ក្រសួងអប់រំកម្ពុជា និងកូរ៉េ សហការបង្កើតថ្នាក់រៀនឆ្លាតវៃ នៅសាលាបឋមសិក្សាវត្តបូព៍
សៀមរាប – ថ្នាក់រៀនឆ្លាត​វៃ ក្រោម​គម្រោង Innovative ICT-Integrated Pilot Classroom Project ត្រូវ​បានក្រសួងអប់រំ យុវជន​ និង​កីឡា កម្ពុជា សហការជាមួយ​ក្រសួងអប់រំនៃសាធារណរដ្ឋកូរ៉េ  តាមរយៈវិទ្យាស្ថាន  APEC for Collaborative Education  (IACE) រៀបចំបំពាក់​នៅ​សាលា​បឋមសិក្សា​វត្ត​បូព៍ ខេត្តសៀមរាប ហើយ​​ត្រូវ​បានប្រកាស​ដាក់ឱ្យ​ដំណើរ​ការនៅថ្ងៃអង្គារ (៣០ វិច្ឆិកា) ក្រោមអធិបតី ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ដ្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា។
មានប្រសាសន៍​តាម​រយៈ​ប្រព័ន្ធវីដេអូ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ដ្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បាន​វាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះកិច្ចសហប្រតិបត្តិការណ៍រវាងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និងសាធារណរដ្ឋកូរ៉េ តាមរយៈវិទ្យាស្ថាន APEC for Collaborative Education  (IACE) ដែល​ជាផ្នែកមួយយ៉ាងសំខាន់ក្នុងអភិវឌ្ឍវិស័យបច្ចេកវិទ្យា ។ ក្នុង​នោះឯកឧត្តមក៏បានថ្លែងអំណរគុណដល់ក្រុមការងារកូរ៉េដែលបានរៀបចំកម្មវិធី  និងដំឡើងថ្នាក់រៀនវៃឆ្លាត Innovative ICT-Integrated Pilot Classroom Project ជូនដល់សាលាបឋមសិក្សាវត្តបូព៍ ដើម្បីឲ្យសាលារៀនប្រែក្លាយទៅជាថ្នាលបណ្តុះបណ្តាលថ្នាក់រៀនឌីជីថល ។
សូម​បញ្ជាក់ថា គម្រោង ថ្នាក់រៀនឆ្លាតវៃនេះ ត្រូវបានអនុវត្តនៅសាលាបឋមសិក្សាវត្តបូព៌ ខេត្តសៀមរាប បន្ទាប់ពីមានការចុះធ្វើទស្សនកិច្ចសិក្សា រួមទាំងការជួបពិភាក្សា ពិនិត្យលទ្ធភាពការអនុវត្តគម្រោងជាមួយអង្គភាពជំនាញ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មន្ត្រីជំនាញមកពី KERIS និងគណៈគ្រប់គ្រងសាលារៀនកាលពីដើមឆ្នាំ ២០២០។
ថ្នាក់រៀនឆ្លាតវៃ  ត្រូវ​បាន​រៀបចំ​ជាមួយការបំពាក់ឧបករណ៍បច្ចេកវិទ្យារួមមាន ៖ Tablets ចំនួន ៤០គ្រឿង កុំព្យូទ័រ លើតុចំនួន ០១គ្រឿង ក្ដារខៀនវៃឆ្លាត (Electronic whiteboard)  សម្ភារៈបណ្ដុះបណ្ដាល  និងបរិក្ខារសម្រាប់ផលិត មាតិកាអប់រំឌីជីថលជាច្រើនទៀត៕