ជាអនុសាសន៍ដល់សហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា (ស.ស.យ.ក.) ដើម្បីរួមចំណែកអភិវឌ្ឍប្រទេសកម្ពុជាទៅជារដ្ឋទំនើប ក្នុងឱកាសជាអធិបតីក្នុងពិធីបិទកិច្ចប្រជុំគណៈកម្មាធិការកណ្តាល ស.ស.យ.ក. សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានស្នើឱ្យចលនាយុវជន ក្នុងបុព្វហេតុជាតិ មាតុភូមិមួយនេះ បន្តយកចិត្តទុកដាក់ ពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការឱ្យបានទូលំទូលាយ ជាមួយគ្រប់ក្រសួងស្ថាប័ន និតិបុគ្គល រដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ អាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន អង្គការសមាគម និងសហគមន៍ នានា ក្នុងដំណើរឆ្ពោះការកសាង អភិវឌ្ឍសង្គមជាតិ និងមាតុភូមិកម្ពុជា ផ្អែកលើចំណេះដឹង បច្ចេកវិទ្យា និងវិទ្យាសាស្រ្ត។
ជាមួយគ្នានេះ សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តី ក៏បានស្នើដល់សហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា បន្តអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពយុវជន ដោយយកចិត្តទុកដាក់លើការពង្រឹងគុណភាពអប់រំ បណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស ការថែទាំសុខភាព និងសុខមាលភាព ប្រព័ន្ធគាំពារសង្គម និងប្រព័ន្ធស្បៀង និងតម្លៃភាពជាពលរដ្ឋល្អ ដើម្បីឱ្យយុវជនក្លាយជាមូលធនមនុស្ស ប្រកបដោយថាមពល និងសក្តានុពល នៅក្នុងសង្គមឌីជីថល និងសហសម័យកម្ពុជា។
ឆ្លៀតក្នុងឱកាសនោះដែរ សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ក៏បានថ្លែងកោតសរសើរចំពោះកម្លាំងយុវជន នៃសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា ដែលកំពុងរួបរួមគ្នា ជាធ្លុងមួយ ពួតដៃពូនជ្រំ ដោយឈរលើគោលការណ៍ស្ម័គ្រចិត្ត ឯកភាពជាតិ សាមគ្គីភាព និង ការបំប្លែង កម្លាំងស្ម័គ្រចិត្តទៅជាចលនាជាតិ ក្នុងស្មារតីខ្មែរតែមួយ ដើម្បីចូលរួមជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការកសាងសហសម័យកម្ពុជា ឱ្យរីកចម្រើនរុងរឿងឡើងវិញ ដូចសម័យមហាអង្គរ ។
សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តីបញ្ជាក់ថា រាជរដ្ឋាភិបាល តែងតែចាត់ទុកយុវជន គឺជាក្តីសង្ឃឹម របស់ប្រទេសជាតិ ដោយយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់ ក្នុងការលើកកម្ពស់ស្ថានភាព ឋានៈ តួនាទី និង សិទ្ធិរបស់យុវជន តាមរយៈការដាក់ចេញនូវយុទ្ធសាស្ត្រគោលនយោបាយ ផែនការ និង វិធានការនានា ដើម្បីអភិវឌ្ឍយុវជនកម្ពុជា ឱ្យក្លាយជាមូលធនមនុស្សពិតប្រាកដដែល មានចំណេះដឹងទូលំទូលាយ និង មានជំនាញពិតប្រាកដ, សុខភាពល្អ និងសីលធម៌ល្អ សំដៅត្រៀមយុវជនកម្ពុជារួចជាស្រេច សម្រាប់ចូលរួមបម្រើជាតិមាតុភូមិ នៅគ្រប់កាលៈទេសៈ និង ជាអ្នកបន្តវេនប្រកបដោយថាមពល និង សក្តានុពល៕