ព្រះពុទ្ធសាសនា ត្រូវបានចាត់ទុកថាជាសាសនារបស់រដ្ឋដែលបានចែងយ៉ាងច្បាស់នៅក្នុងរដ្ឋធម្មនុញ្ញនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។ ការគោរពគោរពប្រណិប័តន៍ព្រះពុទ្ធសាសនាបានចាក់ឫសយ៉ាងជ្រៅទៅក្នុងវប្បធម៌ និងទំនៀមទម្លាប់របស់ប្រជាជនខ្មែររាប់សតវត្សរ៍មកហើយ។ ក្នុងចំណោមពិធីបុណ្យជាតិសំខាន់ៗជាច្រើន ពិធីបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ បានបង្ហាញយ៉ាងច្បាស់ពីការរួមបញ្ចូលគ្នារវាងពិធីបុណ្យប្រពៃណីខ្មែរ និងជំនឿរបស់ពុទ្ធសាសនិក។
ពិធីបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ មិនមែនគ្រាន់តែជាពិធីបុណ្យធម្មតាឡើយ តែវាជាការឆ្លុះបញ្ចាំងពីជំនឿ និងការគោរពដល់ដូនតា បុព្វការីជនដែលបានចែកឋានទៅ។ ឯកឧត្ដម ជួន កក្កដា អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងធម្មការ និងសាសនា មានប្រសាសន៍ថា មានប្រទេសជាច្រើនដែលគោរពព្រះពុទ្ធសាសាសនា ប៉ុន្តែមិនមានពិធីបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌទេ គឺមានតែប្រទេសកម្ពុជាប៉ុណ្ណោះដែលរៀបចំពិធីបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ ដោយធ្វើតាមបែបព្រះពុទ្ធសាសនា រួមជាមួយបែបខ្មែរនិយម។
ឯកឧត្តមបន្ថែមថា ការធ្វើឡើងនេះមិនមែននៅក្នុងន័យពិធីបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌទាំងស្រុងនោះទេ ប៉ុន្តែមានរឿងរ៉ាវខ្លះទាក់ទងនឹងការឧទ្ទិសកុសលទៅកាន់ដូនតា ក៏ដូចជាដើម្បីទំនុកបម្រុងព្រះសង្ឃ ដែលគង់ចាំវស្សាក្នុងវត្តរយៈពេល៣ខែ ចាប់តាំងពីថ្ងៃចូលវស្សា រហូតដល់ថ្ងៃចេញវស្សា ត្បិតក្នុងរដូវវស្សាព្រះសង្ឃមិនអាចនិមន្តទៅជិតឆ្ងាយបិណ្ឌបាត្របានឡើយ។
លុះដល់ឆ្នាំ១៨៤៨ ព្រះបាទអង្គឌួង បានកំណត់យកពេលវេលាត្រឹម១៥ថ្ងៃវិញ ដោយមើលឃើញពីភាពលំបាករបស់គ្រហស្ថ ដែលត្រូវចំណាយរយៈពេល ៣ខែ ដែលជារយៈពេលយូរក្នុងការផ្គត់ផ្គង់ព្រះសង្ឃ ម្យ៉ាងទៀតធ្វើឱ្យគ្រហស្ថខាតពេលវេលា ធ្វើស្រែចម្ការទៀតផង។ ហេតុដូច្នេះហើយ បានជាគេព្យាយាមកែប្រែពីការប្រារព្ធបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌរយៈពេល៣ខែ មកត្រឹមរយៈពេល១៥ថ្ងៃ រហូតដល់បច្ចុប្បន្ន ដោយរួមបញ្ចូលគ្នារវាងពុទ្ធសាសនា និងព្រហ្មញ្ញសាសនា ក្នុងនោះ ពុទ្ធបរិស័ទអាចយកចង្ហាន់ និងទេយ្យទានផ្សេងៗទៅប្រគេនព្រះសង្ឃ និងឧទ្ទិសមហាកុសលទៅកាន់បុព្វការីជនដែលបានចែកឋានទៅ ដើម្បីរំលឹកពីគុណូបការៈ និងការលះបង់ទាំងឡាយសម្រាប់កូនចៅតជំនាន់។
ព្រះពុទ្ធសាសនាបានបង្រៀនឱ្យពុទ្ធបរិស័ទគោរព និងដឹងគុណដល់មាតាបិតាដែលនៅមានជីវិត និងឧទ្ទិសកុសលឱ្យពួកគាត់នៅពេលដែលពួកគាត់បានចែកឋាន។ ព្រះមង្គលធម្មកិច្ច ភួង សុវណ្ណ ព្រះគ្រូចៅអធិការវត្តនិគ្រោធវ័ន (គល់ទទឹង) មានសង្ឃដីកាថា ការធ្វើទក្ខិណានុប្បទាន ឬបុណ្យបច្ច័យបួន គឺជាកិច្ចដែលត្រូវធ្វើសម្រាប់ដូនតាដែលបានចែកឋាន ដែលជាប្រយោជន៍ដល់អ្នកធ្វើផ្ទាល់ផងដែរ។
ទាក់ទងនឹងការគោរពប្រណិប័តន៍ សម្តេចព្រះឧត្តមវង្សាបណ្ឌិត គូ សុភាព ព្រះគ្រូសូត្រស្តាំវត្តនិគ្រោធវ័ន មានសង្ឃដីកាដោយណែនាំដល់ពុទ្ធសាសនិកជនកម្ពុជាអំពីការធ្វើបុណ្យឱ្យបានត្រឹមត្រូវ និងមានប្រសិទ្ធភាព។ ព្រះអង្គមានសង្ឃដីកាថា ពេលទៅវត្តញាតិញោមអាចអុជធូបត្រឹមតែមួយសរសៃក៏បាន ដោយមិនចាំបាច់អុជច្រើនដើមនោះទេ ព្រោះផ្សែងធូបអាចប៉ះពាល់ដល់សុខភាព។ ចំណែកឯការដាក់បាត្រ និងវេរចង្ហាន់វិញ គួរលើកបង្ហើបបន្តិចឱ្យផុតពីនាប រួចសឹមដាក់ចុះ ដើម្បីឱ្យការប្រគេននោះបានគ្រប់កិច្ចនិងត្រឹមត្រូវតាមលក្ខណៈ៕