ការវិវឌ្ឍន៍យ៉ាងឆាប់រហ័ស នៃបច្ចេកវិទ្យា បានបង្កើតនូវជំនាញថ្មីៗជាច្រើន ដែលទាមទារឱ្យកម្លាំងពលកម្មសកម្មមាននូវជំនាញពិតប្រាកដ ទាំងជំនាញគោល និងជំនាញឌីជីថលបន្ថែម ។ លើកឡើងក្នុងឱកាសចូលរួមជាអធិបតីក្នុងវេទិកាកម្ពុជា ៤.០ លើកទី១ ស្តីពី «យុវជន ៤.០» ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាល នៃមជ្ឈមណ្ឌលកម្ពុជា ៤.០ និងជាប្រធានសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា ចំពោះកម្ពុជា យើងត្រូវការយុវជនដែលមានជំនាញឌីជីថល ដើម្បីបំពេញតម្រូវការនៅក្នុងទីផ្សារការងារ ទាំងការចាប់យកអាជីពទូទៅ និងអាជីពជាអ្នកជំនាញផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា ដូច្នេះ ការដែលមានជំនាញឌីជីថល នឹងដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការពង្រឹងនូវប្រសិទ្ធភាពការងារ របស់យុវជន។
ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី មានប្រសាសន៍បន្តថា នាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ភាគច្រើន នៃអាជីពការងារស្ទើរតែទាំងអស់ ដែលផ្តល់ប្រាក់ចំណូលសមរម្យ គឺពុំអាចកាត់ផ្តាច់ពីការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យានៅក្នុងការបំពេញការងារបាននោះឡើយ ។ ក្នុងន័យនេះ ឯកឧត្តមបានដាក់ជាសំណួរថា តើកម្លាំងពលកម្មរបស់យើងគួរមានការយកចិត្តទុកដាក់ក្នុងការទទួលការរៀបចំជំនាញឡើងវិញ និងការបង្កើតជំនាញឌីជីថលថ្មីៗបន្ថែមទៀត (Re-Skilling and Up-Skilling) ដើម្បីអាចឆ្លើយតបទៅតាមតម្រូវការជាក់ស្តែង នៃអាជីពនីមួយៗដែរ ឬទេ?
យ៉ាងណាក៏ដោយបើតាមប្រសាសន៍របស់ ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី ស្ថិតក្នុងបរិយាកាស នៃការវិវឌ្ឍយ៉ាងឆាប់រហ័ស នៃបរិបទសេដ្ឋកិច្ចសង្គម ការចាប់យកបច្ចេកវិទ្យា ពិតជាមានភាពចាំបាច់ និងចំពេលវេលា ខណៈដែលរាជរដ្ឋាភិបាលបានកំណត់ទិសដៅក្នុងការកសាងសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមឌីជីថល ដើម្បីធានាកំណើនរយៈពេលវែងសម្រាប់កម្ពុជា ជាមួយនឹងការបន្តជំរុញពិពិធកម្មក្នុងគ្រប់វិស័យអាទិភាព សំដៅសម្រេចឱ្យបានចក្ខុវិស័យឆ្នាំ២០៣០ និង២០៥០ ដែលមានប្រជាជនជាអាទិភាពចម្បងបំផុតក្នុងការកសាងគំរូសេដ្ឋកិច្ចផ្អែកលើចំណេះដឹង។
ក្នុងនោះ កត្តាចម្បងបំផុតដែលមិនអាចខ្វះបានដើម្បីឈានទៅសម្រេចបានការអភិវឌ្ឍសង្គមសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលមួយពេញលេញស្របតាមចក្ខុវិស័យវែងឆ្ងាយរបស់កម្ពុជា គឺមូលធនមនុស្ស ពោលគឺមនុស្ស និងបច្ចេកវិទ្យាត្រូវដើរទន្ទឹមគ្នា ដោយតម្រូវឱ្យកម្លាំងពលកម្មមានចំណេះ និងជំនាញអាចប្រើប្រាស់នូវបច្ចេកវិទ្យាប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព និងសុវត្ថិភាព ដើម្បីទាញយកនូវសក្តានុពល និងផលប្រយោជន៍ពីបច្ចេកវិទ្យា ព្រមទាំងជំរុញស្មារតីនវានុវត្ត និងការសិក្សាស្រាវជ្រាវបង្កើតថ្មី សំដៅបង្កើនភាពប្រកួតប្រជែង និងធានានិរន្តភាព នៃការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព និងបរិយាប័ន។
ក្នុងឱកាសនោះដែរ ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី ក៏បានវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះវេទិកាកម្ពុជា ៤.០ លើកទី១ ដោយថា វេទិកានេះបានបង្ហាញឱ្យឃើញពីតួនាទី និងសារៈសំខាន់ នៃការចូលរួមរបស់យុវជននៅក្នុងដំណើរការបរិវត្តកម្មឌីជីថលនៅកម្ពុជា ដោយសារយុវជនជាកម្លាំងចលករប្រកបដោយថាមភាពក្នុងការជំរុញការកសាងសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមឌីជីថល។
សូមបញ្ជាក់ថា វេទិកាកម្ពុជា ៤.០ លើកទី១ ស្តីពី «យុវជន៤.០» បានប្រព្រឹត្តធ្វើនាព្រឹកថ្ងៃទី១៩ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៣ រៀបចំឡើងដោយមជ្ឈមណ្ឌលកម្ពុជា ៤.០ សហការជាមួយ សហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា ។ ក្នុងវេទិកានោះ បានរៀបចំជាកិច្ចពិភាក្សាចំនួន២វគ្គ ដោយវគ្គទី១ ក្រោមប្រធានបទ «យុវជន និងការអប់រំឌីជីថល, ជំនាញឌីជីថល និងអាជីពឌីជីល» និងកិច្ចពិភាក្សាវគ្គទី២ ក្រោមប្រធានបទ «ការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា និងសុខភាពផ្លូវចិត្តរបស់យុវជន»៕