នាយករដ្ឋមន្រ្តី លើកទឹកចិត្ត​ឱ្យនិស្សិត​ខ្មែរ​ស្រាវជ្រាវ ចងក្រង​ឯកសារ និងតម្កល់​ស្នាដៃ​ទុកក្នុង​បណ្ណាល័យ​ឱ្យបានច្រើន​សម្រាប់​អ្នក​សិក្សា​ជំនាន់​ក្រោយ
ថ្លែង​ក្នុងពិធី​សម្ពោធ​សមិទ្ធផល​កំណែ​ទម្រង់​វិទ្យាស្ថានជាតិអប់រំ និង​ពិធីប្រគល់​សញ្ញាបត្រ​ជូនដល់និស្សិត គរុនិស្សិត នៃវិទ្យាស្ថានជាតិ​អប់រំ នាព្រឹកថ្ងៃទី២១ ខែ​ឧសភា សម្ដេច​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយក​រដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា មាន​ប្រសាសន៍​លើកទឹកចិត្ត​ដល់​និស្សិតខ្មែរដែល​កំពុង​សិក្សា​នៅ​ក្នុងស្រុក និងនៅ​ប្រទេស ធ្វើ​ការ​ស្រាវជ្រាវ ចងក្រងឯកសារ និងតម្កល់​ស្នាដៃទុក​ក្នុង​បណ្ណាល័យ​ឱ្យបាន​ច្រើន​សម្រាប់​អ្នកសិក្សា​ជំនាន់​ក្រោយ។
សម្ដេច​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត មានប្រសាសន៍​ថា ការង្កើត​ទម្លាប់​សរសេរ ស្រាវជ្រាវ ហើយ​ចងក្រង​ទុក គឺត្រូតែ​ជំរុញ​ឱ្យ​បាន​ច្រើន។ ទន្ទឹម​គ្នា​នេះ និក្ខេបបទ​ផ្សេងៗ​ដែល​កូនខ្មែរ​សរសេរ​ចប់ទាំង​ក្នុង​ប្រទេស និង​ក្រៅ​ប្រទេស ត្រូវដាក់​ក្នុង​បណ្ណាល័យ​ទុកឱ្យ​អ្នក​ជំនាន់​ក្រោយ​ស្រាវជ្រាវ​តាម។ ក្នុង​ន័យនេះ សម្ដេច​ជំរុញទឹកចិត្តក្នុង​ការចងក្រង និងរៀបរៀង​ឯកសារ ជាពិសេស​របក​គំហើញ និង​ស្នាដៃ​និស្សិត​ពីមួយ​ជំនាន់​ទៅមួយ​ជំនាន់ រួមទាំង​សាស្រ្តាចារ្យ គ្រូបង្រៀន​ផងដែរ។
នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​កម្ពុជា បន្ថែម​ថា បើយើង​ជាអ្នកសិក្សា ទោះ​បច្ចេកវិទ្យា​វិវត្តទៅ​ដល់ណា​ក៏ដោយ កុំ​ភ្លេច​ការអាន ការ​សរសេរ ការ​ស្រាវជ្រាវ និង​ការ​ចងក្រង​ទុក ទាំងនេះ​ហើយដែល​ធ្វើឱ្យ​យើងមាន​ចំណេះដឹង​ក្នុងខ្លួន​ពិតប្រាកដ។ សម្ដេច​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បន្តថា ការសិក្សាស្រាវជ្រាវ ទោះបី​រាប់ពាន់​ឆ្នាំ ប្រែប្រួល​បច្ចេកវិទ្យា​យ៉ាងណា​ក៏ដោយ មនុស្ស​នៅតែ​ទៅមើល​ឯកសារ​ដដែល។
“ខ្ញុំចង់​ឃើញ​ស្នាដៃ និង​លទ្ធផល​របស់​និស្សិត បញ្ញវន្ត កូនខ្មែរ​ជាច្រើន​មានឯកសារ​នៅក្នុង​ប្រទេស យ៉ាង​ហោច​ណាស់​មានសៀវភៅ​ក្នុង​បណ្ណាល័យ​ក្នុងប្រទេស​ឱ្យកាន់​តែច្រើន។ ជាជាង​ស្រាវជ្រាវ​ប្រវត្តិសាស្រ្ត​ខ្មែរនៅ​លើទឹកដីខ្មែរ សុទ្ធតែ​បរទេស​សរសេរ​ឱ្យទៀត”
សម្ដេច​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត សង្កត់​ធ្ងន់​ថា បញ្ហាចងក្រង​ឯកសារ មិនមែន​តែរឿង​អប់រំ​នោះទេ គឺមាន​នៅគ្រប់​វិស័យ​ទាំងអស់។ សម្ដេច​ធិបតី ក៏បាន​ស្នើដល់​និស្សិតខ្មែរ​ទាំងអស់ មិនថា​រៀននៅ​ក្រៅប្រទេស ក្នុង​ប្រទេស សូម​យក​ឯកសារ ស្នាដៃមក​តម្កល់ទុក​ឱ្យច្រើន​មិនថា នៅ​បណ្ណាល័យ​សម្ដេចព្រះសង្ឃរាជ ជួន ណាត ឬបណ្ណាល័យ​នៅតាម​សាកលវិទ្យាល័យ​នីមួយៗឡើយ។
គួរជំរាប​ជូនថា សម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា ក៏បាន​តម្កល់ស្នាដៃ​និក្ខេបបទ​ថ្នាក់​អនុបណ្ឌិត និងបណ្ឌិត នៅក្នុង​បណ្ណាល័យ​សម្ដេច​ព្រះសង្ឃរាជ ជួន ណាត ដើម្បី​ផ្ដល់ឱកាស​ឱ្យនិស្សិត និងអ្នកសិក្សា​ជំនាន់​ក្រោយ​បាន​អាន និង​ស្រាវជ្រាវ​បន្ត​ផងដែរ៕