យុទ្ធសាស្រ្ត៥ឆ្នាំរបស់អង្គការភ្លែន បន្តលើកកម្ពស់សិទ្ធិកុមារនៅកម្ពុជាឱ្យកាន់តែប្រសើរ
ភ្នំពេញ – ថ្លែងក្នុងពិធីផ្សព្វផ្សាយ​យុទ្ធសាស្រ្ត​ប្រចាំប្រទេស​រយៈពេល៥ឆ្នាំ ២,៥លានហេតុផល និងអបអរទិវាកុមារីអន្តរជាតិ​តាមរយៈប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណេត​កាលពីថ្ងៃទី២០ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ លោកស្រី គ្វីននេត វ៉ង នាយិកាប្រចាំប្រទេស​កម្ពុជា នៃអង្គការភ្លែនអន្តរជាតិកម្ពុជា បានបង្ហាញពី​យុទ្ធសាស្រ្ត​៥ឆ្នាំ ដោយ​ បន្ត​លើកកម្ពស់​សិទ្ធិកុមារ និង​សមភាពក្មេងស្រី​ក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា ។
«នៅក្នុងរយៈពេល ៥ឆ្នាំ ខាងមុខ អង្គការភ្លែន​អន្តរជាតិនឹងបន្តមហិច្ឆតារបស់ខ្លួនក្នុងការលើកកម្ពស់សិទ្ធិកុមារ និងសមភាពក្មេងស្រីក្នុងប្រទេសកម្ពុជា, យើងនឹងសហការក្នុងភាពជាដៃគូយុទ្ធសាស្រ្តជាមួយអ្នកពាក់ព័ន្ធជាច្រើន រួមទាំង កុមារ និងយុវជន  ក្នុងគោលបំណងលើកកម្ពស់សិទ្ធិអំណាចរបស់ក្មេងស្រី ២,៥លាននាក់ ជាពិសេស ក្មេងស្រីវ័យជំទង់ និងស្ត្រីវ័យក្មេងនៅកម្ពុជា ពីឆ្នាំ ២០២១ ដល់ ២០២៦​»
លោកស្រី គ្វីននេត វ៉ង
បើយោងតាមសេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មានរបស់អង្គការភ្លែន យុទ្ធសាស្រ្ត​រយៈពេល​៥ឆ្នាំទៅមុខទៀតនោះ មានចំនួន ៤ រួមមាន៖ (១) ការចាប់ផ្តើមជាមួយសុខភាពល្អ – ការរួមបញ្ចូល កម្មវិធីអាហារូបត្ថម្ភ កម្មវិធីការគាំពារនិងអភិវឌ្ឍន៍កុមារតូច និងទឹកស្អាតនិងអនាម័យ ដើម្បីធានាថាក្មេងស្រី និងក្មេងប្រុសមានការចាប់ផ្តើមដោយយុត្តិធម៌នៅក្នុងជីវិត និងអាចធ្វើការជ្រើសរើសដោយសេរី និងព័ត៌មានអំពីរាងកាយរបស់ពួកគេ។ (២) កិច្ចការពារជំនាន់ថ្មី – ផ្តោតទៅលើ OCSE, អ្នកស្រឡាញ់ភេទដូចគ្នា, CEFM, កុមារដែលទុកចោល រួមទាំង កម្មវិធីឆ្លងដែន ដើម្បីរក្សាកុមារ ជាពិសេសក្មេងស្រី និងយុវជនឱ្យមានសុវត្ថិភាព។ (៣) ការរៀនមួយជីវិត ដោយផ្តោតលើ IQE ការអភិវឌ្ឍជំនាញ និងជំនាញជីវិត រួមទាំងសុខភាពផ្លូវភេទ និងសុខភាពបន្តពូជ និងសិទ្ធិ ដើម្បីធានាថាកុមារជាពិសេសក្មេងស្រី និងស្រ្តីវ័យក្មេង ទទួលបានចំណេះដឹង ជំនាញ និងទំនុកចិត្តដែលពួកគេត្រូវការ ដើម្បីសម្រេចបាននូវសិទ្ធិរបស់ពួកគេ និងឈានដល់សក្តានុពលពេញលេញ។ និង(៤) ភាពដឹកនាំរបស់ក្មេងស្រី – ការពង្រឹងសមត្ថភាព និងភាពជាអ្នកដឹកនាំភាពជាពលរដ្ឋសកម្ម និងការចូលរួមរបស់ប្រជាពលរដ្ឋធានាថាក្មេងស្រី និងស្រ្តីវ័យក្មេងមានចំណេះដឹង ជំនាញ និងទំនុកចិត្តដើម្បីជោគជ័យ។
គួរ​បញ្ជាក់ថា អង្គការភ្លែនអន្តរជាតិកម្ពុជា គឺជាអង្គការអភិវឌ្ឍន៍ និងមនុស្សធម៌មួយដែលលើកកម្ពស់សិទ្ធិកុមារ និងសមភាពក្មេងស្រី។ ហើយរយៈពេលប្រាំឆ្នាំចុងក្រោយនេះ តាមរយៈកម្មវិធីមួយឈ្មោះ ថែទាំនិងអភិវឌ្ឍន៍កុមារតូច វាបានផ្ដល់អត្ថប្រយោជន៍ដល់ប្រជាពលរដ្ឋក្នុងសហគមន៍ និងអ្នកពាក់ព័ន្ធ និងកុមារចំនួនជិតប្រាំពីរម៉ឺននាក់(កុមារីជាង មួយម៉ឺននាក់) និងកម្មវិធីកិច្ចការពារកុមារ វាបានផ្ដល់អត្ថប្រយោជន៍ ដល់កុមារនិងមនុស្សពេញវ័យដោយផ្ទាល់ចំនួនជិត៧ម៉ឺននាក់ ( ស្រីជិតបួនម៉ឺននាក់) និងដោយប្រយោលជិត១៥ម៉ឺននាក់ ( ស្រីជាងប្រាំបីម៉ឺននាក់)៕