ក្នុងឱកាសចូលរួមវេទិកាកម្ពុជា ៤.០ លើកទី៤ ស្តីពី “ភាពជាអ្នកដឹកនាំរបស់យុវជននៅក្នុងយុគសម័យឌីជីថល” ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន ម៉ានី ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាល នៃមជ្ឈមណ្ឌលកម្ពុជា ៤.០ មានប្រសាសន៍ថា មូលធនមនុស្ស ជាកម្លាំងចលករសំខាន់មិនអាចខ្វះបានដើម្បីឈានទៅសម្រេចបានការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច សង្គម និងរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលមួយពេញលេញ ដើរតាមចក្ខុវិស័យវែងឆ្ងាយរបស់កម្ពុជា ពោលគឺ មនុស្ស និងបច្ចេកវិទ្យាត្រូវដើរទន្ទឹមគ្នា។
ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី បានគូសបញ្ជាក់ថា ដើម្បីឈានទៅសម្រេចបានការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច សង្គម និងរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលមួយពេញលេញ មូលធនមនុស្សកម្ពុជា ត្រូវតែជាមនុស្ស ដែលមានចំណេះដឹងទាក់ទងនឹងបច្ចេកវិទ្យា ដើម្បីឱ្យពួកគេអាចសម្របខ្លួនបានទាន់ពេលវេលាទៅនឹងបរិបទឌីជីថលនាពេលបច្ចុប្បន្ន និងអាចឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការទីផ្សារការងារ និងរក្សាភាពប្រកួតប្រជែងរបស់ខ្លួន។
“មនុស្ស និងបច្ចេកវិទ្យា ត្រូវដើរទន្ទឹមគ្នា ដោយតម្រូវឱ្យមានកម្លាំងពលកម្ម មានចំណេះ និងជំនាញ អាចប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព និងសុវត្ថិភាព ដើម្បីទាញយកសក្តានុពល និងផលប្រយោជន៍ពីបច្ចេកវិទ្យា”
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ក៏បានរំលេចឱ្យឃើញនូវគុណតម្លៃ និងសក្តានុពលនៃបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល សម្រាប់សង្គមកម្ពុជា ដោយថា បរិវត្តកម្មឌីជីថលជាផ្នែកមួយដ៏សំខាន់ សម្រាប់ជំរុញវឌ្ឍភាព នៃការកសាងសេដ្ឋកិច្ច សង្គម និងរដ្ឋាភិបាលឌីជីថល តាមរយៈការពង្រីកវិសាលភាព និងកែសម្រួលសេវាសាធារណៈឱ្យកាន់តែមានតម្លាភាព។
ឯកឧត្តមបន្ថែមថា ការចាប់យកបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ពិតជាមានភាពចាំបាច់ និងចំពេលវេលា ខណៈរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានកំណត់ទិសដៅកសាងសេដ្ឋកិច្ច សង្គម និងរដ្ឋាភិបាលឌីជីថល ដើម្បីធានាកកំណើនរយៈពេលវែង សំដៅ សម្រេចឱ្យបានចក្ខុវិស័យ ឆ្នាំ២០៣០ និង២០៥០ ដោយមានប្រជាជនជាទិភាពចម្បង ឆ្ពោះទៅរកការកសាងគម្រូសេដ្ឋកិច្ចផ្អែកលើចំណេះដឹង។
បើតាមប្រសាសន៍របស់ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន ម៉ានី ដើម្បីជំរុញការអភិវឌ្ឍមូលធនមនុស្ស និងបច្ចេកវិទ្យា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានដាក់ចេញនូវ យុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណ ដំណាក់កាលទី១ ដោយកំណត់យកអាទិភាពគន្លឹះចំនួន ៥ រួមមាន មនុស្ស ផ្លូវ ទឹក ភ្លើង និងបច្ចេកវិទ្យា ដោយកំណត់យកការអភិវឌ្ឍមូលធនមនុស្ស