សម្តេចធិបតី ៖ ការវិនិយោគ​លើវិស័យ​អប់រំ គឺជា​ការ​វិនិយោគ​លើអនាគត
ក្នុងពិធីចែក​សញ្ញាបត្រ​ដល់និស្សិត​សាកលវិទ្យាល័យ​ភូមិន្ទភ្នំពេញ នាព្រឹក​ថ្ងៃទី២១ វិច្ឆិកា ២០២៤ សម្តេច​មហា​បវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា ការ​វិនិយោគ​លើ​វិស័យ​អប់រំ គឺជា​ការ​វិនិយោគ​លើអនាគត។ សម្តេចបញ្ជាក់ថា ការវិនិយោគ​លើការ​បណ្តុះបណ្តាល​ពិតជា​សំខាន់ ដោយ​មិន​មែន​សម្រាប់​តែ​រាជរដ្ឋាភិបាល ប៉ុន្តែ​ក៏​ដើម្បី​សហគមន៍ គ្រួសារ និង​សាម៉ី​ខ្លួន​ឯងផ្ទាល់។
តាម​ប្រសាសន៍​របស់​សម្តេចធិបតី ចំណេះដឹង គឺជា​អំណាច​ធំធេង ដែលធ្វើ​ឱ្យ​យើង​មាន​សមត្ថភាព​​ក្នុងភាពម្ចាស់ការ និង​ឯករាជ្យ, ចំណេះដឹងធ្វើ​ឱ្យ​យើង​មាន​សមត្ថភាព​ប្រែក្លាយ​ការ​គិត​ទៅជា​សកម្មភាព​ជាក់ស្តែង, ចំណេះដឹង​ជួយ​ឱ្យ​ការសម្រេចចិត្ត​បានត្រឹមត្រូវ និង​ម្ចាស់ការ​កំណត់អនាគត​របស់ខ្លួន​ឯង, ចំណេះដឹងពង្រីកសមត្ថភាពដើម្បីចាប់យកឱកាស ពង្រីកឱកាស និងបង្កើតឱកាស ហើយ​ចំណេះ​ដឹង​ក៏​ជាមូលដ្ឋានសម្រាប់ប្រទេសក្នុងការលើកកម្ពស់ភាពប្រកួតប្រជែង និងទាក់ទាញវិនិយោគិន។
សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តីបន្ថែមថា សម្រាប់​កម្ពុជា ការវិនិយោគ​ទៅលើវិស័យ​អប់រំ ក៏​ជាគោលដៅ​មួយ​យ៉ាងសំខាន់​ក្នុងការ​ពង្រឹងសមធម៌សង្គមផងដែរ ដោយថា ប្រទេស​កម្ពុជា​គ្មានការ​បែងចែកវណ្ណៈ ហើយ​កូនអ្នកជនបទ និង​អ្នកទីក្រុង សុទ្ធសឹងតែមាន​ឱកាស​ក្នុងការ​សិក្សា​រៀនសូត្រ​ ទទួល​ចំណេះដឹងដូចគ្នា តួយ៉ាង​ដូចជា​សិស្ស​និទ្ទេស A ចំនួនជាង​២ពាន់នាក់ ក៏​មានអ្នក​រស់នៅ​តាម​ខេត្ត កូនអ្នកក្រីក្រ ក៏​ដូចជា​កូនអ្នកធូរធា​នៅទីក្រុង ដូច្នេះ សមធម៌សង្គម ធ្វើ​ឱ្យ​គន្លាតរវាងទីជនបទ និងទីក្រុង ក៏​ដូចជា​អ្នកដែល​មិន​មានលទ្ធភាព និង​អ្នកដែលមានលទ្ធភាព​ត្រូវ​បានកាត់បង្រួម។
“ចំណេះដឹងជួយ​លើក​កម្ពស់​សមធម៌សង្គម… កូនក្មេង​របស់ខ្មែរបាន​ប្រកួតឈ្នះគេ​ពានរង្វាន់មេដាយមាសខាងវិទ្យាសាស្រ្ត ខាងរ៉ូបូត ជាមួយ​ប្រទេស​ដែលគេទំនើបជាងយើង ទាំងនេះ​គឺដោយ​សារមានឱកាស​រៀនសូត្រ យើងអាចធ្វើបាន…”
បន្ថែមពីនេះ សម្តេចបវរធិបតីនាយករដ្ឋមន្ត្រី ក៏​បានធ្វើការអបអរសាទរ​នូវភាព​ជោគជ័យ​របស់ភាគី​សំខាន់ៗ ដូចជា និស្សិតជ័យ​លាភីផ្ទាល់, ឪពុកម្តាយ និងអាណាព្យាបាល ដែលទទួលបានកិត្តិយស និងធនធានមនុស្សសម្រាប់គ្រួសារ, សាស្ត្រាចារ្យ បុគ្គលិកអប់រំ គណៈគ្រប់គ្រង និងគ្រឹះស្ថានអប់រំ ដែលអាចបណ្តុះបណ្តាលធនធានមនុស្ស​បន្ថែមជូន​ប្រទេសជាតិ។ ជាពិសេស គឺអបអរសាទរដល់កម្ពុជា ដែលទទួលបានធនធានមនុស្ស ប្រកបដោយ​បញ្ញាញាណ និងជាគ្រឹះ​ក្នុងការជួយអភិវឌ្ឍសង្គមជាតិឱ្យកាន់តែល្អប្រសើរ និងសម្រេចគោលដៅនៃ​ការអភិវឌ្ឍន៍​ប្រកបដោយ​ចេរភាព៕