សម្តេចតេជោ ស្នើ​ឱ្យ​មានការដាក់ពិន័យ​លើសិស្ស​ដោយភាពសមរម្យ កែប្រែពីការបង្ខំ ទៅ​ជា​ការ​ណែនាំ
ភ្នំពេញ – ថ្លែងក្នុងពិធីប្រគល់សញ្ញាបត្រ ជូននិស្សិតជ័យលាភី នៃសាកលវិទ្យាល័យវេស្ទើន សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានស្នើ​សុំទៅ​ដល់​លោកគ្រូអ្នកគ្រូ គួរតែ​កែប្រែពីឥរិយាបទ ពី​ការ​ប្រើវិធីបង្ខំសិស្ស ទៅជាការ​អប់រំណែនាំវិញ ។ ការស្នើ​នេះ ធ្វើ​ឡើង​ក្រោយ​ប៉ុន្មានថ្ងៃមក​នេះ មានការ​ចែក​ចាយ និង​វែកញែក​យ៉ាងផុសផុល​នៅ​លើបណ្តាញ​សង្គម​ពី​ករណី​គ្រូបង្រៀន​នៅ​វិទ្យាល័យ​សំពៅ​លូន បានអនុវត្ត​ពិន័យដោយ​កាត់សក់សិស្ស​នៅ​ក្នុងថ្នាក់រៀន។​
សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្ត្រី មានប្រសាសន៍ថា គ្រូ និងសិស្ស គឺមិនខុសពីឪពុកម្តាយ និងកូននោះទេ ដូច្នេះ ការដាក់ពិន័យលើសិស្សគឺគួរធ្វើ​ដោយភាពសមស្រប ចៀសវាងការកាត់សក់សិស្សកណ្តាលចំណោមសិស្សក្នុងថ្នាក់ដូច្នេះ ។
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា
“កូនសិស្សរបស់យើងដូចកូនរបស់យើង សក់នឹងវាមិនទាន់ត្រូវខ្នាតទេ ចឹងយើងរៀបចំកាត់សក់ឱ្យសិស្សទៅបើគង់តែមានត្រង់ឌឺកាត់ដែរនោះ”
សម្រាប់​លោកបណ្ឌិត យ៉ង់ ពៅ អគ្គលេខាធិការ នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា សិស្សនៅមធ្យមសិក្សា គឺជាវ័យដែលកំពុង​ស្រឡាញ់ខ្លួន ដូច្នេះ​ប្រសិនបើមិនមានអភិក្រម នៃការកាត់សក់សិស្សមិនជាវែងខ្លាំង គឺហាក់ដូចជាមិនសូវសមនោះ​ឡើយ។
លោក​អគ្គលេខាធិការ នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាបន្ថែមថា ការគោរពវិន័យរបស់សិស្សមិនផ្អែកទៅលើសក់តែមួយមុខទេ ពោល​គឺមាន​វិន័យផ្សេងៗទៀតរបស់សាលា ឬរបស់ក្រសួងអប់រំដែលបានចែង តែសំខាន់ការបង្រៀន និងការរៀនអនុឡោមទៅតាមគោលវិធី នៃវិធីសាស្រ្តបង្រៀន និងរៀន។
“ឥឡូវនេះ សង្គមយើងបើកទូលាយ សិស្សអាចទទួលបានភាពស៊ីវិល័យតាមបណ្ដាញសង្គមមក ការធ្វើបែបនេះ មិនប្រាកដថាឱ្យសិស្សគោរពទេ សិស្សខ្លាចមួយពេលក្នុងថ្នាក់ ប៉ុន្តែវាអាចប៉ះពាល់ផ្លូវចិត្តរបស់សិស្សទៅវិញ”
យ៉ាងណាក៏ដោយ បើតាម​លោកបណ្ឌិត យ៉ង់ ពៅ ដើម្បីឱ្យសិស្សគោរពវិន័យ គឺត្រូវផ្អែក​ទៅ​លើ​៣ចំណុច ទី១.មានច្បាប់អភិក្រម បទបញ្ជារផ្ទៃក្នុងរបស់សាលាដែលអនុឡោមតាមច្បាប់អប់រំ, ទី២.ជំរុញលើកទឹកចិត្តសិស្សឱ្យព្យាយាមរៀនសូត្រតាមរយៈវិធីសាស្រ្តថ្មីៗ ដែលឱ្យសិស្ស​ចូលចិត្តរៀនកុំឱ្យបោះបង់ការសិក្សា និង ៣. ព្យាយាមពន្យល់សិស្សអំពីគុណភាពជីវិតដែលផ្អែកលើចំណេះដឹង ដែលចំណុច​នេះជារឿងសំខាន់ជាងការអនុវត្តវិន័យម្ដងម្កាលដែលធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ផ្លូវចិត្តរបស់សិស្ស៕