ភ្នំពេញ – ក្រុមនិស្សិតនៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទកសិកម្មចំនួន១៩៧នាក់ ដែលបានចេញទៅហាត់ការរយៈពេល១០ខែ នៅប្រទេសអ៊ីស្រាអែល ពេលនេះពួកគេបានវិលត្រឡប់មកប្រទេសកម្ពុជាវិញហើយ ដោយបានធ្វើដំណើរមកដល់អាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិភ្នំពេញ កាលពីរសៀលថ្ងៃអាទិត្យ (៣១ តុលា) ។
ការវិលត្រឡប់មកកាន់មាតុភូមិវិញរបស់ក្រុមនិស្សិតកសិកម្មនេះ បានធ្វើឱ្យឯកឧត្តម វេង សាខុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ សម្តែងការសាទរ និងអបអបចំពោះការខិតខំរបស់ក្រុមនិស្សិត ដែលបានទៅហាត់ការជំនាញកសិកម្មនៅអ៊ីស្រាអែល នាពេលកន្លងមក។
បើតាមឯកឧត្តម វេង សាខុន កាលពីខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ កន្លងទៅ និស្សិតវិទ្យាស្ថានជាតិកសិកម្មព្រែកលៀបចំនួន២០០នាក់ ត្រូវបានជ្រើសរើសឱ្យទៅហាត់ការកសិកម្មរយ:ពេល ១១ខែ សម្រាប់ឆ្នាំសិក្សា២០២១-២០២២ នៅប្រទេសអ៊ីស្រាអែល ។ ការបញ្ជូនសិស្សទៅធ្វើការហាត់ការនេះ ក្រោមកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរបស់វិទ្យាស្ថានជាតិកសិកម្មព្រែកលៀបជាមួយក្រុមហ៊ុន Agrostudie ដើម្បីឱ្យនិស្សិតកម្ពុជាអាចដកស្រង់ ផ្លាស់ប្តូរបទពិសោធន៍ទាំងទ្រឹស្តី និងការអនុវត្តជាក់ស្តែងក្នុងថ្នាក់ ក្នុងមន្ទីរពិសោធន៍ និងនៅកសិដ្ឋានផ្ទាល់ ។
គួរបញ្ជាក់ថា គិតមកទល់ពេលនេះ មាននិស្សិតកម្ពុជាសរុបចំនួន ១៤៦៩នាក់ហើយបានចេញទៅហាត់ការនៅប្រទេសអ៊ីស្រាអែល ក្រោយពីមានការចុះកិច្ចព្រមព្រៀងសហប្រតិបត្តិការ រវាងសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទកសិកម្ម និងក្រុមហ៊ុន Agrostudies នៃប្រទេសអ៊ីស្រាអែល កាលពីឆ្នាំ២០០៨ ៕