អង្គការម៉ារីណុលប្រកាសជ្រើសរើសសិក្ខាកាមសិក្សាភាសាសញ្ញាផ្សារភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងមនុស្សគថ្លង់
ភ្នំពេញ – អង្គការ​ម៉ារីណុលបានឱ្យដឹងថាបច្ចុ​ប្បន្ននៅកម្ពុជា​មានមនុស្ស​គថ្លង់ចំនួនជាង ៥ម៉ឺននាក់កំពុងតែរស់នៅ​ក្នុង​សហគមន៍​នានា​ទូទាំងប្រទេស ។ ពួកគេ​កំពុងរស់​នៅ​ជួបការលំបាកលើមធ្យោបាយទំនាក់ទំនង ព្រោះតែមិនអាចទាក់ទងជាមួយ​មនុស្សមានសម្បទាគ្រប់គ្រាន់បាន ។
លោកស្រី កង ម៉ាលី អ្នក​សម្របសម្រួលកម្មវិធី​អភិវឌ្ឍន៍មនុស្ស​ថ្លង់ នៃអង្គការ​ម៉ារីណុល បាន​ឱ្យ​ដឹងថា ភាសាសញ្ញាចាំបាច់ណាស់​សម្រាប់​មនុស្ស​គថ្លង់ ដោយ​សារ​ពួកគាត់អត់អាចស្តាប់បាន អត់អាចនិយាយបាន ។
លោកស្រី កង ម៉ាលី អ្នក​សម្របសម្រួលកម្មវិធី​អភិវឌ្ឍន៍មនុស្ស​ថ្លង់ នៃអង្គការ​ម៉ារីណុល
« ប្រសិនបើ​យើងជា​មនុស្សធម្មតាចេះភាសាសញ្ញានេះ នោះយើងនឹងអាចទាក់ទងជាមួយ​ពួកគាត់បាន ហើយ​ពួកគាត់នឹងមានអារម្មណ៍ថាកក់ក្តៅ ព្រោះតែ​មាន​មនុស្ស​អាចទំនាក់ទំនង​ជាមួយ​ពួកគាត់ ព្រមទាំងជជែកជាមួយ​ពួកគាត់បាន”
លោកស្រីបានបញ្ជាក់ថា ដោយ​សារ​តែហេតុផលនេះ ទើបកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍​មនុស្ស​ថ្លង់ នៃអង្គការ​ម៉ារីណូល (DDP) ព្យាយាមធ្វើការ​ផ្សព្វផ្សាយ​ពីភាសាសញ្ញា ហើយ​កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ក៏​បានប្រកាស​ពីការ​បង្រៀន​ភាសាសញ្ញាថ្នាក់មូលដ្ឋាន ដោយ​មិន​គិតថ្លៃថែមទៀតផង។
បើតាម​លោកស្រី កង ម៉ាលី ថ្នាក់ភាសាសញ្ញាមូលដ្ឋានដែល​គ្រោងនឹង​ផ្តើម​នៅ​ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ ខាងមុខនេះ នឹង​ត្រូវ​សិក្សា​រយៈពេល ៦ខែ នៅ​ការិយាល័យ DDP ផ្ទាល់​ក្នុង​សង្កាត់បឹងទំពន់ ខណ្ឌចំការមន រាជធានីភ្នំពេញ ។ ប្រសិនបើស្ថាប័ន ឬ​ក៏​អង្គការនានាដែលមានសមាជិកចាប់ពី ៥នាក់​ឡើងទៅចង់រៀនភាសាសញ្ញានេះ DDP នឹង​ផ្តល់ជូនគ្រូបង្រៀន​ដល់ទីកន្លែង​តែម្តង ។
តាមការ​បញ្ជាក់របស់​លោកស្រី ម៉ាលី នៅពេល​បញ្ចប់វគ្គភាសាសញ្ញាមូលដ្ឋាននេះរួច ហើយ​ចង់ក្លាយខ្លួនជាអ្នកបកប្រែឱ្យ​មនុស្ស​គថ្លង់បាន លោកអ្នកអាចបន្ត​រៀន​វគ្គអ្នក​បកប្រែ​ភាសាសញ្ញាកម្ពុជាដោយប្រើរយៈពេល ១០ខែបន្ថែមទៀត ។
តាមពិតទៅមកទល់ពេលនេះ នៅលើពិភពលោក​មិន​ទាន់​មាន​ការកំណត់​ភាសាសញ្ញាជាសកលរួម​តែមួយ​នៅ​ឡើយទេ ដោយបច្ចុប្បន្នប្រទេសមួយ​មាន​ភាសាសញ្ញា​​ប្រចាំប្រទេសរៀងៗខ្លួន ។ សម្រាប់ភាសាសញ្ញាកម្ពុជា មិន​មានឯកសារណាបញ្ជាក់ច្បាស់ថា បាន​បង្កើតឡើង​នៅពេលណានោះទេ គ្រាន់តែដឹងថា​ ភាសាសម្រាប់មនុស្ស​គថ្លង់មួយ​នេះប្រហែលចូលមក​កម្ពុជា​កំឡុង​ឆ្នាំ​១៩៩៣ ។
មានសំណួរមួយ​ចោទសួរថា បើយើងចេះភាសាសញ្ញា តើ​យើងអាច​ទំនាក់ទំនង​ជាមួយ​មនុស្ស​គថ្លង់​បានទាំងអស់ដែរ ឬទេ ? ចំពោះសំណួរនេះ លោកស្រី កង ម៉ាលី បានបញ្ជាក់ថា ត្បិតភាសាសញ្ញា គឺជា​ភាសាសម្រាប់ទំនាក់ទំនងជាមួយ​មនុស្សថ្លង់ ប៉ុន្តែ​ប្រសិនបើគាត់ជាមនុស្ស​ថ្លង់ ហើយ​មិន​បាន​ចូលរៀន​វគ្គភាសាសញ្ញានេះដែរ ក៏​យើងមិនអាចទំនាក់ទំនងជាមួយ​គាត់បានដែរ។ តាមលោកស្រី ម៉ាលី នៅ​កម្ពុជា​មនុស្ស​គថ្លង់មិន​ទាំងអស់នោះទេ​​ដែលបានរៀន​ភាសាសញ្ញា ពោលគឺនៅ​សល់ពួកគាត់ដែល​នៅ​ខេត្តឆ្ងាយៗ ដោយ​គាត់កំពុងប្រើសញ្ញាធម្មតា សញ្ញាតាមផ្ទះរបស់​គាត់។ តែយ៉ាងណាក៏ដោយលោកស្រីរំពឹងថា ពួកគាត់នឹងមានឱកាសមកចូលរៀន ហើយ​​គាត់អាចទំនាក់ទំនងគ្នា អាចទទួលបានទំនាក់ទំនងពេញលេញ៕