ភ្នំពេញ – អគ្គស្នងការដ្ឋាននគរបាលជាតិ បានឱ្យដឹងថា កំឡុងរយៈពេលបីថ្ងៃនៃពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិខ្មែរ មានមនុស្សចំនួន ២៧នាក់បានស្លាប់ និង ៨០នាក់ទៀតរងរបួសដោយសារតែគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ ។ ករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ទាំងបីថ្ងៃ មានសរុបចំនួន ៤៧លើក ហើយមូលហេតុចម្បងនៃគ្រោះថ្នាក់បណ្តាលមកពីបើកបរល្មើសល្បឿនកំណត់មានចំនួនច្រើនជាងគេ បន្ទាប់មកបើកបរមិនគោរពសិទ្ធិ បើកបរប្រជែងគ្រោះថ្នាក់ និងស្រវឹង។
ក្នុងនោះនៅថ្ងៃទីមួយនៃពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំ (១៤ មេសា) គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍កើតឡើងចំនួន ០៨លើកបណ្តាលឱ្យមនុស្សស្លាប់ ០៣នាក់ និងរងរបួសចំនួន ១៥នាក់ ដោយក្នុងនោះរងរបួសធ្ងន់ចំនួន ១២នាក់ និង របួសស្រាលចំនួន ០៣នាក់ ។ នៅថ្ងៃទី២ គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍កើតឡើងចំនួន ២៥លើក និងនៅថ្ងៃទី៣ មានគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍កើតឡើងចំនួន ១៤លើក ។
បើយោងតាមអង្គការមូលនិធិបង្ការរបួសអាស៊ី បានរកឃើញថា ល្បឿនគឺជាកត្តាចម្បងជាងគេដែលធ្វើឱ្យមានចំនួនអ្នកស្លាប់ និងរបួសដោយគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ ។ អង្គការនេះបានបញ្ជាក់ថា ល្បឿននាំមកនូវផលលំបាកដ៏អាក្រក់បំផុតនៅពេលមានគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ ដែលមានន័យថា វាធ្វើឲ្យមានហានិភ័យខ្ពស់នៃការស្លាប់ការរងរបួសធ្ងន់ធ្ងរ និងពិការភាពជាអចិន្ត្រៃយ៍ ។
តាមអនុក្រឹត្យរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា យានជំនិះគ្រប់ប្រភេទត្រូវបានកំណត់ល្បឿនសម្រាប់ការបើកបរនៅទីប្រជុំជន និងក្រៅទីប្រជុំជន។ ក្នុងនោះនៅក្នុងទីប្រជុំជន ល្បឿនលឿនបំផុត ត្រូវបានកំណត់ ៣០គីឡូម៉ែត្រក្នុងមួយម៉ោងសម្រាប់ទោចក្រយានយន្ត (ម៉ូតូ) ទោចក្រយានយន្តសណ្តោងរ៉ឺម៉ក ត្រីចក្រយានយន្ត ត្រាក់ទ័រ ហើយ ៤០គីឡូម៉ែត្រក្នុងមួយម៉ោងសម្រាប់រថយន្តគ្រប់ប្រភេទ ។
ដោយឡែកនៅក្រៅទីប្រជុំជន ល្បឿនខ្ពស់បំផុត គឺត្រឹម ៤០គីឡូម៉ែត្រក្នុងមួយម៉ោង សម្រាប់ត្រីចក្រយានយន្ត ទោចក្រយានយន្តសណ្តោងរ៉ឺម៉ក ត្រាក់ទ័រ យានយន្តកសិកម្ម, ៦០គីឡូម៉ែត្រក្នុងមួយម៉ោង សម្រាប់ទោចក្រយានយន្តដែលមានទំហំស៊ីឡាំងមិនលើសពី ១២៥សង់ទីម៉ែត្រគូប រថយន្តសណ្តោងរ៉ឺម៉ក និងរថយន្តដឹកកុងតឺន័រគ្រប់ប្រភេទ។
ល្បឿន ៧០គីឡូម៉ែត្រក្នុងមួយម៉ោង សម្រាប់ទោចក្រយានយន្តដែលមានទំហំស៊ីឡាំងលើសពី ១២៥ សង់ទីម៉ែត្រគូប និងរថយន្តដឹកទំនិញធុនធ្ងន់, ហើយសម្រាប់រថយន្តធុនស្រាល និងរថយន្តដឹកអ្នកដំណើរ ត្រូវកំណត់ល្បឿន ៨០គីឡូម៉ែត្រក្នុងមួយម៉ោង។ ដោយឡែកសម្រាប់រថយន្តធុនស្រាល និងរថយន្តដឹកអ្នកដំណើរ បើកបរនៅលើផ្លូវដែលមានខឿនបែងចែកទិសចរាចរណ៍ជាពីរ ហើយមានគន្លងផ្លូវចាប់ពីបួនឡើងទៅ អាចបើកបរដល់ល្បឿន ៩០គីឡូម៉ែត្រក្នុងមួយម៉ោង៕