ក្រសួងអប់រំដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ភាសាចារ៉ាយ ក្នុងកម្មវិធីអប់រំពហុភាសា
នៅថ្ងៃទី២៧ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៦ ខាងមុខនេះ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា នឹងប្រកាស​ជាផ្លូវការ ក្នុងការ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ភាសាចារ៉ាយ ក្នុងកម្មវិធីអប់រំពហុភាសា។ ការប្រកាស​នេះ នឹងធ្វើ​ឡើងនៅខេត្ត​រតនគិរី ក្រោម​អធិបតី ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ។
តាមរយៈសេចក្តីប្រកាស​ព័ត៌មាន ក្រសួងអប់រំ​បាន​ឱ្យ​ដឹងថា ក្រសួងបានអនុវត្ត​កម្មវិធីអប់រំ​ពហុភាសា ចាប់តាំងពីឆ្នាំ​២០០៣ តាមរយៈកម្មវិធីអក្ខរកម្ម​ពហុភាសា (កម្មវិធី​អក្ខរកម្ម​ពីរភាសា) សម្រាប់​ការ​អប់រំក្រៅប្រព័ន្ធ និង​កម្មវិធីអប់រំ​ពហុភាសា (កម្មវិធីអប់រំពីរភាសា) សម្រាប់ការអប់រំក្នុងប្រព័ន្ធ។
សូមជំរាបជូនថា កម្មវិធីអប់រំពហុភាសា មានគោលដៅ​ចម្បង ដើម្បី​ឱ្យ​កុមារី និង​កុមារាជនជាតិដើមភាគតិច អាច​ទទួលបានការអប់រំ​ប្រកប​ដោយ​អត្ថន័យ តាមរយៈការផ្តល់​ឱ្យ​ពួកគេ​នូវ​ការ​អប់រំ​ពហុភាសានៅ​មត្តេយ្យសិក្សា និង​បីឆ្នាំ​ដំបូងនៃបឋមសិក្សា។ កម្មវិធីសិក្សា​សម្រាប់​ការ​អប់រំ​ពហុភាសា ត្រូវ​បានអនុវត្ត​ដោយ​ប្រើប្រាស់ភាសាខ្មែរ និង​ភាសា​ជនជាតិ​ដើមភាគតិច ដោយ​កន្លងមក​មានដូចជា ព្នង កាវ៉ែត គ្រឹង ទំពួន និងព្រៅ៕