រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ ៖ ការប្រឡងបាក់ឌុបឆ្នាំនេះនឹងប្រព្រឹត្តទៅស្របតាមគោលការណ៍ច្បាប់ យុត្តិធម៌ និងតម្លាភាព
ភ្នំពេញ – ឯកឧត្ដមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ការរៀបចំការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ គឺជាគន្លឹះសំខាន់ដើម្បីការសិក្សាមានគុណភាព ជួយដល់ការធ្វើកំណែទម្រង់តាមសាលារៀនឱ្យមានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់ ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ការរៀបចំយន្តការប្រឡងនេះឱ្យបានល្អ គឺត្រូវឈរលើគោលការណ៍ច្បាប់ យុត្តិធម៌ តម្លាភាព និងលទ្ធផលទទួលយកបាន។ ឯកឧត្ដមបណ្ឌិតសភាចារ្យ លើកឡើងបែបនេះ ក្នុងឱកាសអញ្ជើញជាអធិបតីក្នុងសិក្ខាសាលាស្តីពីតួនាទី និងភារកិច្ចរបស់គណៈកម្មការអប្បមាទ កាលពីពេលថ្មីៗកន្លងទៅ ​។
បើតាម​ការ​លើក​ឡើង​របស់​ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីថា ការប្រឡងបាក់ឌុបឆ្នាំនេះ រៀបចំទៅដោយរលូន ទោះបីជាបរិបទកូវីដ-19 ក្ដី ដោយសារបទពិសោធន៍នៃការ ប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាបឋមភូមិដំណើរការទៅល្អ មិនមានការឆ្លងរីករាលដាលជំងឺកូវីដ-១៩ ដោយក្នុងនោះសិស្ស គ្រូបង្រៀន និងអ្នកចូលរួមបានចាក់វ៉ាក់សាំងដូសទី២ និងទី៣រួចរាល់ ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន បន្ថែមថា ការរៀបចំយន្តការប្រឡងឆ្នាំនេះ ដំណើរការប្រឡងដូចពេលមុនទាំងរៀបចំវិញ្ញាសាប្រឡង ការចាត់គណកម្មការផ្សេងៗដំណើរការដោយរលូនដូចពេលមុន ។ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យបន្តថា ដោយបេក្ខជនប្រឡងបានជួបប្រទះការបិទសាលារយៈពេលយូរ ក្រសួងអប់រំបានផ្តល់អទិភាពឱ្យសិស្សរៀនបន្ថែមដើម្បីត្រៀមប្រឡងប្រមាណជា ២ឬ៣ខែមុនថ្ងៃប្រឡង ។
“ខ្ញុំជឿជាក់ថាបេក្ខជនទាំងអស់នឹងខិតខំប្រឹងប្រែងប្រឡងបញ្ចប់ការសិក្សាទទួលបានជោគជ័យ និងដើម្បីធានាបាននូវនិរន្តរភាពនៃការកែទម្រង់វិស័យអប់រំ ដើម្បីកសាងធនធានមនុស្សមានគុណភាពចូលរួមចំណែកនៅក្នុងការអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិ”
ឯកឧត្ដមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន
ឯកឧត្ដមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន បញ្ជាក់ថា ក្រសួងបានរៀបចំការបណ្ដុះបណ្ដាលដើម្បីឱ្យជំនួយការអប្បមាទដែលជាតួអង្គមួយដ៏សំខាន់ក្នុងការចូលរួមត្រួតពិនិត្យ ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ នៅក្នុងមណ្ឌលប្រឡងមានប្រធានមណ្ឌល គណៈកម្មការផ្សេងៗ អនុរក្សដែលពិនិត្យមើល ហើយអប្បមាទគឺនៅមើលពីលើ ដើម្បីធានាឱ្យការប្រឡងនេះដំណើរការទៅដោយរលូន ។
តាមការបញ្ជាក់របស់ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ ការប្រឡងបាក់ឌុបបានកំណត់មណ្ឌលទាំងអស់ចំនួន ២០៤ មណ្ឌលនៅ ២៥ខេត្តក្រុង ។ ជាពិសេស មណ្ឌលទាំងអស់ បានរៀបចំច្បាប់ និងលិខិតបទដ្ឋានគតិយុទ្ធ ជាពិសេសស្តង់ដារប្រតិបត្តិការពារជំងឺកូវីដ-១៩ និងអាចទទួលសិស្សប្រមាណជា ១១០៥០០នាក់ ចូលរួមប្រឡង៕