សម្តេចតេជោ អំពាវនាវ​ដល់ប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់គោរពច្បាប់ចរាចរណ៍ ជាជាងខ្លាចប៉ូលិសចរាចរណ៍
ព្រះសីហនុ – មានប្រសាសន៍នៅ​ក្នុង​ពិធី​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ផ្លូវ​លេខ​១៤៦B តភ្ជាប់​ទៅ​ផ្លូវលេខ​១៤៨ ក្នុង​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ នៅព្រឹក​ថ្ងៃទី២២ ខែធ្នូ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បានធ្វើ​ការ​អំពាវនាវ​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​ទាំងអស់ សូម​រៀន​ច្បាប់​ចរាចរណ៍ ហើយ​គោរព​ច្បាប់​ចរាចរណ៍​ឱ្យ​បាន​ម៉ឺងម៉ាត់ ដោយ​មិន​គួរ​ខ្លាច​ប៉ូលិស​ចរាចរណ៍​នោះទេ។
សម្តេចតេជោមានប្រសាសន៍ថា កាលពីមុន​គឺប្រជាជន​កម្ពុជា​ត្រូវ​ស្លាប់ដោយសារ​សង្រ្គាម បន្ទាប់​មក​ស្លាប់​ដោយ​សារ​គ្រាប់មីន ជំងឺអេដស៍ ក៏​ដូចជា​ដោយ​សារ​កូវីដ១៩ ប៉ុន្តែ​ឥឡូវនេះ ជារៀងរាល់ថ្ងៃ​ប្រជាជន​កម្ពុជា​បាន​ស្លាប់​ដោយសារ​គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍។
សម្តេចតេជោលើកឡើងថា ឥឡូវនេះ​ប្រជាពលរដ្ឋ​របស់យើងហាក់កំពុ​ងតែ​ខ្លាច​ប៉ូលិស​ចរាចរណ៍ ជាជាង​ខ្លាចច្បាប់ទៅវិញ ។ សម្តេចថា ប្រសិន​បើ​យើង​គោរព​ច្បាប់ យើងមិន​ចាំបាច់​ត្រូវ​ខ្លាច​ប៉ូលិស​ចរាចរណ៍​នោះទេ ព្រោះប៉ូលិស​ចរាចរណ៍​នឹង​មិន​ធ្វើអ្វី​ចំពោះ​អ្នក​ដែល​មិន​ធ្វើខុសច្បាប់​នោះ​ឡើយ។
“កន្លែងខ្លះអត់មានប៉ូលិសចរាចរណ៍ គឺគាត់លេងទៅម៉ាសេរីតែម្តង ប៉ុន្តែដល់ទៅឃើញប៉ូលិសចរាចណ៍ គាត់ថាខ្លាចប៉ូលិសផាក អញ្ចឹងគាត់អត់​ខ្លាចច្បាប់ឯណា… ប្រសិនបើយើង​គោរពច្បាប់ យើង​អត់ត្រូវការខ្លាចប៉ូលិសចរាចរណ៍អីទេ”
ជាមួយ​គ្នា​នេះ សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្រ្តីក៏​រំពឹង​ថា ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​នឹង​កែលម្អផ្នត់គំនិត នាំគ្នា​គោរពច្បាប់ចរាចរណ៍ ជាជាង​ខ្លាច​ប៉ូលិសចរាចរណ៍ ដែលនេះ ទើប​យើង​អាចកសាងប្រទេស​ជាតិរបស់យើង និង​កាត់បន្ថយ​គ្រោះថ្នាក់ ឬបញ្ចប់​គ្រោះថ្នាក់​ទៅ​លើ​បញ្ហា​ទាក់ទង​នឹង​ចរាចរណ៍​នេះ។
បើយោង​តាម​របាយការណ៍របស់គណៈកម្មាធិការជាតិ​សុវត្ថិភាពចរាចរណ៍​ផ្លូវគោកបាន​ឱ្យដឹងថា នៅ​ក្នុង​ឆមាស​ទី១ ឆ្នាំ​២០២២កន្លងទៅនេះ គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍​នៅ​កម្ពុជា​បាន​កើត​ឡើង​ចមនួន ១៦០៩ករណី ក្នុងនោះបណ្តាល​ឱ្យ​មនុស្ស​ស្លាប់ចំនួន ៩៤២នាក់ ដោយ​ក្នុងនោះជាមធ្យម​ក្នុង​មួយ​ថ្ងៃ​មាន​មនុស្ស​ចំនួន៥នាក់ស្លាប់ និង​របួស​១៣នាក់។
ដោយ​ឡែក​មូលហេតុ​បង្កគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៏ដែលបន្តកើនឡើង មានដូចជា ការបើក​លើសល្បឿន​កំណត់ ៣៨%, ការ​មិន​គោរពសិទ្ធិអាតិភាពចំនួន២៤% និងការមិនប្រកាន់ស្តាំចំនួន ១១%   នៅតែមានកម្រិតខ្ពស់។ ជាមួយនេះ ករណីល្មើស ច្បាប់ស្តីពីចរាចរណ៍ផ្លូវគោកដែលនៅតែបន្តកើតមានឡើង គឺការមិនពាក់មួកសុវត្ថិភាពចំនួន ៩០% ការមិនពាក់ខ្សែក្រវាត់ ចំនួន ៥២%  និងការប្រើប្រាស់ទូរស័ព្ទពេលបើកបរចំនួន ១០%៕