ក្រសួងអប់រំគ្រោងពង្រីកកម្មវិធីសាលារៀនជំនាន់ថ្មីចំនួន១៥កន្លែងទៀត
ភ្នំពេញ – ថ្លែងក្នុង​ឱកាសចូលរួម​បើកមហោស្រព​ជាតិលើកទី១ ស្តីពីពិព័រណ៍​ការ​អប់រំស្ទែម នៅព្រឹកថ្ងៃទី១៣ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា បានបញ្ជាក់ថា ក្រសួងគ្រោង​នឹង​ពង្រីកកម្មវិធី​សាលារៀន​ជំនាន់ថ្មីចំនួន១៥កន្លែង​ទៀត​នៅ​ពេល​ខាងមុខ។
បច្ចុប្បន្ន​នេះ កម្មវិធី​សាលា​រៀន​ជំនាន់ថ្មី​ត្រូវ​បាន​ក្រសួងអប់រំ​យកទៅ​អនុវត្ត​នៅ​សាលា​រៀន​ចំនួន ១១កន្លែង ស្ថិត​នៅ​ខេត្តកណ្តាល កំពង់ស្ពឺ កំពង់ចាម ស្វាយរៀង និង​រាជធានីភ្នំពេញ។
សាលារៀនជំនាន់ថ្មី គឺជាកម្មវិធីសិក្សាថ្មីមួយដែលក្រសួងអប់រំបានដាក់ឱ្យ​អនុវត្តចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១៦មក ដើម្បីជួយ​ដល់​ប្រព័ន្ធអប់រំ​នៅ​កម្ពុជា​ឱ្យ​មានលទ្ធភាព​ប្រកួតប្រជែង​ប្រកប​ដោយ​ប្រសិទ្ធភាព​ជាមួយ​ប្រព័ន្ធ​អប់រំ​បណ្តា​ប្រទេស​ក្នុង​សហគមន៍អាស៊ាន ដែលកំពុង​តែ​ទាមទារ​ជា​បន្ទាន់​នូវ​កម្លាំង​ពលកម្ម​ប្រកប​ដោយ​ជំនាញ​សតវត្សរ៍ទី២១។
យោងតាមគោលនយោបាយស្តីពីសាលារៀនជំនាន់ថ្មី កម្មវិធីសិក្សា ​នៅ​សាលា​រៀនជំនាន់ថ្មី ត្រូវ​បាន​ដាក់បញ្ចូល​នូវ​មុខវិជ្ជាសិក្សា​ផ្នែកស្ទែម ដែលរួមមានមុខវិជ្ជាវិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា វិស្វកម្ម និង​គណិតវិទ្យា ព្រមជាមួយនឹង​ភាសាបរទេស។
ជាមួយ​គ្នា​ ក៏​មាន​ការ​បង្កើន​ម៉ោងបង្រៀន​ដល់ ៣៤ម៉ោង​សិក្សា​ក្នុង​មួយ​សប្តាហ៍​នៅ​កម្រិតបឋមសិក្សា និង ៤០ម៉ោង​សិក្សា​ក្នុងមួយសប្តាហ៍​សម្រាប់មធ្យមសិក្សា។
សម្រាប់ការសិក្សា​ទៀតសោត ក៏​មាន​នូវ​ការ​ប្រើ​ប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យា​ក្នុង​ការ​អប់រំទំនើបទៀតផង ដែលនឹង​ជួយ​ពង្រឹងការសិក្សារបស់សិស្ស៕