រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ និងក្រសួងប្រៃសណីយ៍ ជំរុញឱ្យភាគីពាក់ព័ន្ធបង្កើនកិច្ចការពារកុមារលើប្រព័ន្ធអនឡាញ
ភ្នំពេញ – ការរអប់រំឌីជីថលជាផ្នែកមួយមិនអាចខ្វះបានសម្រាប់សេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលនិងអភិវឌ្ឍន៍ធនធានមនុស្សនៅកម្ពុជា ។ ទន្ទឹមនឹងការអប់រំនេះ ការយកចិត្តទុ​ក​​​ដា​ក់​ការពារសុវត្ថិភាពកុមារ ទាមទារឱ្យមានការចូលរួមពីគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធ ។ នេះបើតាមការលើកឡើងរបស់ ឯកឧត្ដមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្នុងកម្មវិធីបិទសិក្ខាសាលាស្ដីពី កិច្ចការពារកុមារលើប្រព័ន្ធអនឡាញនៅកម្ពុជាកាលពីចុងខែសីហាកន្លងទៅ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ការយល់ដឹងអំពីហានិភ័យលើប្រព័ន្ធអនឡាញចំពោះកុមារ ទា​ម​ទារការចូលរួមជាចាំបាច់ពីឪពុកម្តាយ អាណាព្យាបាល គ្រូបង្រៀន ជាពិសេសកុមារតូចៗ ឱ្យយល់ច្បាស់ពីហានីភ័យប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណិត ជៀសផុតពីការបៀត​បៀ​ន និងការរំលោភបំពានតាមអនឡាញ និងអាចស្វែងរកដំណោះស្រាយឆ្លើយតបទៅនឹងហានិភ័យទាំងនេះ ។
រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានបន្ថែមថា ក្រសួងអប់រំ បានរៀបចំការបង្រៀនតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ដើម្បីឱ្យសិស្សានុសិស្សអាចរៀនបន្តតាមប្រព័ន្ធអ​ន​​ឡាញ ទោះស្ថិតក្នុងបរិបទនៃជំងឺកូវីដ-១៩ ។ លើសពីនេះ ក្រសួងអប់រំបានសហការជាមួយក្រសួង និងដៃគូពាក់ព័ន្ធផ្សេងទៀតបង្កើតកម្មវិធីសម្រាប់សិស្សទាញយកទៅសិក្សាដោយឥតគិតថ្លៃ ។
“យើងត្រូវរួមគ្នាលើកកម្ពស់សុវត្ថិភាពការប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណិតសម្រាប់កុមារ ដើម្បីការពារកុមារពីហានិភ័យតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ”
ឯកឧត្ដម ជា វ៉ាន់ដេត រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ មានប្រសាសន៍ថា ក្នុងអំឡុងនៃបរិបទជំងឺកូវីដ-១៩ សិស្សានុសិស្សចាំបាច់ប្រើប្រាស់អ៊ីនធឺណិត ដើម្បីសិក្សាពីចម្ងាយតាមប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិក ជាហេតុធ្វើឱ្យកុមារងាយប្រឈមមុខនឹងការបៀតបៀន និងការរំលោភបំពានតាមអនឡាញ ។ ឯកឧត្តមបន្តថា បញ្ហាទាំងនេះ ទាមទារឱ្យមានកិច្ចអន្តរាគមន៍ជាបន្ទាន់គិតគូរយុទ្ធសាស្រ្តវែងឆ្ងាយបន្ថែមទៀត និងបង្កើតយន្តការលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងការពារកុមារអំពីហានិភ័យនៃប្រព័ន្ធអនឡាញ ។
“ការកសាងពលរដ្ឋឌីជីថលទាមទារឱ្យមានភាគីពាក់ព័ន្ធគិតគូរពីសុវត្ថិភាពលើប្រព័ន្ធអនឡាញក្នុងកម្រិតខ្ពស់”
ឯកឧត្ដម ជា វ៉ាន់ដេត រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងប្រៃស​ណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍
ឯកឧត្ដម ជា វ៉ាន់ដេត បញ្ជាក់បន្តថា ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ បានចូលរួមអនុវត្តក្របខណ្ឌគោលនយោបាយសេដ្ឋកិច្ចសង្គមឌីជីថលតាមរយៈការពង្រឹងនិងពង្រីក ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធទូរគមនាគមន៍ឱ្យមានគុណភាពខ្ពស់កាន់តែប្រសើរ ផ្ដល់ឱកាសដល់ពលរដ្ឋគ្រប់រូបប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធឌីជីថល និងជំរុញបរិកម្មឌីជីថលគ្រប់ផ្នែកនៅក្នុងឆ្នាំ២០២៧ ។
គួររំលឹកថា សិក្ខាសាលាស្ដីអំពី កិច្ចការពារកុមារលើប្រព័ន្ធអនឡាញនៅកម្ពុជា រៀបចំដោយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា សហការណ៍ជាមួយក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ ក្នុងគោលបំណងលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីហានិភ័យនៃប្រព័ន្ធអនឡាញចំពោះកុមារ ជាពិសេសកុមារតូចៗ ឱ្យជៀសផុតពីការបៀតបៀន និងការរំលោភបំពានតាមអនឡាញ មានរយៈពេល៥ថ្ងៃ ចាប់ពីថ្ងៃទី២៣ ដល់ថ្ងៃទី២៧ ខែសីហា ឆ្នាំ ២០២១ ដោយមានអ្នកចូលរួម ៤០០នាក់ ស្រី១៥៦នាក់ ៕