្យមានកន្ទុយបន្តិចហៅថា «ឈូង» សម្រាប់កាន់បោះ ឬបោះចោលទៅមករកគ្នា។
មុនដំបូង ពួក​បុរសៗ បោះ​ឈូង​ទៅឱ្យ​ពួក​នារីៗ ដោយ​តម្រូវ​ឱ្យ​ក្រុម​នារី ចាប់​ឈូង​ឱ្យបាន​។ បើ​ភាគី​នារី​ចាប់​ឈូង​មិនបាន ហើយ​បណ្តាល​ឱ្យ​ធ្លាក់​ដល់​ដី គេ​ចាត់ទុកជា​ស្អុយ​។ បន្ទាប់មក ខាង​នារី ត្រូវ​បោះ​ឈូង​ទៅខាង​បុរស​វិញ​ម្តង​។ នៅពេល​ខាង​បុរស​ចាប់​ឈូង​បាន នោះ​ពួកគេ​នឹង​ចោល​សំដៅ​ទៅខាង​នារី បើ​ចោល​ឈូង​ត្រូវ​នារី​ណា​ហើយ នារី​នោះ​ត្រូវយក​ឈូង​ទៅជូន​ខាង​ប្រុស អមដោយ​ចម្រៀង​និង​ការ​រាំ​ផង ហៅថា «​ច្រៀង​រាំ​ជូន​ឈូង​»​។
នៅពេល​ច្រៀង​រួចហើយ ក៏​ហុច​ឈូង​នោះ​ទៅ​ឱ្យ​បុរស​វិញ​។  បន្ទាប់មក ក្រុមបុរស ក៏​ផ្ដើម​បោះ​ឈូង​នោះ​ទៅ​ឱ្យ​ក្រុម​នារី​វិញ​។ នៅពេល​ក្រុម​នារី​ចាប់​ឈូង​បាន ពួកគេ​ត្រូវ​ចោល​សំដៅទៅ​ក្រុម​បុរស បើ​ចោល​ឈូង​ត្រូវ​បុរស​ណា បុរស​នោះ ត្រូវ​ច្រៀង​រាំ នាំ​ឈូង​ទៅជូន​នារី វិញ​ម្តង​។ ហេតុដូច្នេះហើយ ក្នុងអំឡុង​នៃ​ការលេង​ល្បែង​នេះ ទាំង​ភាគី​នារី និង​ភាគី​បុរស ត្រូវតែ​ប្រើ​ភ្នែកឱ្យឈ្លាស​វៃ និងហាត់​ដៃឱ្យត្រង់ ដើម្បី​ចោលឈូងឱ្យចំគោលដៅ ឬចាប់​ឈូង​ឱ្យបាន។
គួរជម្រាបជូនថា ពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិ គ្រោង​នឹង​ប្រារព្ធធ្វើ​នៅថ្ងៃទី១៤, ១៥ និង ១៦ ខែមេសា ខាងមុខ។ ដើម្បីអបអរដល់ពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំខ្មែរនេះ ស្ទើរ​តែ​គ្រប់ខេត្តក្រុងនៃប្រទេសកម្ពុជា សុទ្ធសឹងតែរៀបចំនូវព្រឹត្តិការណ៍សង្រ្កាន្ត ដោយ​មានការ​លេង​ល្បែង​ប្រជាប្រិយ៍ខ្មែរ ក្នុងនោះ​ក៏​មានការ​លេង​បោះឈូងនេះដែរ៕