នៅក្នុងសង្គមបច្ចុប្បន្ននេះមានការជជែក និងចែករំលែកជាច្រើនជុំវិញគុណវិបត្តនៃអំពើហិង្សា ក្នុងនោះកុមារគឺជាក្រុមមនុស្សស្ថិតក្នុងចំណោមមនុស្សដែលងាយរងគ្រោះ ហើយប្រសិនបើពួកគេទទួលរងអំពើហិង្សាពីសំណាក់មនុស្សធំ មិនថាផ្លូវកាយ ឬផ្លូវចិត្ត ពួកគេអាចនិងមានផលវិបាកជាច្រើន។
យោងតាមសៀវភៅណែនាំរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ស្តីពី «ការដាក់វិន័យបែបវិជ្ជមាន និងការគ្រប់គ្រងថ្នាក់រៀនដោយប្រសិទ្ធភាព» បានលើកឡើងថា ការប្រើហិង្សាលើកុមារ នឹងធ្វើឱ្យពួកគេជួបនូវវិបត្តិចំនួន៥ រួមមាន ៖
ផលវិបាកចំពោះរាងកាយ៖ រាប់ចាប់ពីកាឈឺចាប់រាងកាយ ស្នាមរបួស និងជាំតិចតួច រហូតដល់របួសធ្ងន់ធ្ងរ បណ្តាលឱ្យមានពិការភាព ឬរហូតដល់បាត់បង់ជីវិត។
ផលវាបាកខាងផ្លូវចិត្ត៖ វាធ្វើឱ្យកុមារខឹងសម្បារ លំបាកចិត្ត និងអាម៉ាសមុខ។ នៅពេលកុមារត្រូវគេបង្អាប់ ចំអក បន្ទាបបន្ថោក ឬសម្លុត ពួកគេអាចបាត់បង់ការគោរពចំពោះខ្លួនឯង និងក្រៀមក្រំចិត្ត។ ពួកគេប្រហែលជាអាចចាប់ផ្តើមគិតអំពីការសងសឹក ឬមានអាកប្បកិរិយាឃោរឃៅផងដែរ។
ផលវិបាកចំពោះអាកប្បកិរិយា៖ វាជាការបង្រៀនកុមារថា ហិង្សាគឺជាអាកប្បកិរិយាដែលទទួលយកបាន។ ប្រការនេះទំនងជាអាចឱ្យកុមារប្រកាន់យកអាកប្បកិរិយាគ្មានសណ្តាប់ធ្នាប់ និងឃោរឃៅដូចជាបំផ្លាញទ្រព្យសម្បត្តិសាលារៀន ឬរករឿងឈ្លោះជាមួយមិត្តរួមថ្នាក់ ឬពេលក្លាយជាមនុស្សធំ គាត់បន្តអំពើហិង្សាបែបនេះក្នុងគ្រួសារ ។
ផលវិបាកក្នុងទំនាក់ទំនង៖ វាធ្វើឱ្យខូចទំនុកចិត្តរបស់ក្មេងចំពោះមនុស្សធំ។ ពួកគេអាចលំបាកបង្កើតទំនាក់ទំនងជាមួយគ្រូ មនុស្សធំដ៏ទៃទៀត និងសូម្បីជាមួយក្មេងដ៏ទៃ។
ផលវិបាកចំពោះស្មារតី៖ វារាំងខ្ទប់សមត្ថភាពរបស់ពួកគេក្នុងការរៀនសូត្រ។ កុមារមានអារម្មណ៍មិនហ៊ានសាកល្បងធ្វើរឿងថ្មីៗ និងមិនហ៊ានសួរឬឆ្លើយសំនួរ។ ពួកគេច្រើមានអារម្មណ៍អាម៉ាស់និងខ្លាចការចំអក។ ពួកគេអាចខ្វះទឹកចិត្តក្នុងការរៀនសូត្រឱ្យបានពិន្ទុល្អ ហើយគុណភាពនៃការរៀនសូត្ររបស់ពួកគេអាចធ្លាក់ចុះ។ នៅដំណាក់កាលណាមួយ វាអាចធ្វើឱ្យសិស្សគេចសាលា និងសិស្សបោះបង់ចោលសាលារៀនតែម្តង៕