ជាពិសេសយុវជនជាអាទិភាពទី១ និងបន្ថែមនូវបច្ចេកវិទ្យា ជាអាទិភាពគន្លឹះថ្មី ដើម្បីចង្អុលបង្ហាញពីការជំរុញការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឱ្យចំគោលដៅ ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព និងសុវត្ថិភាពនៅក្នុងបណ្តាវិស័យសេដ្ឋកិច្ច-សង្គមនានារបស់កម្ពុជា ក្នុងគោលបំណងផ្តោតការយកចិត្តទុកដាក់លើការអភិវឌ្ឍមូលធនមនុស្ស និងការលើកកម្ពស់ភាពជាអ្នកដឹកនាំឌីជីថលប្រកបដោយចំណេះដឹង សមត្ថភាព ស្មារតីច្នៃប្រឌិត នវានុវត្តន៍ និងក្រមសីលធម៌ខ្ពស់។
សម្រាប់វេទិកាកម្ពុជា ៤.០ លើកទី៤ ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី ក៏បានចែករំលែកនូវទស្សនៈជាធាតុចូលមួយចំនួន ដូចជា ការយល់ឃើញពីតួនាទីដ៏សំខាន់ នៃភាពជាអ្នកដឹកនាំឌីជីថលរបស់យុវជនក្នុងការកសាងសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល និងចូលរួមក្នុងការដឹកនាំនៅគ្រប់វិស័យ, ការបង្ហាញពីវិធីសាស្ត្រក្នុងការទាញយកប្រយោជន៍ឱ្យបានជាអតិបរមាពីបច្ចេកវិទ្យា ដើម្បីកសាងសមត្ថភាពក្នុងការដឹកនាំ, ការបង្ហាញពីទិដ្ឋភាពដ៏រស់រវើកនៃកាលានុវត្តភាព និងបញ្ហាប្រឈមនៃភាពជាអ្នកដឹកនាំឌីជីថលសម្រាប់យុវជន, ការលើកទឹកចិត្តឱ្យគ្រប់តួអង្គពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ រួមគ្នាជួយគាំទ្រដល់ភាពជាអ្នកដឹកនាំឌីជីថលរបស់យុវជន ដោយជំរុញនូវវប្បធម៌នៃការច្នៃប្រឌិត ការសហការ និងតម្លាភាពសម្រាប់យុវជនទាំងអស់ និងការណែនាំឱ្យគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធមិនគួរមើលរំលង និងត្រូវយកចិត្តទុកដាក់លើការកាត់បន្ថយគម្លាតឌីជីថល ដើម្បីអនុញ្ញាតឱ្យយុវជនអាចមានលទ្ធភាពចូលរួមបានពេញលេញក្នុងនាមជាអ្នកដឹកនាំឌីជីថល។
គួរជម្រាបជូនថា វេទិកាកម្ពុជា ៤.០ លើកទី៤ ត្រូវបានប្រារព្ធធ្វើឡើងកាលពីថ្ងៃទី១២ ខែមីនា រៀបចំដោយ មជ្ឈមណ្ឌលកម្ពុជា ៤.០ សហភាពសហពន្ធយុវជនកម្ពុជា និងសាកលវិទ្យាល័យប៊ែលធីអន្តរជាតិ។ វេទិកាបានរៀបចំធ្វើបទឧទ្ទេសនាមលើប្រធានបទចំនួន២ រួមមាន “ភាពជាអ្នកដឹកនាំរបស់យុវជននៅក្នុងការកសាងសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល” និង “ការកសាងភាពធន់នៅក្នុងភាពជាអ្នកដឹកនាំរបស់យុវជនតាមរយៈការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល” ជាមួយនឹងកិច្ចពិភាក្សាតុមូល ក្រោមប្រធានបទ “ភាពជាអ្នកដឹកនាំឌីជីថល៖ កាលានុវត្តភាព និងបញ្ហាប្រឈមសម្រាប់យុវជន” ក្នុងបំណងបង្ហាញឱ្យឃើញពីសារៈសំខាន់នៃភាពជាអ្នកដឹកនាំរបស់យុវជន ក្នុងការចូលរួមជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាល និងភាគីពាក់ព័ន្ធនានាក្នុងកសាងសេដ្ឋកិច្ចសង្គមឌីជីថល, តួនាទីរបស់បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលនៅក្នុងការកសាងភាពធន់សម្រាប់ការដឹកនាំរបស់យុវជន ឱកាស និងបញ្ហាប្រឈមមួយចំនួនក្នុងការចាប់យកភាពជាអ្នកដឹកនាំឌីជីថលសម្រាប់យុវជន៕