កណ្ដាល – ថ្លែងក្នុងសិក្ខាសាលាស្ដីពីវិធានការមានប្រសិទ្ធភាពកាត់បន្ថយហានីភ័យបណ្ដាលមកពីការប្រើប្រាស់ថ្នាំជក់ នាព្រឹកថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ (២៥ សីហា) លោកជំទាវ សាន្ត អរុណ រដ្ឋលេខាធិកាក្រសួងកិច្ចការនារី មានប្រសាសន៍ថា ការប្រើប្រាស់ថ្នាំជក់បង្កឱ្យមានបញ្ហាសេដ្ឋកិច្ច និងសុខភាពធ្ងន់ធ្ងរ ដែលជាបន្ទុកសម្រាប់រាជរដ្ឋាភិបាលដោះស្រាយ។
លោកជំទាវ សាន្ត អរុណ រដ្ឋលេខាធិកាក្រសួងកិច្ចការនារី បញ្ជាក់បន្ថែមថា ការប្រើប្រាស់ថ្នាំជក់ បណ្ដាលឱ្យពលរដ្ឋប្រមាណ ១៥ ០០០ ស្លាប់ដោយសារតែជំងឺដែលបង្កពីការប្រើប្រាស់ថ្នាំជក់រួមមាន ជំងឺដាច់សរសៃខួរក្បាល សរសៃឈាមបេះដូង ផ្លូវដង្ហើមរ៉ាំរ៉ៃ មហារីក និងទឹកនោមផ្អែម បើតាមការសិក្សារបស់អង្គការសុខភាពពិភពលោកឆ្នាំ២០១៩។ លើសពីនេះ កម្ពុជាខាតបង់ថវិកាប្រមាណ ៦៦៣លានដុលារអាមេរិកក្នុងមួយឆ្នាំៗ។
លោកជំទាវ សាន្ត អរុណ បន្តថា ខណៈដែលរាជរដ្ឋាភិបាល ខិតខំប្រឹងប្រែងលើកកម្ពស់សុខភាពប្រជាពលរដ្ឋ ឧស្សាហកម្មថ្នាំជក់ ក៏បានខិតខំប្រឹងប្រែងមិនឈប់ឈរ ដើម្បីស្វែងរកអ្នកជក់ថ្មីៗ យុវជនវ័យក្មេងដទៃទៀត ដូចអង្គការសុខភាពពិភពលោកបានបញ្ជាក់កន្លងមកថា ផលិតផលថ្នាំជក់សម្លាប់ប្រមាណពាក់កណ្ដាល នៃអ្នកប្រើប្រាស់ទាំងអស់ ប្រាកដណាស់ក្រុមហ៊ុនថ្នាំជក់ត្រូវការអ្នកជក់ថ្មីៗទៀតដើម្បីរក្សាផលចំណេញ។
លោកជំទាវ សាន្ត អរុណ
“យុវជនក្មេងៗជំនាន់ក្រោយត្រូវតែយល់ដឹង និងកុំទទួលយកថ្នាំជក់មកប្រើប្រាស់ កាលណាយើងជក់ច្រើនអាចធ្វើឱ្យញៀន ហើយយើងត្រូវរួមគ្នាធ្វើយ៉ាងណាការពារយុវជនធ្លាក់ទៅក្នុងអន្ទាក់ប្រើប្រាស់ថ្នាំជក់ ។ ដូច្នេះ យុវជនកុំចំណាយថវិកាដែលមិនត្រូវចំណាយ ទិញផលិតផលបារីដែលជាផលិតផលដែលមិនចាំបាច់ គឺកាត់បន្ថយយុវជនក្នុងការប្រើប្រាស់ផលិតផលបារី”
រដ្ឋលេខាធិកាក្រសួងកិច្ចការនារីបញ្ជាក់បន្ថែមថា កម្ពុជាជាសមាជិកនៃអនុសញ្ញាស្តីពីការត្រួតពិនិត្យផលិតផលថ្នាំជក់ ហេតុនេះការតម្លើងពន្ធថ្នាំជក់ក៏ជាកាតព្វកិច្ចមួយរបស់កម្ពុជាក្នុងនាមជារដ្ឋភាគីផងដែរ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ បច្ចុប្បន្នប្រទេសកម្ពុជាមានអត្រាពន្ធថ្នាំជក់ទាប គឺត្រឹមតែ ២៥% ទៅ ៣១% ធៀបតម្លៃលក់រាយ ខណៈដែលប្រទេសថៃ ប្រុយណេ សិង្ហបុរី ឥណ្ឌូនេស៊ី ម៉ាឡេសី ហ្វីលីពី ភូមា សុទ្ធតែមានអត្រាខ្ពស់ជាង ៥០%ធៀបតម្លៃលក់រាយ។
គួរជម្រាបជូនថា តាមបទពិសោធន៍របស់ប្រទេសក្នុងតំបន់អាស៊ាន ដូចជា ថៃ ហ្វីលីពីន សិង្ហបុរី បានបង្ហាញថា ការដាក់ចេញនូវវិធានការដំឡើងពន្ធថ្នាំជក់ ធ្វើឱ្យរដ្ឋាភិបាលទទួលបានចំនូលពន្ធកើនឡើង ព្រមទាំងជួយបង្ការប្រជាពលរដ្ឋពីជំងឺដែលបង្កដោយការប្រើប្រាស់ថ្នាំជក់ទៀតផង៕
ក្រុមប្រឹក្សាយុវជនឯកអគ្គរដ្ឋទូតសហរដ្ឋអាមេរិក (AYC) ជ្រើសរើសសមាជិកជំនាន់ទី១៤
ជាឱកាសសម្រាប់យុវជនក្នុងការពង្រឹងភាពជាអ្នកដឹកនាំ ចូលរួមក្នុងសកម្មភាពសហគមន៍ និងចែករំលែកទស្សនៈរបស់ខ្លួន ក្នុងការពិភាក្សាប្រកបដោយអត្ថន័យ។