គន្លឹះពង្រឹងទំនាក់ទំនង និងការរស់នៅប្រកបដោយសុជីវធម៌
សុជីវធម៌ មិនត្រឹម​តែបង្កើន​នូវភាពទាក់ទាញ​ចំពោះខ្លួនឯង​ប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែជា​ជំនាញ ឬវិធីសាស្រ្ត​ក្នុងការ​ធ្វើឱ្យអ្នកដទៃ​កាន់តែ​មានអារម្មណ៍​ល្អចំពោះ​ខ្លួន តាមរយៈ​ការមាន​ទំនាក់ទំនង​ដែលយល់​ចិត្តស៊ីជម្រៅ និងការផ្តល់​តម្លៃរាល់​វត្តមាន​របស់មនុស្សគ្រប់គ្នាដែល​បានជួប ដែល​សកម្មភាព​ទាំងនេះ ប្រើប្រាស់​បាន​ទាំងនៅក្នុង​ការពង្រឹង​ទំនាក់ទំនង ការ​បង្កើត​មិត្តថ្មីៗ ពង្រឹង​អាជីព​វិជ្ជាជីវៈ ឬក៏​ការ​ក្លាយ​ជាមេដឹងនាំ​ដែល​មានថាមពល​វិជ្ជមាន​ជាដើម ការ​យល់ដឹង​បន្ថែម អំពី​ការ​ប្រើប្រាស់​សុជីវធម៌​ជាមួយអ្នកដ៏ទៃ មាន​សារៈប្រយោជន៍​ទាំងក្នុង​ដំណើរ​ជីវិត​ផ្ទាល់ខ្លួន និង​អាជីពវិជ្ជាជីវៈ។
តាមរយៈ​គេហទំព័រ Familyminded បានបង្ហាញ​អំពីគន្លឹះ​មួយចំនួន ក្នុងការ​អភិវឌ្ឍ​ជំនាញ​នៃការ​ប្រើ​ទង្វើសុជីវធម៌ ជា​មួយ​អ្នកដទៃ ដោយមាន​លម្អិត​ដូចតទៅ ៖
១. ផ្តល់​ក្រសែភ្នែក​មុន​ពេល​ចាប់ផ្តើម​សន្ទនា ៖ សុជីវធម៌ មិនមែន​ជាជំនាញ ដែល​លំបាក​ពេក​នោះទេ ប៉ុន្តែត្រូវ​ការ​អនុវត្ត​ដោយ​ចាប់ផ្តើម​ពីទម្លាប់​ប្រចាំថ្ងៃទៅ ដោយសារ​តែមនុស្ស​ចាប់អារម្មណ៍​គ្នាដំបូងៗ ទៅ​លើ​របៀប​របប​និយាយ​ស្ដី និង​របៀបដែល​ផ្សារភ្ជាប់​ទំនាក់ទំនង​គ្នា​ជាដើម។ ងាយ​មក​និយាយ​អំពី​ការប្រើប្រាស់​ក្រសែភ្នែក​វិញ ហេតុអ្វីបាន​ជាសំខាន់​ខ្លាំងនៅ​ក្នុងការ​ប្រាស្រ័យ​ទាក់ទង? ហើយ​ហេតុអ្វី​បាន​ជាអាចវាស់វែង​ពីការ​ប្រើប្រាស់​សីលធម៌ សុជីវធម៌​ផ្ទាល់ខ្លួន​ចំពោះ​អ្នកដទៃបាន? ការ​សម្លឹង​កែវភ្នែក ឬទឹកមុខ​របស់អ្នក​ដទៃ​ដោយ​សុទ្ធចិត្ត បាន​បង្ហាញ​ពីភាព​ជឿជាក់គ្នា​ទៅវិញទៅ​មក ការ​សម្លឹង​ទឹកមុខគ្នា​បង្ហាញពីការ​នៅជាមួយ​បច្ចុប្បន្នភាព តែ​យ៉ាងណា​ក៏ដោយ សូម​សម្លឹង​ក្នុងរយៈពេល​សមល្មម​បានហើយ! ព្រោះ​ការសម្លឹង​យូរៗ​ពេក ក៏អាច​បង្កើត​បាន​នូវអារម្មណ៍គ្មាន​ផាសុកភាព ឬក៏​អារម្មណ៍​ឃ្លាតឆ្ងាយ​ពីគ្នាទៅ​វិញ។
