អ្នកជំនាញ ៖ អនាគតជំនាញសរសេរកម្មវិធីបច្ចេកវិទ្យាជាធាតុផ្សំសំខាន់សម្រាប់ការរស់នៅរបស់មនុស្ស
ភ្នំពេញ – បច្ចុប្បន្ន​ទូរស័ព្ទដៃឆ្លាតវៃត្រូវ​គេ​ប្រើប្រាស់​យ៉ាង​ទូលំទូលាយ ហើយការ​កើន​​ឡើង​ចំនួនអ្នក​ប្រើប្រាស់ទូរស័ព្ទ​ដៃឆ្លាតវៃនេះ បានធ្វើ​ឱ្យ​អ្នក​អភិវឌ្ឍន៍​កម្មវិធីទូរស័ព្ទ​ជា​ច្រើន​នៅ​លើ​ពិភពលោកបង្កើតកម្មវិធីទូរស័ព្ទ​ជា​ច្រើន ​ដើម្បីបម្រើសេចក្តីត្រូវការនិង​ជួយ​សម្រួល​ដល់​ការ​រស់​នៅ​របស់មនុស្ស។
លោក ឡី កំថូង អ្នកជំនាញសរសេរកម្មវិធីទូរស័ព្ទនិង​កុំព្យូទ័រ និងជានាយក​ប្រតិបត្តិរបស់ PAPA Deliver ដែលជា​កម្មវិធីទូរស័ព្ទមួយបង្កើតឡើងដើម្បីជួយ​សម្រួល​ដល់​ការ​ណាត់​ជួប​រវាង​អ្នក​ដឹកទំនិញ និង​អ្នក​ត្រូវ​ការ​ដឹកទំនិញ​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា។ មិន​មែន​ត្រឹមតែ App មួយនេះ​ទេ លោករួមជាមួយ​នឹង​ក្រុមការងារ​​បាន​បង្កើត​ App និង​កម្មវិធីកុំព្យូទ័រជាច្រើន​ទៀត​សម្រាប់​អាជីវកម្ម​ខ្នាតតូច និង​មធ្យមនានា​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា។
តើដើម្បីបង្កើត​កម្មវិធីទូរស័ព្ទនេះបានត្រូវ​មានជំនាញអ្វីខ្លះ? លោក ឡី កំថូង បានបញ្ជាក់ថា ដើម្បីបង្កើតកម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃមួយបាន ត្រូវ​ការ​​ជំនាញតូចៗមួយ​ចំនួនពីអ្នកជំនាញវិទ្យាសាស្រ្តកុំព្យូទ័រ ដូចជា ការ​សរសេរ​កម្មវិធី Web Application សរសេរ API និងសរសេរកម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃ។ នៅពេលផ្គុំជំនាញតូចៗទាំងបីនេះបញ្ចូល​គ្នា អាចឱ្យអ្នកជំនាញបង្កើតកម្មវិធីទូរស័ព្ទ​ដៃដ៏ល្អមួយ​បានហើយ។
អ្នកជំនាញរូបនេះ បានឱ្យដឹងទៀតថា ដើម្បីរៀនជំនាញ​វិទ្យាសាស្រ្តកុំព្យូទ័រ អ្នកសិក្សា​ត្រូវ​តែមាន​មូលដ្ឋាន​គ្រឹះមុខវិជ្ជាវិទ្យាសាស្រ្ត ដូចជា គណិតវិទ្យា រូបវិទ្យា និងគីមីវិទ្យាជាដើម ។ ក្នុងនោះ​អ្នក​សិក្សា​​ក៏​ត្រូវ​តែមានគំនិតច្នៃប្រតិដ្ឋ អត់ធ្មត់ ព្យាយាម និង​ស្រាវជ្រាវបានច្រើន។
តាមលោក ឡី កំថូង មុខជំនាញវិទ្យាសាស្រ្ត​កុំព្យូទ័រនៅប្រទេស​កម្ពុជា​បច្ចុប្បន្ន​កំពុង​តែមានតម្រូវការខ្លាំង ព្រោះថាស្ទើរ​គ្រប់វិស័យមិនថាភោជនីយដ្ឋាន សណ្ឋាគារ ផ្សារ​ទំនើប ធនាគារ ឬរោងចក្រនោះទេ ​ត្រូវ​ពឹងផ្អែក​លើ​បច្ចេកវិទ្យាទាំងស្រុង។ អនាគតបច្ចេកវិទ្យាជា​ធាតុផ្សំមួយ​សម្រាប់​ការ​រស់​នៅ​របស់មនុស្សផងដែរ។
សូមជម្រាបថា ជំនាញវិទ្យាសាស្រ្តកុំព្យូទ័រជា​ជំនាញ​មួយ​សិក្សា​អំពី​បច្ចេកវិទ្យាកុំព្យូទ័រ ដែលទាក់ទងទាំង Hardware  និងទាំង Software របស់កុំព្យូទ័រ ។ ការសិក្សា​ជំនាញនេះ គឺមានគោល​ដៅ​បង្កើត​កម្មវិធីកុំព្យូទ័រ បង្កើតគេហទំព័រ បង្កើតប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រង ក៏ដូចជា​បង្កើត​កម្មវិធីទូរស័ព្ទ​ដៃ​ដែលជួយ​សម្រួល​ទៅ​លើ​ការងារ​គ្រប់វិស័យ ដូចជា​ធនាគារ ទេសចរណ៍ និង​វិស័យភោជនីយដ្ឋានជាដើម។ នេះ​បើតាម​ការ​លើក​ឡើង​របស់លោក ឡី កំថូង ។
បើយោង​តាម​គេហទំព័រ​ផ្លូវការរបស់សាកលវិទ្យាល័យនានា​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា ជំនាញវិទ្យាសាស្រ្តកុំព្យូទ័រ​នេះ ថ្លៃសិក្សា​មាន​ចន្លោះពី ៤០០ ទៅ១០០០ដុល្លារ​នៅ​ក្នុង​មួយ​ឆ្នាំ។