ភ្នំពេញ – ការប្រឡងសញ្ញាបត្រទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប នឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅថ្ងៃទី២៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ ខាងមុខ ។ បើតាមក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ការប្រឡងបាក់ឌុបនៅឆ្នាំនេះ នឹងប្រព្រឹត្តទៅដោយគោរពតាមគោលការណ៍ តម្លាភាព យុត្តិធម៌ និងលទ្ធផលទទួលយកបាន ។ ក្នុងនោះ មិនថាបេក្ខជននោះទេ សូម្បីតែបុគ្គលិកអប់រំ ឬមេប្រយោគ ប្រសិនបើប្រព្រឹត្តកំហុស ក៏នឹងត្រូវទទួលពិន័យផងដែរ ទៅតាមកម្រិតវិន័យ ដែលមាន២ថ្នាក់។
ក្នុងនោះកំហុសឆ្គងរបស់បុគ្គលិកអប់រំ ឬមេប្រយោគ ដែលត្រូវចាត់ទុកថា នឹងត្រូវទទួលទណ្ឌកម្មវិន័យថ្នាក់ទី១ រួមមាន៖
ឃ. ការប្រព្រឹត្តសកម្មភាពមិនត្រឹមត្រូវក្នុងដំណើរការស្រង់បូកនិងប្រកាសលទ្ធផល ៖ កែ ឬបន្ថែមពិន្ទុលើសន្លឹកស្រង់ពិន្ទុ, ធ្វើឱ្យបាត់សន្លឹកស្រង់ពិន្ទុ, កែ ឬគ្រប់គ្រងទិន្នន័យមិនបានត្រឹមត្រូវ។
យោងតាមប្រកាស ៦ នៃសេចក្តីប្រកាសលេខ១០៧៨ អយក.ប្រក ចុះថ្ងៃទី២៨ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០១៩ បុគ្គលិកសិក្សា ដែលត្រូវដាក់ទណ្ឌកម្មខាងវិន័យថ្នាក់ទី១ នឹងត្រូវ ស្តីបន្ទោស, ផ្អាកជាបណ្តោះអាសន្នមិនឱ្យបន្តបំពេញការងារក្នុងដំណើរការប្រឡង, ស្តីបន្ទោសដោយមានចំណារក្នុងសំណុំលិខិតផ្ទាល់ខ្លួន, ផ្អាកមិនឱ្យចូលរួមជាគណៈមេប្រយោគពី១ឆ្នាំ ទៅ២ឆ្នាំ តាមការសម្រេចរបស់ក្រុមប្រឹក្សាវិន័យ, ផ្លាស់ដោយបង្ខំតាមវិធានការខាងវិន័យ និង លុបឈ្មោះចេញពីតារាងឡើងឋានន្តរស័ក្តិ ឬថ្នាក់៕