ដោយចង់ឃើញប្រជាជនកម្ពុជា ងាកមកចាប់អារម្មណ៍ការអានសៀវភៅ ដែលជាសកម្មភាពសំខាន់មានឥទ្ធិពលលើការពង្រឹងបញ្ញា ស្មារតី និងការគិត យុវជនវ័យ២៣ឆ្នាំ ថេង ធី បានពួតដៃគ្នាជាមួយមិត្តភក្តិរបស់ខ្លួន៣នាក់ផ្សេងទៀត បង្កើតជាបណ្ណាល័យសាធារណៈ “តស់អាន” នៅមាត់ទន្លេក្រុងកំពង់ចាម។
ជានិស្សិតឆ្នាំទី៣ សិក្សាជំនាញគ្រប់គ្រងទូទៅ នៅសាកលពុទ្ធិកសម្ដេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន, ថេង ធី ដែលជាអ្នកផ្ដួចផ្ដើមគំនិតនេះឡើង បានប្រាប់ AMS Education ថា សកម្មភាពដាក់តាំងសៀវភៅសម្រាប់សាធារណជនអាននៅសួរមាត់ទន្លេក្រុងកំពង់ចាម គឺដំណើរការជារៀងរាល់ចុងសប្ដាហ៍ថ្ងៃសៅរ៍-អាទិត្យ ដោយគិតមកទល់ពេលនេះ មានរយៈពេល ១ឆ្នាំ ១ខែហើយ ដោយទទួលបានការគាំទ្រយ៉ាងខ្លាំង ពីសំណាក់ប្រជាជនក្នុងតំបន់ អ្នកមកដើរលេងកម្សាន្ត និងអ្នកហាត់ប្រាណពេលល្ងាច ជាពិសេស កុមារ យុវជន សិស្ស-និស្សិត ដែលស្រឡាញ់អំណាន។ ជាមធ្យមបណ្ណាល័យសាធារណៈ “តស់អាន” មានអ្នកចូលមកអានសៀវភៅប្រមាណ ៥០នាក់ជារៀងរាល់ថ្ងៃ។
សកម្មភាពនេះរៀបចំឡើង ចាប់ពីម៉ោង ៥ ដល់ម៉ោង ៨យប់ និងមានសៀវភៅសម្រាប់អានជាង ៥០០ក្បាល ដោយសៀវភៅទាំងនោះ ភាគច្រើនជាសៀវភៅទស្សនវិជ្ជា សៀវភៅសាសនា សៀវភៅអភិវឌ្ឍផ្នត់គំនិត ប្រលោមលោក និងសៀវភៅសម្រាប់កុមារ ដែលមានទាំងភាសាខ្មែរ អង់គ្លេស កូរ៉េ និងភាសាថៃ។ ថេង ធី និយាយថា “បណ្ណាល័យសាធារណៈ តស់អាន មានសៀវភៅចាស់ៗ ប៉ុន្តែបណ្ដុំទៅដោយគំនិតថ្មីៗ”។
យ៉ាងណាក៏ដោយសម្រាប់គោលគំនិតសំខាន់ នៃការបង្កើតបណ្ណាល័យ “តស់អាន” យុវជន ថេង ធី លើកឡើងថា បណ្ណាល័យ “តស់អាន” ត្រូវបង្កើតឡើងដើម្បីជាការជំរុញការអាននៅទីសាធារណៈឱ្យបានទូលំទូលាយ និងបង្វែងផ្នត់គំនិតប្រជាជនឱ្យយល់ថា ការអាននៅទីសាធារណៈ គឺជារឿងល្អ មិនមែនជាសកម្មភាពចម្លែក ឬសម្ដែងនោះទេ។
“គោលបំណងក្រុមយើង ចង់ឱ្យមានការអានសៀវភៅនៅទីសាធារណៈកាន់តែទូលំទូលាយ និងប្ដូរផ្នត់គំនិតមនុស្សឱ្យយល់ថា អំណាននៅទីសាធារណៈគឺជារឿងដែលប្លែក មើលទៅខុសពីគេឯង ដែលអ្នកខ្លះនិយាយថា ជាការអានសៀវភៅ ដែលសម្ដែង មកជាគិតថា ការអានសៀភៅ គឺជារឿងល្អ”
