អ្នកនាំពាក្យ ៖ ការដឹកវិញ្ញាសាត្រៀមសម្រាប់ការប្រឡងបាក់ឌុបដំណើរការទៅតាមការគ្រោងទុក
នាថ្ងៃទី២៥ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៥នេះ ប្រធានគណៈមេប្រយោគទូទាំងប្រទេស បានមកទទួល ផ្ទៀងផ្ទាត់ និងដឹកជញ្ជូនហឹបប្រធានវិញ្ញាសាទៅកាន់បណ្ដារាជធានីខេត្តរៀងៗខ្លួន ដើម្បីត្រៀមសម្រាប់ការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ សម័យប្រឡង ៖ ២៨ សីហា ២០២៥។
លោកជំទាវបណ្ឌិត ឃួន វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ការដឹកវិញ្ញាសាបានដំណើរការទៅតាមការគ្រោងទុក ដោយ​មិនមានបញ្ហាណាមួយគួរឱ្យកត់សម្គាល់នោះទេ។
បើតាម​អ្នកនាំពាក្យ ក្រៅ​ពីខេត្ត​រាជធានីដែលនៅឆ្ងាយ នៅខេត្តក្រុងមួយចំនួនដែលមានរយៈចម្ងាយជិតរាជធានីភ្នំពេញ ក៏បានធ្វើដំណើរដឹកញ្ជូនវិញ្ញាទៅដល់គោលដៅ និងបានទុកដាក់វិញ្ញាសានៅទីតាំងដែលមានសុវត្ថិភាពរួចរាល់ហើយ។
ដោយឡែក​សម្រាប់ការរក្សាទុកវិញ្ញាសាវិញ បើតាមប្រសាសន៍របស់លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា គឺមានការជួយសម្របសម្រួលពីអជ្ញាធរដែនដីគ្រប់រាជធានីខេត្ត-ក្រុងទាំងអស់ ហើយក៏មានការចូលរួមពីអង្គភាពប្រឆាំងអំពើពុករលួយ ក៏ដូចជាអង្គភាពពាក់ព័ន្ធក្នុងការរក្សាសុវត្ថិភាព និងទុកដាក់នៅកន្លែងមានសុវត្ថិភាព។
តាមប្រសាសន៍របស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ដំណើរការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ សម័យប្រឡង៖ ២៨ សីហា ២០២៥ នឹងត្រូវប្រព្រឹត្តទៅ ដោយឈរលើគោលការណ៍ច្បាប់ យុត្តិធម៌ តម្លាភាព និងលទ្ធផលទទួលយកបាន ពោលគឺ «អ្នកចេះ គឺជាប់» ហើយ​ដើម្បី​រក្សាឱ្យបាននូវសន្តិសុខ សុវត្ថិភាព សណ្តាប់ធ្នាប់ និងរបៀបរៀបរយតាមមណ្ឌលប្រឡង ក្រសួងអប់រំ បានសហការយ៉ាងស្អិតរមួតជាមួយក្រសួង ស្ថាប័ន ចំនួន៦ រួមមាន ក្រសួងមហាផ្ទៃ ក្រសួងសុខាភិបាល កងរាជអាវុធហត្ថ លើផ្ទៃប្រទេស អង្គភាពប្រឆាំងអំពើពុករលួយ អគ្គិសនីកម្ពុជា និងសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា។
សូមជំរាបជូនថា ការប្រឡងសញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ សម្រាប់ឆ្នាំនេះ នឹងប្រព្រឹត្តទៅក្នុងរយៈពេល២ថ្ងៃ គឺថ្ងៃទី២៨-២៩ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៥ ខណៈដំណើរការកំណែគ្រោង​នឹង​ប្រព្រឹត្តទៅចាប់ពីថ្ងៃទី៣១ ខែសីហា ដល់ថ្ងៃទី៦ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៥ ហើយ​ដំណើរការស្រង់ បូកពិន្ទុដោយកុំព្យូទ័រ និងផ្ទៀងផ្ទាត់ពិន្ទុ ចាប់ពីថ្ងៃទី៧ ដល់ថ្ងៃទី១៨ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៥។
សម្រាប់ ដំណើការបោះពុម្ពលទ្ធផលប្រឡង គ្រោង​ប្រព្រឹត្តទៅនាថ្ងៃទី១៩ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៥ ខណៈថ្ងៃទី២០ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៥ ក្រសួងបានកំណត់សម្រាប់ប្រកាសលទ្ធផលប្រឡងតាមមណ្ឌលសំណេរនៃរាជធានី ខេត្តទាំង ២៥ នៅទូទាំងប្រទេស៕