២. ប្រើប្រាស់​ឈ្មោះដែល​ត្រឹមត្រូវ ៖ ការ​សម្គាល់ ឬហៅឈ្មោះ​នរណាម្នាក់ គឺជាការ​បង្ហាញពី​ការយក​ចិត្តទុកដាក់ និងធ្វើឱ្យ​អារម្មណ៍​របស់ភាគីម្ខាង​ទៀត​កាន់តែមាន​ភាពជិតស្និទ្ធ​ជាមួយ​នឹងការ​សន្ទនា ឬក៏​បរិយាកាស​ណាមួយ រួមទាំង​បង្ហាញ​ពីការផ្តល់​តម្លៃដល់​ភាគីម្ខាងទៀត។ ទន្ទឹម​គ្មាន​នឹង​ការហៅឈ្មោះ អ្វី​ដែល​គួរតែយក​ចិត្តទុកដាក់​បន្ថែម គឺការ​ហៅឈ្មោះឱ្យ​បានត្រឹមត្រូវ ហើយ​ប្រើប្រាស់​ឈ្មោះ​ទៀតសោត គួរ​ប្រើមួយដង ទៅពីរដង​បាន​ហើយ ការ​ហៅឈ្មោះ​ច្រើនដង​ពេក បង្កើត​បាន​ទៅជាភាព​ធុញទ្រាន់​ជំនួសឱ្យអារម្មណ៍​សំខាន់​ទៅវិញ។
៣. និយាយ​ដោយកម្លាំង​ថាមពល មិនមែន​តម្លើង​សម្លេង ៖ វិធីដ៏​សាមញ្ញ​មួយ ក្នុងការ​បង្ហាញ​ចំណាប់​អារម្មណ៍ ឬ​សុជីវធម៌​ផ្ទាល់ខ្លួន​ទៅកាន់អ្នកដទៃ ក៏ដូចជាការ​ទាក់ទាញ​ចំណាប់អារម្មណ៍​ចំពោះខ្លួនឯង​ផង គឺការ​និយាយ​ដោយ​ពាក្យច្បាស់ៗ មួយៗ ព្រមជាមួយ​សម្លេង​ដែលមាន​ថាមពល តែមិនមែន​ស្រែកខ្លាំងៗ។
៤. សំណួរ​ដែល​លើស​ពីការ​សួរសុខទុក្ខ ៖ ការសន្ទនា ដែល​ប្រើពេលតិច ប៉ុន្តែ​មានន័យ, ការសួរ​សំណួរ​បើក ជា​រឿងល្អ​ហើយក្នុងការ​ចាប់ផ្តើម​កិច្ចសន្ទនា​ដំបូងៗ ប៉ុន្តែយ៉ាង​ណាគួរ​ត្រៀមសំណួរ​ឱ្យបានច្រើន ឬក៏​សំណួរដែល​មានអត្ថន័យ​ណាមួយ ដែល​សមស្របទៅ​នឹងកាលៈទេសៈ ឬ​សំណួរដែល​អាចឱ្យភាគីម្ខាង​ទៀតអាច​បញ្ចេញគំនិត និង​ការគិត​អំពីករណី​សិក្សាណាមួយ។
៥. ផ្តល់ស្នាមញញឹមដែល​ចេញពីចិត្ត ៖ ការញញឹម​ដែលចេញពីចិត្ត ក៏មានឥទ្ធិពល​ធ្វើឱ្យមនុស្ស​មិនធ្លាប់​ស្គាល់គ្នា​ក្លាយជា​មិត្តនឹងគ្នាបាន ដូចជា​ការញញឹម​ស្វាគមន៍គ្នា ឬក៏ញញឹម​អបអរសាទរ​គ្នាជាដើម។
៦. យកចិត្តទុកដាក់​ទាំង​ភាសា​កាយវិការ ​៖ ក្នុងការធ្វើឱ្យ​អ្នកដទៃកាន់តែ​យល់អំពីន័យដែល​ចង់បង្ហាញចេញក្រៅ ឬការ​ផ្តល់​ទង្វើ​សុជីវធម៌​ជាមួយអ្នកដទៃ បើត្រឹមតែ​និយាយ​មួយមុខ នៅ​មិនទាន់​គ្រប់គ្រាន់​នៅឡើយទេ អ្វីដែល​ចំណុច​សំខាន់​បន្ថែមគឺ ការ​ប្រើប្រាស់​កាយវិការ​បន្ថែម​ដោយ​ភាព​សមរម្យ៕