ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន ៖ អ្នកចេះភាសាច្រើន មានខួរក្បាល​ល្អជាង​អ្នកចេះភាសាតែមួយ
ភ្នំពេញ – តាមការ​សិក្សា​ស្រាវជ្រាវ ការ​ចេះ​ភាសាច្រើន ធ្វើឱ្យ​ខួរក្បាល​គិត​បានល្អជាង​អ្នក​ដែល​ចេះ​ភាសា​តែមួយ និង​មាន​ការ​យល់ដឹង​ខាងផ្នែកវប្បធម៌ វិទ្យាសាស្រ្ត និង​មាន​បំណិន​ទំនាក់ទំនង​បានល្អជាង។ នេះ​ជា​ការ​លើក​ឡើង​របស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា។
យ៉ាងណាក៏ដោយ ឯកឧត្តម​លើកទឹកចិត្ត​​ឱ្យ​យុវជន​ខ្មែរ គួរ​តែ​រៀន​ភាសា​ខ្មែរឱ្យ​បានច្បាស់សិន មុន​នឹង​រៀន​ភាសា​បរទេស។
” ខ្ញុំ​សូម​លើកទឹកចិត្ត​ឱ្យ​យុវជន​ខ្មែររៀនភាសាខ្មែរ​ឱ្យ​ច្បាស់ ដូច្នេះហើយ​បានជាក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា ដាក់ចេញជា​កម្មវិធីអំណានដំបូង​នៅថ្នាក់ទី១ ទី២ ទី៣ និង​គណិតដំបូង​ ដើម្បី​ឱ្យ​ចេះ​ភាសាខ្មែរ​ឱ្យ​ច្បាស់ មានមូលដ្ឋានគ្រឹះ​ឱ្យ​បានច្បាស់ ចាប់ពី​ថ្នាក់ទី៤ឡើងទៅ​ ទើប​ចាប់ផ្តើម​បង្រៀន​ភាសា​បរទេស…”
បើតាម​ប្រសាសន៍​លើក​ឡើង​របស់ ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន បច្ចុប្បន្ន​ឯកឧត្តមចេះ​ភាសាបរទេស​ចំនួន៦ ក្នុងនោះភាសាអឺរ៉ុប​ចំនួន៣ និង​ភាសាអាស៊ី​ចំនួន៣ ព្រោះថា ក្នុងនាមជាអ្នកឯកទេសសេដ្ឋកិច្ចអន្តរជាតិ ឯកឧត្តមត្រូវរៀនភាសារុស្ស៉ី ភាសាអង់គ្លេស និងភាសាបារាំង។ ក្រៅតែពីភាសាដែលតម្រូវនៅក្នុងជំនាញឯកឧត្តមក៏រៀនភាសាអាស៊ីចំនួន៣ទៀត។
ដោយ​ឡែក​បើ​និយាយ​ពីការ​រៀន​ភាសា​បរទេស​នៅ​ក្នុង​កម្មវិធីសិក្សា​របស់​កម្ពុជាវិញ ឯកឧត្តម​បញ្ជាក់ថា មាន​ចំនួន​២ភាសា​សម្រាប់​សាលា​មធ្យម​សិក្សា គឺភាសាអង់គ្លេស និង​ភាសាបារាំង ដោយ​ឡែក​នៅ​ថ្នាក់ឧត្តម​សិក្សា និស្សិត​អាច​ជ្រើសរើស​រៀន​ភាសា​អ្វី​ដែលខ្លួន​ឯងចង់រៀន ហើយ​និង​ទីផ្សារ​ដែលត្រូវ​ការ។
ជាមួយ​គ្នា​នេះ​ដែរ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ក៏​បានលើកទឹកចិត្ត​ដល់សិស្ស​និស្សិត​កម្ពុជា គួរ​រៀន​ប្រវត្តិសាស្រ្ត​ខ្លួន​ឯង​ឱ្យ​បានច្បាស់ ហើយ​ក្នុង​បរិការអាស៊ាន យុវជន​ក៏​ត្រូវ​តែយល់ដឹង​ពីប្រទេស​ជិតខាង​នៅ​ក្នុង​អាស៊ាន​ផងដែរ៕