ក្រសួងការងាររៀបចំការប្រកួតស្នាដៃសិស្ស និស្សិត ក្នុងវិស័យ TVET
ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ នឹង​រៀបចំការប្រកួតប្រជែងស្នាដៃរបស់​សិស្ស និស្សិត ដែលមាន​គំនិតច្នៃប្រឌិត នវានុវត្តន៍ ពាក់ព័ន្ធនឹង​វិស័យអប់រំ​បណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ (TVET) នៅក្នុងឱកាស​ទិវា​ជាតិ​អប់រំ​បណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ លើកទី៧ ឆ្នាំ​២០២៤ ដែលគ្រោងនឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅពាក់កណ្តាលខែមិថុនា ខាងមុខ។
ឯកឧត្តម កត្តា អ៊ន អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ មានប្រសាសន៍ថា ការ​រៀបចំ​ឱ្យ​មានការ​ប្រកួតប្រជែង​ស្នាដៃ​សិស្ស និស្សិត ក្នុងវិស័យអប់រំ​បណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ នេះ គឺក្រសួងមានគោលបំណងសំខាន់ ធ្វើការផ្សព្វផ្សាយ​ពី​ការអប់រំ​បណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ ក៏​ដូចជា​បង្ហាញពីលទ្ធផល និង​ស្នាដៃ របស់សិស្សនិស្សិត​រៀន TVET អាចធ្វើបាន។ ដោយ​ឡែក​សម្រាប់ស្នាដៃ​ដែល​សិស្ស​និស្សិត អាច​ដាក់ចូល​រួម​ក្នុងការ​ប្រកួត​នេះបាន គឺមាន​ដូចជា​ឧបករណ៍សម្ភារៈផលិត​ដោយ​សិស្ស និស្សិត និង​ឧបករណ៍ទាក់ទងនឹង TVET ដែលទាក់ទាញសិស្ស និងមានទំនុកចិត្ត។
បើយោង​តាម​សេចក្តីជូនដំណឹងរបស់ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ស្នាដៃដែលអាច​ដាក់ប្រកួតប្រជែង គឺជាស្នាដៃ​ដែលមានគំនិតច្នៃប្រឌិត នវានុវត្តន៍ ពាក់ព័ន្ធនឹងវិស័យអប់រំ​បណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ វិស័យឯកជន វិស័យពាក់ព័ន្ធនានា និងអាច​ប្រើប្រាស់​ដើម្បីជា​ប្រយោជន៍​ដល់​ការ​សិក្សាស្រាវជ្រាវ បម្រើ​ដល់​ការងារសង្គម វិស័យកសិកម្ម ពាណិជ្ជកម្ម សំណង់ និង​ឧស្សាហកម្ម ។ ក្នុងនោះ សិស្ស និស្សិត ដែលមាន​បំណងដាក់ប្រកួតស្នាដៃ អាច​ដាក់ពាក្យស្នើសុំចូលរួម ចាប់ពីថ្ងៃនេះ រហូត​ដល់ថ្ងៃទី៥ ខែមិថុនា ឆ្នាំ​២០២៤ តាមលក្ខខណ្ឌកំណត់ដូចជា ៖ ១. ត្រូវ​មានស្នាដៃ ឧបករណ៍ សម្ភារ ជាបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ និង​មានភាពទាក់ទាញ ដែលបង្កើត​បាន​ដោយខ្លួនឯង ឬជាក្រុម, ២. ត្រូវឆ្លង​កាត់​ការ​ត្រួតពិនិត្យ និង​វាយតម្លៃ​ពីក្រុម​ការងារ​មុន​នឹង​ទទួល​បាន​ការ​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​ចូល​រួម​ដាក់តាំងបង្ហាញ និង​ប្រកួត, និង ៣. មិន​ត្រូវ​ជាប់កម្មសិទ្ធិបញ្ញា ឬចម្លង​ពីស្នាដៃ​ដទៃ​ឡើយ។
ចំពោះបេក្ខជន​ដែលទទួលបានជ័យលាភី បើតាម​ប្រសាសន៍របស់អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល វិជ្ជាជីវៈ ពួកគេ​នឹង​ទទួលបានរង្វាន់លើកទឹកចិត្តផ្សេងៗ ដូចជា រង្វាន់ បណ្ណសរសើរបៃតងគ្រប់រដូវ ក៏​ដូចជា​ បណ្ណសរសើរ​ពីគុណភាពអប់រំ។
សូម​បញ្ជាក់ថា ទិវាជាតិអប់រំ​បណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ លើកទី៧ ឆ្នាំ​២០២៤ នឹងប្រព្រឹត្ត​ទៅ​រយៈពេល​២ថ្ងៃ គឺ​នៅ​ថ្ងៃទី១៥ និង​ថ្ងៃទី១៦ ខែមិថុនា ឆ្នាំ​២០២៤ នៅ​មជ្ឈមណ្ឌល​សន្និបាត និង​ពិព័រណ៌កោះពេជ្រ រាជធានីភ្នំពេញ ក្រោម​ប្រធានបទ ការអប់រំ​បណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ «រៀន​ឱ្យ​ចប់ ឱ្យចេះ ឱ្យ​មានការងារ»៕