តាមរយៈកម្មវិធី Competency Based ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានប្រកាសជ្រើសរើសសិស្សានុសិស្សដែលបានប្រឡងជាប់សញ្ញាបត្របច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈកម្រិត៣ សរុបចំនួន ៣ ០២៥កន្លែង ឱ្យទទួលអាហារូបករណ៍ចូលរៀនថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រចំនួន ៥០១កន្លែង និងបរិញ្ញាបត្ររងចំនួន ២៥២៤កន្លែង នៅតាមគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សាសាធារណៈ និងគ្រឹះស្ថានអប់រំបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ សម្រាប់ឆ្នាំសិក្សា២០២៥-២០២៦។
សាកលវិទ្យាល័យ និងវិទ្យាស្ថានដែលបេក្ខជនអាចជ្រើសរើសចូលសិក្សាមាន៖ វិទ្យាស្ថានជាតិកសិកម្មព្រែកលៀប រាជធានីភ្នំពេញ ចំនួន ៣៥ កន្លែង, វិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកំពង់ឈើទាល ខេត្តកំពង់ធំ ចំនួន ២៧០កន្លែង, សាកលវិទ្យាល័យជាតិមានជ័យ ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ចំនួន ៦០ កន្លែង, វិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកំពង់ស្ពឺ ខេត្តកំពង់ស្ពឺ ចំនួន ១០០កន្លែង, សាកលវិទ្យាល័យហេង សំរិន ត្បូងឃ្មុំ ខេត្តត្បូងឃ្មុំ ចំនួន ៧០កន្លែង, សាកលវិទ្យាល័យស្វាយរៀង ខេត្តស្វាយរៀង ចំនួន ២០កន្លែង, សាកលវិទ្យាល័យជាតិបាត់ដំបង ខេត្តបាត់ដំបង ចំនួន ២០កន្លែង, សាកលវិទ្យាល័យជាតិ ជា ស៊ីម កំចាយមារ ខេត្តព្រៃវែង ចំនួន ៣០កន្លែង។
វិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា រាជធានីភ្នំពេញ ចំនួន ១០៥០ កន្លែង, សាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទកសិកម្ម រាជធានីភ្នំពេញ ចំនួន ៥០កន្លែង, វិទ្យាស្ថានបច្ចេកទេសឧស្សាហកម្ម (ITI) ចំនួន ៩០ កន្លែង, វិទ្យាស្ថានពហុបច្ចេកទេសអង្គរ (NPIA) ខេត្តសៀមរាប ចំនួន ៩០ កន្លែង, វិទ្យាស្ថានពហុបច្ចេកទេសភូមិភាគតេជោសែនតាកែវ ខេត្តតាកែវ ចំនួន ២២០ កន្លែង, វិទ្យាស្ថានពហុបច្ចេកទេសភូមិភាគតេជោសែនសៀមរាប ចំនួន ៩០ កន្លែង, វិទ្យាស្ថានពហុបច្ចេកទេសភូមិភាគតេជោសែនបាត់ដំបង ខេត្តបាត់ដំបង ចំនួន ៤៥ កន្លែង, វិទ្យាស្ថានពហុបច្ចេកទេសភូមិភាគតេជោសែនស្វាយរៀង ខេត្តស្វាយរៀង ចំនួន ២០០ កន្លែង, វិទ្យាស្ថានពហុបច្ចេកទេសភូមិភាគតេជោសែនកំពត ចំនួន ២៦០ កន្លែង, វិទ្យាស្ថានពហុបច្ចេកទេស ព្រះកុសុមៈ (PPI) រាជធានីភ្នំពេញ ចំនួន ១២៥កន្លែង, វិទ្យាស្ថានជាតិកសិកម្មកំពង់ចាម ចំនួន ១០០ កន្លែង, វិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាបាត់ដំបង (BIT) ចំនួន ៧០កន្លែង, វិទ្យាស្ថានជាតិពហុបច្ចេកទេសកម្ពុជា (NPIC) រាជធានីភ្នំពេញ ចំនួន ៣០ កន្លែង។
លក្ខខណ្ឌចុះឈ្មោះសុំអាហារូបករណ៍ ៖ សិស្សផ្នែកអប់រំបច្ចេកទេសដែលបានប្រឡងជាប់សញ្ញាបត្របច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈកម្រិត៣ នៅតាមវិទ្យាល័យចំណេះទូទៅ និងបច្ចេកទេស អាចចុះឈ្មោះសុំអាហារូបករណ៍ចូលរៀនតាមមុខជំនាញរបស់ខ្លួននៅតាមគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សាសាធារណៈ ឬគ្រឹះស្ថានអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ដោយមិនកំណត់ឆ្នាំប្រឡងជាប់ឡើយ, លក្ខខណ្ឌ នៃការជ្រើសរើសត្រូវកំណត់ដោយឡែកតាមគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សានីមួយៗ, លក្ខណវិនិច្ឆ័យនៃការជ្រើសរើសសិស្សឱ្យចុលរៀន គឺជ្រើសរើសតាមនិទ្ទេសរួម និទ្ទេសតាមមុខវិជ្ជា និងនិទ្ទេសមុខជំនាញដែលពាក់ព័ន្ធ។
សំណុំឯកសារដែលត្រូវបំពេញរួមមាន ៖ ប្រវត្តិរូបសង្ខេប ១ច្បាប់, កិច្ចសន្យា ១ច្បាប់, ពាក្យសុំអាហារូបករណ៍ ១ច្បាប់, បង្កាន់ដៃទទួលពាក្យមានបិទរូបថត ១ច្បាប់, សាលាកប្បត្រឯកត្តជន ១ច្បាប់។
កន្លែងទទួលពាក្យ ៖ បេក្ខជនត្រូវមកទទួលពាក្យសុំអាហារូបករណ៍ នៅតាមគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សាសាធារណៈ ឬគ្រឹះស្ថានអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ដែលខ្លួនជ្រើសរើសស ឬនៅវិទ្យាល័យចំណេះទូទៅបច្ចេកទេសដែលខ្លួនសិក្សា ឬនៅនាយកដ្ឋានតម្រង់ទិសវិជ្ជាជីវៈ នៅរាល់ម៉ោងធ្វើការ។
កំណត់សម្គាល់ ៖ បេក្ខជន១នាក់ មានសិទ្ធិស្នើសុំចុះឈ្មោះសុំអាហារូបករណ៍បាន១ជំនាញ ហើយអាចជ្រើសរើសគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សាសាធារណៈ ឬគ្រឹះស្ថានអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ តែមួយគត់។
ចំពោះព័ត៌មានលម្អិត សូមទំនាក់ទំនងជាមួយគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សាសាធារណៈ ឬគ្រឹះស្ថានអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ដែលបេក្ខជនបានដាក់ពាក្យសុំអាហារូបករណ៍ ឬទំនាក់ទំនងនាយកដ្ឋានតម្រង់ទិសវិជ្ជាជីវៈ នៅរាល់ម៉ោងធ្វើការតាមរយៈទូរស័ព្ទលេខ ០៩២ ៥៤៤ ៥៥៤៕