សម្រាប់ឆ្នាំ២០២៥នេះ ជាយុទ្ធសាស្រ្ត ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ នឹងបន្តពង្រីកធ្វើការផ្សព្វផ្សាយពីការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញ បច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ១,៥លាននាក់ ឱ្យកាន់តែផុសផុលថែមទៀត តាមរយៈបណ្តាញសារព័ត៌មាន បណ្តាញសង្គម បញ្ជរសេវាសាធារណៈរបស់ក្រសួងការងារ សិល្បៈកសិល្បៈការិនីជាដើម ដោយធ្វើយ៉ាងណាបានជ្រួបជ្រាបទៅដល់យុវជន ក៏ដូចជាគ្រួសារយុវជន ឱ្យមកទទួលការចុះឈ្មោះចូលរៀនជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេស ដើម្បីឱ្យគេក្លាយទៅជាកម្លាំងពលកម្មជំនាញរបស់កម្ពុជា។ នេះ បើតាមការលើកឡើងរបស់ ឯកឧត្តម កត្តា អ៊ន មន្រ្តីជាន់ខ្ពស់ និងជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ។
ឯកឧត្តម កត្តា អ៊ន មានប្រសាសន៍ថា កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ១លាន៥សែននាក់ គឺជាកម្មវិធីពិសេសមួយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលអាណត្តិទី៧ ក្នុងការកៀរគរយុវជនដែលបានបោះបង់ការសិក្សាកន្លងមក និងយុវជនដែលពុំមានជំនាញឱ្យចូលរៀនជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេស ដើម្បីឱ្យពួកគេមានជំនាញមួយសម្រាប់ជីវិត។ ឯកឧត្តមបន្តថា បច្ចុប្បន្នតម្រូវការក្នុងវិស័យការងារ គឺកំពុងតែត្រូវការកម្លាំងពលកម្មជំនាញ ដូច្នេះ ប្រសិនបើយុវជនគ្មានជំនាញ នោះពួកគេនឹងមិនអាចទទួលបានការងារធ្វើនោះទេ ដូច្នេះហើយបានជារាជរដ្ឋាភិបាលប្រឹងប្រែងក្នុងការបណ្តុះបណ្តាល ដើម្បីឱ្យយុវជនទទួលបានជំនាញ ដើម្បីទទួលបានការងារធ្វើ។
យោងតាមរបាយការណ៍របស់អគ្គនាយកអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេស ១,៥លាននាក់ ដែលរាជរដ្ឋាភិបាលបានប្រកាសដាក់ឱ្យអនុវត្តកាលពីចុងឆ្នាំ២០២៣ ទទួលបានការគាំទ្រពីគ្រប់មជ្ឈដ្ឋាន ប៉ុន្តែចំនួនសិស្សចុះឈ្មោះចូលរៀននៅមិនទាន់មានចំនួនច្រើននៅឡើយ។ បើតាមតួលេខ ក្នុងឆ្នាំ២០២៤ សិស្សដែលបានចុះឈ្មោះចូលរៀនក្នុងកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញ ១,៥លាននាក់ មានសរុបចំនួន ៨៥ ៦៣៩នាក់ ក្នុងនោះសិស្សដែលបញ្ចប់ការសិក្សាមានចំនួន ១៧ ១៨០នាក់, កំពុងសិក្សាមានចំនួន ២៨ ០៩០នាក់, ទទួលបានការងារធ្វើ ១០ ១០៨នាក់ ហើយក៏មានសិស្សបោះបង់ចំនួន ៦៥៤៦នាក់។
បើតាមប្រសាសន៍ ឯកឧត្តម កត្តា អ៊ន ការបោះបង់ការសិក្សារបស់សិស្ស គឺមានចំនួនតិចតួច ដោយគេបានរកឃើញមូលហេតុថា ការបោះបង់ទាំងនោះ ព្រោះយុវជនមួយចំនួនបានប្តូរចិត្តទៅរៀនជំនាញ ឬវិស័យផ្សេង ហើយខ្លះបានទៅធ្វើការងារកំឡុងពេលនៃការរង់ចាំវគ្គសិក្សា។ យ៉ាងណាក៏ដោយ ឯកឧត្តមអ្នកនាំពាក្យ បានលើកទឹកចិត្តទៅដល់យុវជនដែលចង់ចុះឈ្មោះរៀនជំនាញបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ សូមពិចារណាឱ្យបានដិតដល់ ដើម្បីរង់ចាំចូលរៀនជំនាញដែលខ្លួនពេញចិត្ត ជាតម្រូវការទីផ្សារការងារ។ ឯកឧត្តមមានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា ការរៀនជំនាញពីកម្មវិធី ១,៥លាននាក់ គឺប្រើរយៈពេលខ្លី ហើយមានការងារធ្វើ ទទួលបានប្រាក់ខែសមរម្យ ហើយសម្រាប់យុវជនមកពីគ្រួសារក្រីក្រ និងគ្រួសារងាយរងហានិភ័យ គឺចូលរៀនដោយមិនបង់ប្រាក់ ហើយទទួលបានប្រាក់ឧបត្ថម្ភចំនួន ២៨ម៉ឺនរៀលក្នុងមួយខែថែមទៀត។
គួរជំរាបជូនថា កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេស ដល់យុវជនមកពីគ្រួសារក្រីក្រ និងគ្រួសារងាយរងហានិភ័យ នៅទូទាំងប្រទេសចំនួន ១,៥លាននាក់ ត្រូវបានផ្តួចផ្តើមឡើងដោយសម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន ហើយកម្មវិធីត្រូវបានសម្រេចមហាបវធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ដាក់បញ្ចូលទៅក្នុងយុទ្ធសាស្រ្តបញ្ចកោណដំណាក់កាលទី១ និងបានប្រកាសជាកម្មវិធីគោលនយោបាយអាទិភាព ១ ក្នុងចំណោម ៦ របស់រាជរដ្ឋាភិបាល។ កម្មវិធីនេះ មានគោលបំណង ផ្តល់នូវជំនាញមួយយ៉ាងតិចប្រចាំជីវិត ដល់យុវជនមកពីគ្រួសារក្រីក្រ និងគ្រួសារងាយរងហានិភ័យ និងយុវជន នៃសេដ្ឋកិច្ចក្រៅប្រព័ន្ធ និងក្នុងប្រព័ន្ធ ដើម្បីទទួលបានឱកាសការងារ ឬ បង្កើតការងារដោយខ្លួនឯងប្រកបដោយភាពម្ចាស់ការ មានគុណភាព និងផលិតភាពខ្ពស់ សម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់ និងឆ្លើយតបបានតាមតម្រូវការទីផ្សារប្រកបដោយចីរភាព ភាពធន់ និងបរិយាបន្ន។
ដើម្បីឱ្យឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការទីផ្សារការងារ ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានកំណត់យកមុខជំនាញចំនួន ៤៥ ក្នុងវិស័យអាទិភាពចំនួន១០ មកធ្វើការបណ្តុះបណ្តាលយុវជនក្នុងកម្មវិធី ១,៥លាននាក់នេះ ដោយវិស័យទាំងនោះរួមមាន ៖ វិស័យសំណង់, អគ្គិសនី និងថាមពល, អេឡិចត្រូនិក, បរិក្ខារត្រជាក់ និងកំដៅ, កម្មន្តសាល, មេកានិក/មេកានិករថយន្ត, ទេសចរណ៍, សេវាកម្ម, កសិកម្ម និងកសិ-ឧស្សាហកម្ម, វិស័យធុរកិច្ច និងព័ត៌មានវិទ្យា៕