ភ្នំពេញ – បេក្ខជនមកពីក្រុមណិបទូន ត្រូវគណៈកម្មការប្រកាសឱ្យជាប់ជ័យលាភីលេខ១ ក្នុងវគ្គផ្ដាច់ព្រ័ត្រ នៃកម្មវិធីជជែកដេញដោលអំពីបញ្ហាពាក់ព័ន្ធ «សិទ្ធិស្រ្តី និងបទដ្ឋានយេនឌ័រ» ។ ការប្រកួតវគ្គផ្ដាច់ព័្រត្រកាលពីខែតុលាកន្លងទៅនេះ ក្រុមណិបទូនជាក្រុមបដិសេដ ដោយត្រូវនិយាយប្រកួតលើ ប្រធានបទ “ការចូលរួមរបស់យុវជនគឺជាការចូលរួមចំណែកដ៏សំខាន់មួយក្នុងការបញ្ឈប់ឱ្យមានបទដ្ឋានសង្គមដែលរឹតត្បឹតមកលើសិទ្ធ និងសេរីភាពរបស់ស្រ្តី និងក្មេងស្រីៗ” ។
ជុំវិញដំណើរការប្រកួត យុវជន រិទ្ធ បូរីស និស្សិតឆ្នាំទី២ ផ្នែកច្បាប់ នៅសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទនីតិសាស្រ្តនិងវិទ្យាសាស្រ្តសេដ្ឋកិច្ច និយាយថា បញ្ហាប្រឈមដែលក្រុមរបស់ខ្លួនជួបប្រទះនៅក្នុងការប្រកួត គឺសមាជិកក្រុមនីមួយៗជាប់រវល់រៀងខ្លួន ដោយខ្លះរៀនផង ធ្វើការផង បណ្តាលឱ្យក្រុមមិនសូវមានពេលវេលាគ្រប់គ្រាន់ដើម្បីពិភាក្សាគ្នាឱ្យស៊ីជម្រៅ ។ យុវជន រិទ្ធ បូរីស បន្តថា ដំបូងឡើយក្រុមគ្រួសារមិនយល់ស្របអ្វីដែលពួកគេកំពុងធ្វើឡើយ ប៉ុន្តែបន្ទាប់ពីពួកគេពន្យល់ពីគោលបំណងដែលចូលរួមប្រកួត និងបង្ហាញជ័យលាភីដែលទទួលបាន ក្រុមគ្រួសារក៏យល់ច្បាស់ពីពួកគេ និងចូលរួមអបអរជ័យលាភីដែលពួកគេអាចធ្វើបាន ។
ឆ្លងកាត់ការប្រកួតជជែកដេញដោលនេះ យុវតី ចេន ស្រីពេជ្រ បញ្ជាក់ថា កញ្ញាសប្បាយចិត្តដែលបានចូលរួមក្នុងការប្រកួតនេះ ព្រោះក្រុមរបស់ខ្លួនទទួលចំណេះដឹងច្រើន ក្នុងនោះ ទី១. រៀនធ្វើការងារជាក្រុម ព្រោះការធ្វើការងារក្រុមមានសារៈសំខាន់ណាស់ ត្រូវធ្វើស្មើដៃគ្នា សហការគ្នា ជួយគ្នាតាំងពីចាប់ផ្ដើមរហូតដល់បញ្ជប់ការប្រកួត ។ ទី២. យល់ដឹងពីបញ្ហា និងត្រូវរកដំណោះស្រាយយេនឌ័ដែលជាបញ្ហាសំខាន់មួយនៅប្រទេសកម្ពុជា ។ ទី៣. ទទួលបានការណែនាំពីអ្នកជំនាញដែលធ្វើឱ្យសមាជិកក្រុមយល់កាន់តែច្បាស់អំពីការប្រកួត ក្នុងនោះការប្រឡូកចូលក្នុងសង្គម អាចរស់នៅជាមួយអ្នកដទៃ និងធ្វើការជាមួយអ្នកដទៃ ។
បេក្ខនារីដែលលេចធ្លោក្នុងការជជែកដេញដោលរូបនេះ បន្តថា ក្រុមរបស់ខ្លួននៅតែបន្តចូលរួមក្នុងកម្មវិធីជជែកវែកញែកបន្តទៀត ព្រមទាំងមានគំនិតបង្កើតកម្មវិធីមួយ ដើម្បីឱ្យយុវជនចាប់ផ្ដើមចាប់អារម្មណ៍ក្នុងការប្រកួតជជែកវែកញែកតស៊ូមតិ ព្រោះអាចជួយឱ្យយុវជនយល់កាន់តែច្បាស់ពីបញ្ហាទាក់ទងនឹងសមភាពយេនឌ័រ អំពើហិង្សា សិក្សាស្រាវជ្រាវបន្ថែមដើម្បីឱ្យយល់កាន់តែច្បាស់ និងទទួលបានចំណេះដឹងបានច្រើន ។