ទិវាជាតិវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ បណ្តុះស្មារតីស្រឡាញ់វិទ្យាសាស្រ្ត
ទិវាជាតិ​វិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ លើកទី២ កំពុង​ប្រារព្ធធ្វើឡើង​នៅ​មជ្ឈមណ្ឌលសន្និបាត និង​ពិព័រណ៍​កោះពេជ្រ រយៈពេល​៣ថ្ងៃ ដោយផ្តើមពីថ្ងៃទី២៤ ដល់ថ្ងៃទី២៦ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២៤។ ឯកឧត្តម ហែម វណ្ណឌី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ មានប្រសាសន៍ថា ទិវានេះ គឺជាការបណ្តុះស្មារតីដល់ប្រជាពលរដ្ឋ ក៏​ដូចជាអ្នកសិក្សា​ឱ្យ​ស្រឡាញ់វិទ្យាសាស្រ្ត។
ឯកឧត្តម ហែម វណ្ណឌី មានប្រសាសន៍ថា ក្នុង​ឱកាស​ទិវាជាតិ​វិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា និង​នាវានុវត្តន៍ លើកទី២ រយៈពេល​៣ថ្ងៃនេះ​ គឺមានបំណងនាំយកនូវឧស្សាហកម្មខ្នាតតូច និង​មធ្យមរបស់យើង ក៏​ដូចជាសហគមន៍អ្នកវិទ្យាសាស្រ្ត និងអ្នក​សិក្សា​ធិការ សិស្ស និស្សិត អ្នកស្រាវជ្រាវ លោកគ្រូអ្នកគ្រូ បង្រៀន សាស្រ្តាចារ្យ​ទាំងអស់ ឱ្យ​មានការ​ចាប់អារម្មណ៍​កាន់តែខ្លាំងឡើងទៅលើវិស័យ​វិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា និង​នវានុវត្តន៍របស់យើង។
ទិវា​ជាតិវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ឆ្នាំនេះ ប្រារព្ធឡើងក្រោមប្រធានបទ «សហ​គ្រាស​ធុន​តូច និងមធ្យម ឆ្ពោះទៅវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍» ក្នុងគោលបំណងជំរុញផលិតភាពរបស់​សហ​គ្រាស​ឯកជន តាមរយៈការដាក់បញ្ចូលបច្ចេកវិទ្យា ក្នុងខ្សែច្រវ៉ាក់ផលិតកម្ម ដើម្បីបង្កើនប្រសិទ្ធភាព និង​គុណតម្លៃបន្ថែម។
ក្នុងព្រឹត្តិការណ៍នេះ មានស្តង់ប្រមាណ ២៣៧ស្តង់ និង​មានក្រុមហ៊ុន ១៣២ក្រុមហ៊ុន​ចូលរួម​បង្ហាញពីបច្ចេកវិទ្យា ស្វ័យប្រវត្តិកម្ម ក៏​ដូចជា​មានពិពណ៌វិទ្យាសាស្រ្ត​សម្រាប់​កុមារ សិស្សានុសិស្ស ដើម្បីបណ្តុះ​នូវ​ស្មារតី​ស្រឡាញ់​វិទ្យាសាស្រ្ត ។ ជាមួយ​គ្នា ទិវានេះ ក៏​មាន​នូវ​កិច្ច​ពិភាក្សា​ស្តីពី​បច្ចេកវិទ្យា នៅ​ក្នុងវិស័យជាច្រើន​ដូចជា វិស័យ​ចំណីអាហារ, វិស័យ​ទឹកស្អាត, បច្ចេកវិទ្យាអប់រំ សុខភាព, បច្ចេកវិទ្យាថាមពលអគ្គិសនី អេឡិចត្រូនិច ក៏​ដូចជា​បច្ចេកវិទ្យាបៃតងជាដើម។
ក្នុងឱកាស​អញ្ជើញ​ជាអធិបតី​បើក «ទិវាជាតិវិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា និង​នវានុវត្តន៍» លើកទី២ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានផ្តល់អនុសាសន៍ណែនាំ​ទៅ​ដល់​គ្រឹះស្ថាន​អប់រំ បណ្តុះបណ្តាល​ស្រាវជ្រាវ និង​វិស័យ​ឯកជន ជាពិសេស​សហគ្រាស​ធុនតូច និង​មធ្យម ត្រូវ​សហការគ្នាជាមួយក្រសួង-ស្ថាប័នរាជរដ្ឋាភិបាល ដើម្បីបង្កើតនូវ មូលដ្ឋានរឹងមាំផ្នែកវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និង នវានុវត្តន៍ លើគ្រប់វិស័យ។ សម្តេចក៏​បានបញ្ជាក់ដែរថា គោលដៅនេះ អាចសម្រេចទៅបានអាស្រ័យលើការផ្លាស់ប្ដូរផ្នត់គំនិត, របៀបរបបចាត់ចែង, ការគ្រប់គ្រងការងារ និងធុរកិច្ច ជាមួយនឹងការវិយោគ ទាំងផ្នែកមូលធន និងការបណ្តុះធនធានមនុស្សផងដែរ៕