ក្រសួងអប់រំ រកឃើញបេក្ខជន២ក្រុម បន្តទៅវគ្គផ្ដាច់ព្រ័ត្រក្នុងកម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនថ្នាក់ជាតិ២០២៤
បន្ទាប់ពីការប្រកួតជម្រុះយ៉ាងស្វិតស្វាញកន្លងមក  ទីបំផុតទៅ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា បានរកឃើញបេក្ខជន​ចំនួន២ក្រុម ដើម្បីទៅ​កាន់ការ​ប្រកួត​វគ្គផ្តាច់ព្រ័ត្រ នៃកម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជន​ថ្នាក់ជាតិ​រដូវកាលទី៥ ឆ្នាំ​២០២៤ ដែល​គ្រោងប្រព្រឹត្ត​ទៅនៅ​ថ្ងៃទី១២ ខែសីហា ឆ្នាំ​២០២៤ ខាងមុខ ក្រោមប្រធានបទ «ការបង្កើនសាលារៀនគំរូ គឺជាមាគ៌ាអាទិភាពក្នុងការលើកកម្ពស់គុណភាពអប់រំនៅកម្ពុជា»។
យុវជន​២ក្រុម ដែលឈានទៅ​ដល់​ការ​ប្រកួតវគ្គផ្តាច់ព្រ័ត្រ គឺក្រុមយុវជន មក​វិទ្យាល័យ ហ៊ុន សែន កំពង់ចាម សាលារៀនជំនាន់ថ្មី (ជាក្រុមស្រប) និង​ក្រុមយុវជន​មក​ពី​សាលា ប៊ែលធី អន្តរជាតិ រាជធានីភ្នំពេញ (ជាក្រុមបដិសេធ) ក្រោយ​ពីពួកគេ​បានឈ្នះ​ក្រុមយុវជន​ពីរក្រុមផ្សេង​ទៀត​នៅ​ក្នុង​វគ្គពាក់កណ្តាលផ្តាច់ព្រ័ត្រកាលពីចុងសប្តាហ៍​កន្លងទៅនេះ នៅ​មជ្ឈមណ្ឌល​ម៉ានី រាជធានីភ្នំពេញ។
កឧត្តម សេរី ជំនះ រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា
ឯកឧត្តម សេរី ជំនះ រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា កម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជន​ថ្នាក់ជាតិ​រដូវកាលទី៥ ឆ្នាំ​២០២៤ ជាឱកាសល្អក្នុងការរៀបចំផ្លូវសម្រាប់អនាគតយុវជនកម្ពុជា ដើម្បីត្រៀមខ្លួន ក៏ដូចជាសម្របខ្លួនទៅនឹងទិន្នាការប្រែប្រួលថ្មីៗឱ្យរឹតតែច្រើនឡើងថែមទៀត។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ក៏ជាការប្រែក្លាយយុវជនកម្ពុជាទៅជាធនធានមនុស្សប្រកបដោយគុណភាព សមត្ថភាព ផលិតភាព សម្រាប់អភិវឌ្ឍសង្គម និងសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា។
រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បញ្ជាក់បន្ថែមថា កម្មវិធីនេះ គឺជាសង្វៀនវោហាសព្ទ ផ្ដល់ឱកាសដល់យុវជនដែលកំពុងសិក្សាក្នុងកម្រិតវិទ្យាល័យ បណ្ដុះបណ្ដាលបំណិនក្នុងការស្រាវជ្រាវ, បំណិនក្នុងការនិយាយជាសាធារណៈ, បំណិនក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហា, បំណិនក្នុងការធ្វើការងារជាក្រុម, បំណិនច្នៃប្រឌិត បំណិនវិភាគនិងសំយោគ បំណិនប្រាស្រ័យទាក់ទងល្អ អាចរស់ក្នុងសង្គមចម្រុះវប្បធម៌ និងបំណិនប្រើប្រាស់ឌីជីថល ស្របតាមគុណសម្បទាសតវត្សទី២១ ដើម្បីអាចក្លាយជាមូលធនកម្ពុជាដ៏មានសក្កានុពលសម្រាប់ថ្ងៃអនាគត។
យុវតី សាន មុន្នីរ័ត្ន ជាបេក្ខជនមក​វិទ្យាល័យ ហ៊ុន សែន កំពង់ចាម សាលារៀនជំនាន់ថ្មី ខេត្តកំពង់ចាម
យុវតី សាន មុន្នីរ័ត្ន ជាបេក្ខជនមក​វិទ្យាល័យ ហ៊ុន សែន កំពង់ចាម សាលារៀនជំនាន់ថ្មី ខេត្តកំពង់ចាម បានប្រាប់ឱ្យដឹងថា រូបគេពិតជាមានអារម្មណ៍រំភើប និងសប្បាយចិត្តដែលរូបគេអាចសម្រេចគោលដៅរបស់ក្រុមដែលបានកំណត់រួមគ្នា។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ការឈានមកដល់វគ្គផ្ដាច់ព្រ័ត្រ គឺចាត់ទុកជាការបំបែកកំណត់ត្រាដ៏ល្អមួយសម្រាប់​វិទ្យាល័យ ហ៊ុន សែន កំពង់ចាម សាលារៀនជំនាន់ថ្មី ខេត្តកំពង់ចាម។
យុវតី សាន មុន្នីរ័ត្ន លើកឡើងដែរថា យុវជនជាសិស្សវិទ្យាល័យអាចមានឱកាសក្នុងការចូលរួមកម្មវិធីដែលអាចផ្ដល់ទាំងចំណេះដឹង ពង្រឹងសមត្ថភាព ទាំងថ្នាក់ជាតិ និងអន្តរជាតិ។ យុវតី សាន មុន្នីរ័ត្ន បន្តថា បើទោះជាជួបឧបសគ្គ ឬការលំបាកបែបណាក៏ដោយសូមកុំបោះបង់ក្ដីស្រមៃរបស់ខ្លួន។ លើសពីនេះ ក្រុមរបស់ខ្លួនប្ដេជ្ញាចិត្តខិតខំឱ្យអស់ពីសមត្ថភាពដើម្បីនាំកិត្តិយសជូនខ្លួនឯង សាលារៀន ក្រុមគ្រួសារ និងខេត្តកំពង់ចាម។
សូមជម្រាបជូនថា កម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនថ្នាក់ជាតិ២០២៤ បានចាប់ផ្តើម​ការប្រកួតតាំងពីថ្ងៃទី១១ ខែមីនា ដោយមានការចូលរួមពីវិទ្យាល័យចំនួន ៣២ មកពី២៥រាជធានីខេត្ត។ ការរៀបចំកម្មវិធីនេះ គឺក្នុង​គោលបំណងបណ្ដុះបណ្ដាលយុវជនកម្ពុជា ឱ្យចេះប្រើវប្បធម៌សន្ទនា ហ៊ានដោះស្រាយបញ្ហាតាមរយៈការជជែកដេញដោល ព្រមទាំងជំរុញឱ្យយុវជនឱ្យ​ចេះប្រើប្រាស់សិទ្ធិក្នុងការបញ្ចេញមតិ ដោយភាពឈ្លាសវៃ និងស្មារតីវិជ្ជមាន ពង្រឹងជំនាញត្រិះរិះពិចារណា ការសិក្សាស្រាវជ្រាវ ការចែករំលែកគំនិត និងជំនាញនិយាយជាសាធារណៈ ដើម្បីឱ្យធនធានយុវជនកម្ពុជា ក្លាយជាមូលធនមនុស្សសម្រាប់សង្គមជាតិ៕