បុគ្គលិកអប់រំនឹងត្រូវពិន័យកម្រិតទី១ ប្រសិនប្រព្រឹត្តទង្វើទាំងនេះអំឡុងពេលប្រឡងបាក់ឌុប
ភ្នំពេញ – ការប្រឡងសញ្ញាបត្រទុតិយភូមិ ឬ​បាក់ឌុប នឹង​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​នៅថ្ងៃទី២៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ ខាងមុខ ។ បើតាម​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា ការ​ប្រឡង​បាក់ឌុប​នៅឆ្នាំ​នេះ នឹងប្រព្រឹត្តទៅដោយ​គោរពតាមគោលការណ៍ តម្លាភាព យុត្តិធម៌ និងលទ្ធផលទទួលយកបាន ។ ក្នុងនោះ មិន​ថាបេក្ខជននោះទេ សូម្បី​តែបុគ្គលិកអប់រំ ឬមេប្រយោគ ប្រសិនបើប្រព្រឹត្ត​កំហុស ក៏នឹង​ត្រូវ​ទទួលពិន័យផងដែរ ទៅតាមកម្រិតវិន័យ ដែលមាន២ថ្នាក់។
ក្នុងនោះ​កំហុស​ឆ្គងរបស់បុគ្គលិកអប់រំ ឬមេប្រយោគ ដែល​ត្រូវ​ចាត់ទុកថា នឹង​ត្រូវ​ទទួលទណ្ឌកម្មវិន័យថ្នាក់ទី១ រួមមាន៖
ឃ. ការប្រព្រឹត្តសកម្មភាពមិនត្រឹមត្រូវក្នុងដំណើរការស្រង់បូកនិងប្រកាសលទ្ធផល ៖ កែ ឬបន្ថែមពិន្ទុ​លើ​សន្លឹក​ស្រង់ពិន្ទុ, ធ្វើឱ្យ​បាត់សន្លឹក​ស្រង់ពិន្ទុ, កែ ឬ​គ្រប់គ្រង​ទិន្នន័យមិនបានត្រឹមត្រូវ។
យោង​តាម​ប្រកាស ៦ នៃ​សេចក្តីប្រកាស​លេខ១០៧៨ អយក.ប្រក ចុះថ្ងៃទី២៨ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០១៩  បុគ្គលិកសិក្សា ដែលត្រូវ​ដាក់ទណ្ឌ​កម្មខាងវិន័យថ្នាក់ទី១ នឹង​ត្រូវ ស្តីបន្ទោស, ផ្អាកជា​បណ្តោះអាសន្ន​មិន​ឱ្យ​បន្ត​បំពេញ​ការងារ​ក្នុងដំណើរការ​ប្រឡង, ស្តីបន្ទោស​ដោយ​មាន​ចំណារ​ក្នុង​សំណុំ​លិខិត​ផ្ទាល់ខ្លួន, ផ្អាកមិនឱ្យ​ចូលរួម​ជា​គណៈមេប្រយោគពី១ឆ្នាំ ទៅ២ឆ្នាំ តាម​ការ​សម្រេច​របស់ក្រុមប្រឹក្សា​វិន័យ, ផ្លាស់ដោយបង្ខំ​តាមវិធានការខាងវិន័យ និង​ លុបឈ្មោះចេញពីតារាង​ឡើងឋានន្តរស័ក្តិ ឬថ្នាក់៕