រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងព័ត៌មាន​អំពាវនាវឱ្យ​យុវជន​ចាប់អារម្មណ៍លើការ​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ​សារ​ព័ត៌មាន
ឯកឧត្តម នេត្រ ភក្រ្តា រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងព័ត៌មាន មានប្រសាសន៍ថា ដើម្បីបង្កើន​នូវ​សមត្ថភាព និង​គុណភាព​ធនធាន​មនុស្ស​ក្នុងវិស័យ​ព័ត៌មាន ឯកឧត្តមអំពាវនាវ​ឱ្យ​យុវជនទាំងអស់ ចាប់អារម្មណ៍​ទៅលើ​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ​សារព័ត៌មាន ដោយថា អាជីពមួយនេះ ជាអាជីពសេរី ហើយ​អាចនឹង​ចូលរួម​យ៉ាង​សកម្ម​ជាមួយ​សង្គមជាតិ​នៅក្នុង​ការដោះស្រាយ​បញ្ហាសង្គម​តាមរយៈ​ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​ព័ត៌មាន​ដែលត្រឹម​ត្រូវ​ទៅ​ដល់សង្គមទាំងមូល។
ជាមួយ​គ្នា​នេះ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី​ក៏​បាន​ឱ្យ​ដឹង​អំពី​ការ​ដាក់​ឱ្យ​ដំណើរ​ការ​ឡើងវិញ​នូវ​មជ្ឈមណ្ឌល​បណ្តុះបណ្តាល​វិក្រឹត្យការ វិជ្ជាជីវៈ​សារ​ព័ត៌មាន ដែល​បាន​អាក់ខានជា​យូរ​មក​ហើយ ដោយ​បញ្ជាក់ថា ជាគោលដៅ​របស់ក្រសួង គឺនឹង​ប្រែក្លាយ​មជ្ឈមណ្ឌល​បណ្តុះបណ្តាលនេះ ទៅជា​វិទ្យាស្ថានជាតិព័ត៌មាន និង​ទំនាក់ទំនង​សាធារណៈ ដែល​នឹង​អាច​ក្លាយ​ជា​មជ្ឈមណ្ឌល​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈព័ត៌មាន និងសោតទស្សន៍​នៅ​កម្ពុជា ដើម្បីឆ្លើយតប​ទៅនឹង​តម្រូវ​ការ​របស់​ប្រទេសដែល​ត្រូវ​ការ​នូវ​អ្នក​សារ​ព័ត៌មាន​ដែលមាន​គុណភាព។
លោក មឿន ឈានណារិទ្ធ ជាអ្នកសារព័ត៌មាន និងជាសាស្រ្តាចារ្យផ្នែកសារ​ព័ត៌មាន​ មានប្រសាសន៍សាទរ ដោយថា ការដាក់​ឱ្យដំណើរ​មជ្ឈមណ្ឌល​បណ្តុះបណ្តាល​វិក្រឹត្យការ វិជ្ជាជីវៈសារព័ត៌មាន ជាការល្អ ព្រោះគ្រប់អាជីពទាំងអស់មុន​នឹង​ចាប់ផ្តើម គឺ​ត្រូវ​​​​ទទួលការ​បណ្តុះបណ្តាល និង​ការសិក្សា​អប់រំ ។ ហើយ​លោក​ក៏​រំពឹងដែរថា មជ្ឈមណ្ឌលនេះ ក៏​នឹងអាចជួយលើកស្ទួយនូវ​កម្រិតវិជ្ជាជីវៈសារព័ត៌មាន ពិសេស​អ្នកសារ​ព័ត៌មានឌីជីថល។
តាមការ​ស្ទង់មតិ​ដែលធ្វើ​ឡើង​ដោយ​ក្រសួងព័ត៌មាន​កាលពីពេលថ្មីៗនេះ បានបង្ហាញថា ជាង៩០ភាគរយ នៃអ្នក​សារព័ត៌មាន​គឺទទួល​បាន​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ផ្នែកសារព័ត៌មាន ក៏​ប៉ុន្តែភាគច្រើន នៃអ្នក​សារព័ត៌មាន​ដែលទទួលបាន​ការ​បណ្តុះបណ្តាលនោះ គឺជាការ​បណ្តុះបណ្តាល​ក្នុងវគ្គខ្លីៗ​តែប៉ុណ្ណោះ ។ ការ​ស្ទង់មតិ​ក៏​បង្ហាញដែរថា មានអ្នក​សារ​ព័ត៌មាន​ត្រឹមតែ ២,២៥ភាគរយ​ប៉ុណ្ណោះ​ ដែលទទួលបាន​ការ​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញពីសាកលវិទ្យាល័យ ហើយ ០,៦៥ភាគរយ ទទួល​បានការ​បណ្តុះបណ្តាល​ពីក្រៅប្រទេស។
ជាការកត់សម្គាល់ បច្ចុប្បន្ន​នៅ​កម្ពុជា​មានសាកលវិទ្យាល័យ​រដ្ឋ និង​ឯកជនដែលធ្វើ​ការ​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈសារ​ព័ត៌មាន ដូចជា សាកលវិទ្យាល័យ​ភូមិន្ទភ្នំពេញ (DMC), សាកលវិទ្យាល័យ​កម្ពុជា និង សាកលវិទ្យាល័យ​បញ្ញាសាស្រ្តកម្ពុជា។ តាមប្រសាសន៍របស់ ឯកឧត្តម នេត្រ ភក្រ្តា ការ​សិក្សាវិជ្ជាជីវៈសារព័ត៌មាន មិន​មែន​សំដៅ​តែ​ទៅលើ​ការសរសេរកាសែត​មួយមុខប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែជំនាញនេះ ក៏​ជាផ្នែក​នៃក្របខណ្ឌ​ទំនាក់ទំនង​សាធារណៈ ដោយ​អ្នក​រៀនចប់​អាចធ្វើជាអ្នក​នាំពាក្យ ធ្វើជាមន្រ្តីទំនាក់ទំនង​សាធារណៈ ធ្វើជាមន្រ្តីព័ត៌មានជាដើម ហើយការ​សិក្សា​ផ្នែកវិជ្ជាជីវៈ​សារ​ព័ត៌មាន ក៏​ជួយ​ពង្រឹង​នៅ​ក្នុង​ការ​ទំនាក់ទំនង​សាធារណៈរបស់សហគ្រិនផងដែរ៕