ដោយឡែកមូលហេតុក្នុងការជ្រើសរើសសួនច្បារនៅមាត់ទន្លេ ធ្វើជាកន្លែងសម្រាប់បោះទីតាំង បណ្ណាល័យ “តស់អាន” យុវជន ថេង ធី បញ្ជាក់ថា ព្រោះទីនោះជាកន្លែងមានមនុស្សច្រើន ដែលអាចទាក់ទាញចំណាប់អារម្មណ៍ឱ្យមនុស្សចង់អានច្រើន, ម្យ៉ាងទៀត ក្រុមរបស់គេក៏យល់ដែរថា ទីតាំងនេះ អាចជាកន្លែងល្អសម្រាប់ផ្សព្វផ្សាយវប្បធម៌អំណាន ព្រោះក៏មានអ្នកដំណើរមកពីតំបន់ ឬខេត្តផ្សេងមកច្រើនដែរ។
បើតាមការបញ្ជាក់របស់ យុវជន ថេង ធី សកម្មភាពជំរុញវប្បធម៌អំណាននេះ មានសប្បុរសជន នៅក្នុងខេត្ត និងតំបន់ផ្សេងៗ ចូលរួមបរិច្ចាគថវិកា និងសម្ភារៈជាបន្តបន្ទាប់ ដែលសកម្មភាពនេះ បានក្លាយជាកម្លាំងចិត្តដ៏ធំសម្រាប់ក្រុមខ្លួនក្នុងការបន្តការងារនេះទៀត។ ចំពោះថវិកា និងសម្ភារ ដែលបានទទួលសប្បុរសជន ហើយនៅសល់ យុវជនមួយក្រុមនេះ បានរៀបចំជាកម្មវិធីសរសេរតាមអាន ដើម្បីលើកកម្ពស់អក្សរសាស្ត្រជាតិ និងបរិច្ចាគសម្ភារៈសិក្សាទៅឱ្យកុមារ ដែលមានជីវភាពខ្វះខាតនៅខេត្តត្បូងឃ្មុំ។
ថេង ធី បន្ថែមថា ប្រតិបត្តិការការងារនេះ មិនស្មុគស្មាញ ឬពិបាកខ្លាំងទេ ដោយគ្រាន់តែ ត្រូវដឹកសៀវភៅមកទីតាំង និងចំណាយថវិកាលើការចាក់សាំង មួយសប្ដាហ៍ ២ ទៅ៣លីត្រប៉ុណ្ណោះ។ ខណៈឧបសគ្គ ក៏អាចមានតិចតួចដែរ ជុំវិញកម្លាំងមនុស្សដែលត្រូវមើលការខុសត្រូវ ដោយសារ មួយរយៈចុងក្រោយនេះ សមាជិកក្រុមម្នាក់បានសម្រាក ដោយសារមានភារកិច្ចផ្ទាល់ខ្លួន។
យ៉ាងណាក៏ដោយ ចំពោះអនាគតនៃការរៀបចំបណ្ណាល័យ “តស់អាន” យុវជន ថេង ធី មិនទាន់ប្រាកដថា នឹងមាននិរន្តរភាព ឬយ៉ាងនោះទេ ព្រោះបច្ចុប្បន្នខ្លួននៅជានិស្សិតឆ្នាំទី៣ នៅឡើយ។ ប៉ុន្តែ ថេង ធី បានបង្ហាញការប្តេជ្ញាចិត្តថា នឹងប្រឹងប្រែងឱ្យអស់ពីលទ្ធភាព ដើម្បីបំពេញការងារនេះ។
លោក ហុក សុទ្ធិ នាយកអង្គការស៊ីប៉ា និងជាប្រធានសមាគមបណ្ណារក្សកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា លោកសូមបង្ហាញការគាំទ្រ ចំពោះគំនិតផ្តួចផ្ដើមឱ្យមានសកម្មភាពជំរុញការអានគ្រប់កន្លែងទាំងអស់ ទាំងនៅទីសាធារណៈ កន្លែងធ្វើការ និងសហគមន៍ ព្រោះបច្ចុប្បន្នប្រជាជនកម្ពុជានៅខ្វះទម្លាប់អាន ហើយខ្វះទម្លាប់អាន ធ្វើឱ្យមានការលំបាកក្នុងការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្សប្រកបដោយគុណភាព និងចីរភាព។ លើសពីនេះ លោកចង់ឃើញមានការបង្កើតបណ្ណាល័យសាធារណៈ នៅតាមខេត្ត និងទីប្រជុំជនកាន់តែច្រើន ដើម្បីបម្រើសាធារណៈកម្ពុជាបន្ថែមទៀត៕