អានលើឧបករណ៍បច្ចេកវិទ្យានិងសៀវភៅ កំពុងទាក់ទាញចិត្តយុវជនកម្ពុជាឱ្យស្រឡាញ់អំណាន
អានលើឧបករណ៍បច្ចេកវិទ្យានិងសៀវភៅ ភ្នំពេញ ៖ ទម្លាប់អានជាប្រចាំតែងផ្តល់ចំណេះដឹងនិងរឿងរ៉ាវអស្ចារ្យជាច្រើនដល់បុគ្គលគ្រប់រូប។ កំពុងទាក់ទាញចិត្តយុវជនកម្ពុជាឱ្យស្រឡាញ់អំណាន
ទោះបីអំណានលើឧបករណ៍បច្ចេកវិទ្យាមានកើនឡើងយ៉ាងណាក៏ដោយ ក៏ការអានសៀវភៅនៅតែមានសន្ទុះគាំទ្រខ្លាំងនាបច្ចុប្បន្ន #អានសៀវភៅ កញ្ញា បាននិយាយថា #ទម្លាប់អានជាប្រចាំ អានលើឧបករណ៍អេឡិកត្រូនិក (Kindle) អ៊ី-ប៊ុក (e-Book) អាននៅលើស្មាតហ្វូន អាននៅលើកុំព្យូទ័រ ទាំងនេះសុទ្ធសឹងជាមធ្យោបាយសំខាន់ៗដែលនាំអ្នកអានទាំងឡាយឱ្យសម្រេចគោលបំណងអានរបស់ខ្លួន។ សម្រាប់យុវជនដែលស្រឡាញ់វិស័យអំណាន យល់ឃើញផ្សេងៗគ្នាចំពោះមធ្យោបាយ អានទាំងនេះ។ កញ្ញា ម៉ៅ ចាន់រស្មី អ្នកនិពន្ធសៀវភៅ ឬហៅថា “កូនទន្សាយ”
“ជាក់ស្តែងបើយើងក្រឡេកមើលទៅប្រទេសជឿនលឿន ប្រទេសជប៉ុនបច្ចេកវិទ្យារីកចម្រើនខ្លាំងមែនទែន ប៉ុន្តែការអានតាមរយៈសៀវភៅនៅមានសន្ទុះដដែល។ កញ្ញាបន្តថា មួយវិញទៀត បច្ចេកវិទ្យាអានបែបទំនើបមានតាមរយៈ E-Book I-pad Kindle និងទូរស័ព្ទជាច្រើន ប៉ុន្តែនៅកម្ពុជាមិនទាន់មានឯកសារគ្រប់គ្រាន់ដាក់នៅលើបណ្ដាញសង្គម ឬបច្ចេកវិទ្យាទាំងនោះបានល្អឡើយ”។
ការអានបែបទំនើប (ឧបករណ៍បច្ចេកវិទ្យា) ចំណាយពេលតិចជាងអានសៀវភៅ មិនចាំបាច់ប្រើប្រាស់ក្រដាស ព្រមទាំងជួយដល់បរិស្ថានផងដែរទេ។ ទោះជាយ៉ាងណា កញ្ញានៅតែប្រាកដចិត្តថា អានតាមរយៈសៀវភៅដោយផ្ទាល់សំខាន់ជាងអានលើឧបករណ៍បច្ចេកវិទ្យា ពីព្រោះអារម្មណ៍ដែលទទួលបានពីសន្លឹកសៀវភៅខុសគ្នាពីការអានតាមបែបទំនើប។ #វិស័យអំណាន និយាយពីវិស័យអំណាននេះ ការអានសៀវភៅនៅប្រទេសកម្ពុជានាពេលបច្ចុប្បន្ន មានកំណើនគួរឱ្យកត់សម្គាល់ ធៀបទៅប៉ុន្នានឆ្នាំកន្លងទៅ។ មួយវិញទៀត សង្កេតឃើញថា អ្នកនិពន្ធវ័យក្មេងនៅក្នុងប្រទេសកំពុងកើនឡើងជាងមុន ហើយវត្តមានសៀវភៅបោះពុម្ភមានក៏កើនឡើងជាបន្តបន្ទាប់ផងដែរ។ arrow_upward អ្នកនិពន្ធវ័យក្មេងមួយនេះ យល់ថា #អ្នកនិពន្ធវ័យក្មេង #កំពុងកើនឡើងជាងមុន
#អ្នកចូលចិត្តអានមួយរូប គឺមិនទាន់មានជឿនលឿនខ្លាំងដូចប្រទេសដទៃនោះទេ... អានតាមបែបទំនើបមានទាំងផលវិជ្ជមាននិងអវិជ្ជមាន”។ នៅពេលដែលយើងមាន e-Book យើងអាចបើកអានបានគ្រប់ពេលវេលាទាំងអស់ ងាយស្រួលអាន មិនបាច់ស្ពាយសៀវភៅធ្ងន់តាមខ្លួន តែវាប៉ះពាល់ទៅដល់ភ្នែក និងធ្វើឱ្យអារម្មណ៍ប្រែប្រួលលឿនរហ័ស។ មួយវិញទៀត ចំពោះមនុស្សចាស់ៗពួកគាត់ក៏អាចមានបញ្ហាដោយសារតែពួកគាត់ មិនទាន់ក្នុងការចេះប្រើប្រាស់នូវបចេ្ចកវិទ្យាទំនើបស្ទាត់ជំនាញ”។ កញ្ញា បាននិយាយថា កញ្ញា ផន ផាត់នី កញ្ញា ផន ផាត់នី និស្សិតកំពុងបន្តការសិក្សានៅសាលកវិទ្យាល័យ ធានជីង នៃសាធារណៈរដ្ឋចិន
ប្រសិនបច្ចេកវិទ្យាទៅថ្ងៃមុខកាន់តែមានការរីកចម្រើន សៀវភៅនៅតែមានការគាំទ្រដូចគ្នា ដោយសារមានអ្នកនិពន្ធមួយចំនួនពួកគាត់ព្យាយាមបញ្ចូលសិល្បៈតែងនិពន្ធចូលក្នុងសៀវភៅ ទាំងនោះគឺជាផ្នែកមួយធ្វើអោយយើងកាន់តែមានការគាំទ្រខ្លាំងឡើង។ រចនាដោយ ស្រដៀងគ្នានេះដែរ កញ្ញា មុន្នី ស្រីនាថ និស្សិតឆ្នាំទី2 នៃដេប៉ាតឺម៉ង់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ និងសារគមនាគមន៍ នៅសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ គួររំលឹកថា កន្លងទៅរាល់កម្មវិធីតាំងពិព័រណ៍សៀវភៅ ឬទិវាជាតិអំណានម្តងៗ សាធារណជនកម្ពុជា ពិសេសយុវជនតែងទិញសៀវភៅដែលបានដាក់លក់ជាហូរហែ។ អ្នកគ្រប់គ្រងកម្មវិធីពិព័រណ៍អំណាន ក៏ធ្លាប់លើកឡើងដែរថា របត់ថ្មីនៃអំណានលើ បច្ចេកវិទ្យា និងអានសៀវភៅដោយផ្ទាល់នៅកម្ពុជា កំពុងមានសន្ទុះគាំទ្រខ្លាំងពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំ៕ Article
