យុវជនជាង១៦ម៉ឺននាក់ កំពុងសិក្សា និង​ចុះឈ្មោះ​ចូលរៀនក្នុង​កម្មវិធី TVET ១,៥លាននាក់
របាយការណ៍របស់ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ដែល​បាន​ចេញផ្សាយ​កាលពីចុងសប្តាហ៍​នេះ​បង្ហាញថា គិត​ត្រឹម​ខែកញ្ញា ឆ្នាំ​២០២៥ មានយុវជន​ចំនួន ១៤២ ៩៧៥នាក់ បានចុះឈ្មោះចូលរៀន​កម្មវិធី​បណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញ និង​វិជ្ជាជីវៈ​របស់រាជរដ្ឋាភិបាល ១,៥លាននាក់ (TVET 1.5M) ខណៈសិស្ស​កំពុង​តែស្ថិត​ក្នុងវគ្គសិក្សា​សម្រាប់កម្មវិធីនេះ មាន​ចំនួន ២៤ ០៦២នាក់។
លោក ស៊ុន មេសា អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ មានប្រសាសន៍ថា ក្នុង​ការ​ចុះឈ្មោះ​ចូល​រៀន​កម្មវិធី TVET ១,៥លាននាក់​ របស់រាជរដ្ឋាភិបាល យុវជន​បាន​ចាប់អារម្មណ៍​ចុះឈ្មោះ​ចូលរ​ៀន​ទៅ​លើវិស័យ​ចំនួន៥ច្រើនជាងគេ គឺ ទី១ វិស័យធុរកិច្ច និងព័ត៌មានវិទ្យា មានអ្នកស្នើចុះឈ្មោះចូលរៀន ២៨ ៣២០នាក់ ទី២ វិស័យទេសចរណ៍មានអ្នកស្នើចុះឈ្មោះចូលរៀន ២២ ២០៨នាក់ ទី៣ វិស័យសំណង់មានអ្នកស្នើចុះឈ្មោះចូលរៀន ២១ ៣៣៣នាក់ ទី៤ វិស័យកសិកម្ម និងកសិ-ឧស្សាហកម្មមានអ្នកស្នើចុះឈ្មោះចូលរៀន ១៧ ៥៣៦នាក់ និងទី៥ វិស័យសេវាកម្មមានអ្នកស្នើចុះឈ្មោះចូលរៀន ១៧ ២៥៧នាក់។
លោក ស៊ុន មេសា អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ
ដើម្បី​បំពេញ​តម្រូវ​ការ​ទីផ្សារ​ការងារ​បច្ចុប្បន្ន និង​អនាគត និង​ផ្តល់​ឱកាស​ដល់​យុវជន​មក​ពី​គ្រួសារក្រីក្រ និង​គ្រួសារ​ងាយរង​ហានិភ័យ ព្រមទាំង​កម្មករ​និយោជិក និង​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទូទៅ ក្លាយ​ជា​កម្លាំង​ពលកម្ម​ជំនាញ​ប្រកប​ដោយ​សមត្ថភាព និង​ផលិតភាព​ខ្ពស់ ដែលជា​ចំណុច​ស្នូល​សម្រាប់​ការ​អភិវឌ្ឍ​សង្គម និង​សេដ្ឋកិច្ច សម្តេច​មហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី កាលពីថ្ងៃទី១៤ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៣ បាន​ដាក់​ឱ្យ​អនុវត្ត​ជាផ្លូវការ «កម្មវិធី​បណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញ​វិជ្ជាជីវៈ និង​បច្ចេកទេស​សម្រាប់​យុវជន​មក​ពី​គ្រួសារក្រីក្រ និង​គ្រួសារ​ងាយរងហានិភ័យ» ដោយ​មិនបង់ថ្លៃ និង​ទទួល​បានប្រាក់​ឧបត្ថម្ភ​ប្រចាំ​ខែ លើវិស័យ​ចំនួន១០ និង​ជំនាញ​អាទិភាព​ចំនួន ៤៥មុខ​ជំនាញ ដើម្បី​ឱ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ម្នាក់​មានជំនាញ​មួយ​យ៉ាងតិច​ប្រចាំជីវិត និង​អាច​ប្រកប​មុខរបរ​ការងារ សម្រាប់​ចិញ្ចឹមជីវិត ព្រមទាំង​អាច​រក​ចំណូល​ប្រចាំថ្ងៃ​បាន​បន្ថែមទៀត។
បើតាម​លោក ស៊ុន មេសា មកទល់ពេលនេះ មានសិស្សចំនួន ៦៣ ៦២៧នាក់ បាន​បញ្ចប់ការ​សិក្សា​ពីកម្មវិធី TVET ១,៥លាននាក់ ហើយ​សិស្ស​ដែលទទួលបាន​ការងារធ្វើមានចំនួន ៣២ ៣០១នាក់។ លោកបញ្ជាក់ថា ក្នុងចំណោមសិស្សកំពុងរៀន សិស្សបញ្ចប់ការសិក្សា និងសិស្សដែលទទួលបានការងារធ្វើនេះ អ្នកមានបណ្ណសមធម៌សរុបមានជំនួន ៥៩ ៣៦៧នាក់៕