និយាយពីប្រទេសជប៉ុនមនុស្សគ្រប់គ្នាបានដឹងថា ជប៉ុនជាប្រទេសមានបច្ចេកវិទ្យាជឿនលឿន ទំនើប រួមទាំងវប្បធម៌ និងនិទាន Anime ហើយអ្នកខ្លះទៀតរៀនភាសាជប៉ុនព្រោះតែចាប់អារម្មណ៍លើ Anime ជាដើម។ នេះជាការលើកឡើងរបស់លោកស្រី ឆឹងហូវ ចរិយា អតីតនិស្សិតអាហារូបករណ៍រដ្ឋាភិបាលជប៉ុន MEXT ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់នៅសាកល Tokyo Metropolitan។
លោកស្រី ឆឹងហូវ ចរិយា ជាគ្រូបង្រៀននៅដេប៉ាតឺម៉ង់ភាសាជប៉ុន នៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ និងជាអតីតនិស្សិតអាហារូបករណ៍រដ្ឋាភិបាលជប៉ុន បានលើកឡើងថា ជប៉ុនជាប្រទេសមួយដែលព្យាយាមអភិវឌ្ឍន៍ និងអភិរក្សនូវប្រពៃណី និងទំនៀមទម្លាប់ដូច្នេះហើយទើបធ្វើឱ្យជប៉ុនជាប្រទេសដែលអាចទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរបានច្រើន។
ក្រឡេកទៅមើលពីការរស់នៅកំឡុងពេលសិក្សាអាហារូបករណ៍នៅប្រទេសជប៉ុនវិញ លោកស្រីបានលើកឡើងថា ការស្នាក់នៅសម្រាប់និស្សិតក៏ដូចជាលោកស្រីផ្ទាល់គឺមានអន្តេវាសិកដ្ឋានស្នាក់នៅដល់បេក្ខភាពអាហារូបករណ៍ជាដើម។ ការស្នាក់នៅនេះមានភាពលំបាកបន្តិចបន្តួចសម្រាប់អ្នកដែលមិនធ្លាប់នៅបន្ទប់ជួល ឬមិនធ្លាប់នៅមានគ្នាច្រើនព្រោះការស្នាក់នៅអន្តេវាសិកដ្ឋាន តម្រូវឱ្យនិស្សិតស្នាក់នៅគ្នា២ ឬ៤នាក់ និងប្រើប្រាស់ផ្ទះបាយរួម ប៉ុន្តែការស្នាក់នៅក្នុងអន្តេបានជួយឱ្យសិស្សនិស្សិតអាចមានទំនាក់ទំនងល្អជាមួយនិស្សិតដទៃបានឆាប់រហ័សទាំងការប្រាស្រ័យសិក្សា និងការរស់នៅផងដែរ។
បន្ថែមពីនេះ ការធ្វើដំណើរទៅសាលារៀនរបស់សិស្សនិសិ្សត ឬប្រជាជនជប៉ុនភាគច្រើនធ្វើដំណើរដោយការជិះរថភ្លើង ជិះរថយន្តក្រុងសាធារណៈ ការជិះកង់ និងធ្វើដំណើរដោយជើងជាដើម។ លោកស្រី ចរិយា បន្តថា ការជិះកង់នៅប្រទេសជប៉ុនជារឿងធម្មតា និងមានសារៈប្រយោជន៍ជាច្រើនដល់ជនជាតិជប៉ុន ដូចនេះការជិះកង់មានការពេញនិយមជាខ្លាំង។ ជាមួយគ្នានេះ ច្បាប់ធ្វើដំណើរផ្សេងៗក្នុងប្រទេសជប៉ុនត្រូវបានគោរពយ៉ាងតឹងរឹង និងមានការអនុវត្តន៍បានយ៉ាងល្អពីសំណាក់ជនជាតិជប៉ុន។
លោកស្រី ឆឹងហូវ ចរិយា បន្តថា ចំពោះការសិក្សានៅក្នុងថ្នាក់រៀនសិស្សនិស្សិតទាំងអស់ត្រូវមានសកម្មភាពសិក្សាជាប្រចាំសប្ដាហ៍ជាមួយសាស្ត្រាចារ្យណែនាំ និងសិស្សច្បងសិស្សប្អូនក្នុងសាលារៀន។ ជាក់ស្ដែង លោកស្រី តែងតែមានម៉ោងជជែកដេញដោល ឬពិភាក្សាម្ដងក្នុងមួយសប្ដាហ៍ជាមួយសាស្ត្រាចារ្យ និងមិត្តរួមថ្នាក់ដើម្បីស្វែងរកដំណោះស្រាយមេរៀនក្នុងការស្រាវជ្រាវជាដើម។ នៅក្នុងសាកលវិទ្យាល័យផ្សេង នៃប្រទេសជប៉ុនមានការគិតគូរយ៉ាងខ្លាំងដល់សិស្សនិស្សិត ជាពិសេសសិស្សបរទេសព្រោះការសិក្សាភាគច្រើនប្រើប្រាស់ជាភាសាជប៉ុន ដូចនេះនឹងមានបណ្ណាល័យមួយសម្រាប់ជួយនិស្សិតបរទេសដើម្បីផ្ទៀងផ្ទាត់វេយ្យាករណ៍ ឬអក្ខរាវិរុទ្ធនៃកិច្ចការស្រាវជ្រាវ ឬមេរៀនផ្សេងៗ។ លើសពីនេះក៏មានសេវាកម្មពិភាក្សា និងតាមដានផ្លូវចិត្តសម្រាប់និស្សិតផងដែរ។
ជាមួយគ្នានេះដែរ លោកស្រី ឆឹងហូវ ចរិយា ក៏សូមលើកទឹកចិត្តដល់សិស្សានុសិស្សដែលមានបំណងចង់បន្តការសិក្សានៅប្រទេសជប៉ុន ឬប្រទេសផ្សេងៗសូមព្យាយាមយកចិត្តទុកដាក់ក្នុងការសិក្សាដើម្បីទទួលបានលទ្ធផលល្អដើម្បីងាយស្រួល និងមានឱកាសកាន់តែច្រើនក្នុងការប្រឡងអាហារូបករណ៍។ ចំណុចសំខាន់បន្ទាប់គឺការចេះភាសា មិនថាភាសាអង់គ្លេស ឬភាសានៃប្រទេសដែលអ្នកចង់ទៅសិក្សានោះទេ។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា ការចែករំលែកនេះបានធ្វើឡើងនៅសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជារាជធានីភ្នំពេញដែលរៀបចំដោយក្រុមការងារកម្មវិធីសាបព្រោះគ្រាប់ពូជកាលពីខែមេសាកន្លងទៅ៕