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ ក្រុមការងារផ្សេងទៀត លោក ឈឹម រតនា គឺជាអ្នករចនាក្រាហ្វិក ដែលមានបទពិសោធន៍ជាង៥ឆ្នាំនៅក្នុងវិស័យនេះ។ បច្ចុប្បន្នគាត់ជាអ្នករចនានៅស្ថាប័នប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអប្សរា មេឌា សឺវីស (Apsara Media Services)៕ ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រុមការងារផ្សេងទៀត លោក នុត រិទ្ធី គឺជាអ្នករចនា សហគ្រិន និងជាអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មបន្ទាប់ពីលោកបានបញ្ចប់ការសិក្សាជាន់ខ្ពស់ផ្នែករចនាផលិតផលនៅទីក្រុងប៉ារីស។ បច្ចុប្បន្នលោកជាស្ថាបនិក និងជានាយកប្រធាន (នាយកប្រតិបត្តិ) នៃក្រុមហ៊ុន នុត-ឌីស៊ាញ (Nouth-Design) នៅប្រទេសបារាំង និងនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកជានាយកប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ សម្រាប់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអប្សរា មេឌា សឺវីស (Apsara Media Services)៕ ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ លោក ឈឹម រតនា ក្រុមការងារផ្សេងទៀត លោក នុត រិទ្ធី គឺជាអ្នករចនា សហគ្រិន និងជាអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មបន្ទាប់ពីលោកបានបញ្ចប់ការសិក្សាជាន់ខ្ពស់ផ្នែករចនាផលិតផលនៅទីក្រុងប៉ារីស។ បច្ចុប្បន្នលោកជាស្ថាបនិក និងជានាយកប្រធាន (នាយកប្រតិបត្តិ) នៃក្រុមហ៊ុន នុត-ឌីស៊ាញ (Nouth-Design) នៅប្រទេសបារាំង និងនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកជានាយកប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ សម្រាប់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអប្សរា មេឌា សឺវីស (Apsara Media Services)៕ ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក នុត រិទ្ធី ទៅមើលអត្ថបទវិញ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក នុត រិទ្ធី ក្រុមការងារផ្សេងទៀត ទៅមើលអត្ថបទវិញ Article
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ លោក ឈឹម រតនា គឺជាអ្នករចនាក្រាហ្វិក ដែលមានបទពិសោធន៍ជាង៥ឆ្នាំនៅក្នុងវិស័យនេះ។ បច្ចុប្បន្នគាត់ជាអ្នករចនានៅស្ថាប័នប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអប្សរា មេឌា សឺវីស (Apsara Media Services)៕ ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ លោក ឈឹម រតនា ក្រុមការងារផ្សេងទៀត លោក នុត រិទ្ធី គឺជាអ្នករចនា សហគ្រិន និងជាអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មបន្ទាប់ពីលោកបានបញ្ចប់ការសិក្សាជាន់ខ្ពស់ផ្នែករចនាផលិតផលនៅទីក្រុងប៉ារីស។ បច្ចុប្បន្នលោកជាស្ថាបនិក និងជានាយកប្រធាន (នាយកប្រតិបត្តិ) នៃក្រុមហ៊ុន នុត-ឌីស៊ាញ (Nouth-Design) នៅប្រទេសបារាំង និងនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកជានាយកប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ សម្រាប់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអប្សរា មេឌា សឺវីស (Apsara Media Services)៕ ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក នុត រិទ្ធី ក្រុមការងារផ្សេងទៀត ទៅមើលអត្ថបទវិញ Article