ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា លើកឡើងនៅក្នុងពិធីបើកបវេសនកាលឆ្នាំសិក្សា ២០២៣-២០២៤ កាលពីពេលថ្មីៗនេះថា ក្រសួងអប់រំបានសង្ខេបសកម្មភាពអាទិភាពនៃកំណែទម្រង់លើវិស័យអប់រំដែលមានដូចជា ការប្រឡងមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ, ការដាក់ចេញរបៀបវារៈកំណែទម្រង់កម្រិតក្រសួងជាពិសេសសរសេរស្តមទាំងប្រាំ ដូចជា ការអនុវត្តគោលនយោបាយគ្រូបង្រៀន, ការពិនិត្យឡើងវិញនូវកម្មវិធីសិក្សាក៏ដូចជាសៀវភៅគោលសិក្សា និងការរៀបចំឱ្យមានការវាយតម្លៃទាំងថ្នាក់ជាតិ និងអន្តរជាតិ ព្រមទាំងកំណែទម្រង់កម្រិតឧត្តមសិក្សាជាដើម។
សាលារៀនគំរូ គឺជាការបន្ស៉ីគ្នារវាងគំនិតផ្តួចផ្តើមរបស់សម្តេចធិបតី ជាមួយនឹងឧត្តមនានុវត្តន៍ ដែលទទួលបាននៅក្នុងក្របខ័ណ្ឌនៃការអនុវត្ត ឬអាចហៅបានថា ជាសាលាជំនាន់ថ្មីផង និងសាលាគ្រប់គ្រងប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព ក៏ដូចជាសាលាធនធានផងដែរ។
ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តីមានប្រសាសន៍បន្ថែមថា ការច្របាច់បញ្ចូលគ្នានូវបទពិសោធន៍ដែលយើងទទួលបាន ជាពិសេស ពាក់ព័ន្ធជាមួយមត្តេយ្យសិក្សានេះ គឺ ការបណ្តុះបណ្តាលគ្រូល្អ គ្រូដែលចេះផលិតសម្ភារៈស្ទាត់ជំនាញ និងយកចិត្តទុកដាក់ដល់ការបណ្តុះបណ្តាលគ្រូដែលកត្តានេះចាត់ទុកថាជាអទិភាព។
យ៉ាងណាក៏ដោយ បើតាមប្រសាសន៍របស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ដើម្បីធ្វើឱ្យការកំណែទម្រង់កាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព ការពង្រឹងស្តង់ដារវិជ្ជាជីវៈគ្រូបង្រៀន ចាំបាច់ត្រូវមានចំណេះដឹង និងផ្នែកចិត្តសាស្រ្តនិងគរុកោសល្យឱ្យបានរឹងមាំ មានជំនាញបច្ចេកទេស តាមទាន់ពីការវិវឌ្ឍន៍របស់សិស្ស និងត្រូវមានក្រមសីលធម៌វិជ្ជាជីវៈ ហើយត្រូវធានាថាវិជ្ជាជីវៈគ្រូបង្រៀនគឺជាប្រទីបបំភ្លឺផ្លូវសម្រាប់បណ្តុះបណ្តាលគ្រូ៕