​យុទ្ធនាការភ្នំពេញស្អាតឆ្នាំ២០២៤​ នឹងប្រតិបត្តិក្រោមទិសស្លោកថ្មី «ខ្មែរស្អាត»
ក្នុងពិធីបើកដំណើរការជាផ្លូវការ​នៃ «យុទ្ធនាការភ្នំពេញស្អាត ឆ្នាំ២០២៤» កាលពីចុងសប្តាហ៍នេះ ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមុខងារសាធារណៈ និងជាប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលនៃគម្រោងស្អាត មានប្រសាសន៍ថា យុទ្ធនាការភ្នំពេញស្អាត ឆ្នាំ២០២៤ នឹងប្រតិបត្តិក្រោមទិសស្លោកថ្មីគឺ «ខ្មែរស្អាត» ក្នុងន័យផ្តោតសំខាន់ទៅលើតម្លៃជាខ្មែរ មោទនភាពអត្តសញ្ញាណខ្មែរ សមត្ថភាពខ្មែរ និងភាពរួបរួមឯកភាពគ្នា ក្រោមទង់ជាតិខ្មែរតែមួយ។
ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមុខងារសាធារណៈ និងជាប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលនៃគម្រោងស្អាត
លោក ហៃ ភិរម្យ សមាជិកក្រុមប្រឹក្សាភិបាល នៃគម្រោងស្អាត បានបញ្ជាក់ថា តាមរយៈទិសស្លោកថ្មី «ខ្មែរស្អាត» គម្រោងស្អាតបានដាក់ចេញនូវផែនការសកម្មភាពធំៗ​ ចំនួន៤ រួមមាន​ ទី១. ក្លិបយុវជនស្អាត និងក្រុមបណ្ដាញស្អាត, ទី២. ចិត្តខ្ញុំស្អាត​ ខ្មែរស្អាត, ទី៣. ជំរំស្អាត ខ្មែរស្អាត និងទី៤. ធុរកិច្ចយើងស្អា​ត​ ខ្មែរស្អាត។
លោក ហៃ ភិរម្យ សមាជិកក្រុមប្រឹក្សាភិបាលនៃគម្រោងស្អាត
លោក ហៃ ភិរម្យ ជឿជាក់យ៉ាងមុតមាំថា ខ្មែរស្អាត គឺ​​ផ្តើមចេញពីការមានផ្នត់គំនិតវិជ្ជមាន​ក្នុងនាមជាខ្មែរមួយរូប ការរួបរួមសាមគ្គីក្រោមទង់ជាតិខ្មែរតែមួយ ឥរិយាបទថ្លៃថ្នូរ​របស់ប្រជាជនខ្មែរគ្រប់រូប និងការប្រតិបត្តិស្អាតប្រកបទៅដោយសេចក្តីថ្លៃថ្នូរក្នុងនាមជាកូនខ្មែរ និងជាប្រជាជនខ្មែរមួយរូបនៅក្នុងសង្គម។