ជំនាញវិជ្ជាជីវៈដែលអាហារូបករណ៍ផ្តល់ជូន និងជ្រើសរើសរួមមាន ៖ ជំនាញការផលិតនំ វេនសិក្សា ច័ន្ទ-សុក្រ (ព្រឹក) ច័ន្ទ-សុក្រ(យប់), ជំនាញធុរកិច្ចភេសជ្ជៈ (ការឆុងកាហ្វេនិងភេសជ្ជៈ) ច័ន្ទ-សុក្រ (រសៀល) និងជំនាញការរចនាក្រាហ្វិកដោយកុំព្យូទ័រ (ត្រូវចេះកុំព្យូទ័រខ្លះៗ) វេនសិក្សា ច័ន្ទ-សុក្រ (រសៀល) និង ច័ន្ទ-សុក្រ(យប់)។
លក្ខខណ្ឌនៃការជ្រើសរើស ៖ បេក្ខជន បេក្ខនារី ឬសាធារណជនគ្រប់រូបដែលមានសញ្ជាតិខ្មែរ, បោះបង់ការសិក្សា ឬមិនមានជំនាញ, ជាបុគ្គលដែលមកពីគ្រួសារក្រីក្រ គ្រួសារងាយរងហានិភ័យ កម្មករនិយោជិន នៃសេដ្ឋកិច្ចក្នុងនិងក្រៅប្រព័ន្ធ និងសាធារណៈជនទូទៅ។
អត្ថប្រយោជន៍​ដែលទទួលបានពីអាហារូបករណ៍រួមមាន ៖ ការ​សិក្សា​ដោយ​ឥតបង់ថ្លៃ, ទទួលបានប្រាក់ឧបត្ថម្ភ​ប្រចាំខែចំនួន ២៨ម៉ឺនរៀល​ក្នុង១ខែ ដោយ​សិក្សា​ពេញម៉ោងសម្រាប់យុវជន​មាន​បណ្ណសមធម៌ ឬបណ្ណគ្រួសារងាយរងហានិភ័យ, មានផ្តល់​ការ​ប្រឹក្សា​យោបល់​ពីការជ្រើសរើសជំនាញ និង​ព័ត៌មានទីផ្សារ​ការងារ, ផ្តល់​កន្លែង​ចុះ​កម្មសិក្សា​នៅ​តាម​សហគ្រាស គ្រឹះស្ថាន​ឧស្សាហកម្ម និង​ក្រុមហ៊ុន​ឯកជន, ទទួលបានសញ្ញាបត្របច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ១ និង​ឱកាស​បន្ត​ការ​សិក្សា, ទទួល​បាន​ជំនាញ​មួយ​ពិតប្រាកដ​ដែល​ទីផ្សារការងារកំពុងត្រូវការ, ទទួល​បាន​ឱកាស​ការងារធ្វើ​សមរម្យ និង​ចំណូលទៀងទាត់។
បេក្ខជនត្រូវមានឯកសារភ្ជាប់ក្នុងការ​ដាក់ពាក្យ​ចូលរៀនដូចជា ៖ សៀវភៅ​គ្រួសារ (ថតចម្លង) ១ច្បាប់, សំបុត្រ​កំណើត (ថតចម្លង) ១ច្បាប់, អត្តសញ្ញាណបណ្ណសញ្ជាតិខ្មែរ (ថតចម្លង) ១ច្បាប់, រូបថតថ្មី​ផ្ទៃពណ៌ខៀវ (ទំហំ៤x៦) ៤សន្លឹក, រូបថតថ្មីផ្ទៃ​ពណ៌ខៀវ (ទំហំ៣x៤) ២សន្លឹក, បណ្ណសមធម៌ ឬបណ្ណសម្គាល់​គ្រួសារងាយរងហានិភ័យ ឬបណ្ណសម្គាល់​ជន​មានពិការភាព ឬបណ្ណមូលនិធិ​សមធម៌សុខាភិបាល ឬលិខិតឧទ្ទេសនាម​ដោយ​រដ្ឋបាល​ខេត្តស្រុក/ក្រុង ឃុំ/សង្កាត់ (ច្បាប់ដើម)។
ដើម្បីចុះឈ្មោះចូលរៀន បេក្ខជន បេក្ខនារី អាចចុះឈ្មោះតាមតំណភ្ជាប់ https://scholarship.tvet.gov.kh/home/search-school/info/64d49368c76cb4475c0d5ccb?route=skill ឬអាចទៅកាន់វិទ្យាស្ថានសិក្សាដោយផ្ទាល់។ សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែម អាចទំនាក់ទំនងទៅកាន់ ០១២ ៣២ ៨៩ ៣៣ / ០៨១ ៤២៩ ៩៦៩ / ០១២ ៤០៣ ៦៤៤ / ០៩៣ ៨០៨ ០៥៧ / ០៧១ ៦៤៣ ៥៣៨៨ ឬទៅកាន់វិទ្យាស្ថានផ្ទាល់ដែលមានទីតាំងនៅ តាមបណ្ដោយមហាវិថីសហព័ន្ធរុស្សី ភូមិចុងថ្នល់ខាងលិច សង្កាត់ទឹកថ្លា ខណ្ឌសែនសុខ រាជធានីភ្នំពេញ (ផ្លូវចូលខាងកើតវត្តទឹកថ្លា ចម្ងាយប្រហែល២០០ម៉ែត្រ)៕