ហេតុអ្វីបានជាជំនាញ STEM មានសារៈសំខាន់សម្រាប់សង្គមបច្ចុប្បន្ន ?
បច្ចុប្បន្នជំនាញ STEM ទទួលបានការចាប់អារម្មណ៍ជាច្រើនពីសំណាក់សិស្សនិស្សិត និងអ្នកសិក្សាគ្រប់មជ្ឈដ្ឋាន។ ដោយហេតុថា STEM ជាជំនាញដែលពាក់ព័ន្ធនឹងបច្ចេកវិទ្យា និងវិស័យកម្ម ហើយវិស័យនេះកំពុងមានតម្រូវការកាន់តែច្រើនឡើងនៅក្នុងយុគសម័យឌីជីថល។ ហេតុនេះ ការសម្រេចចិត្តរៀនជំនាញ វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា វិស្វកម្ម និងគណិតវិទ្យា (STEM) អាចជួយឱ្យអ្នកសិក្សាមានភាគរយខ្ពស់ ដែលអាចជោគជ័យក្នុងអាជីពនាពេលអនាគត។
យោងតាម YETI ACADEMY មានហេតុផលចំនួន ៤សំខាន់ៗ ដែលបង្ហាញថា ការអប់រំ STEM មានសារៈសំខាន់ខ្លាំងសម្រាប់ពិភពលោក និងសង្គមបច្ចុប្បន្ន។
១. ការងារក្នុងជំនាញ STEM គឺជាការងារនៃការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច ៖ ការអប់រំ STEM កាន់តែមានសារៈសំខាន់ខ្លាំងឡើងៗសម្រាប់សេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេសនីមួយៗ។ យោងតាម U.S BUREAU OF LABOR STATISTICS បានព្យាករណ៍ថា ការងារក្នុងវិស័យ STEM នឹងកើនឡើងចំនួន ៨,៨ភាគរយ ក្នុងឆ្នាំ ២០២៨។ ខណៈមុខរបរដែលមិនស្ថិតក្នុងវិស័យ STEM គឺកើនឡើងត្រឹម ៥ភាគរយប៉ុណ្ណោះ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ អ្នកជំនាញក្នុងវិស័យ STEM ក៏ទទួលបានប្រាក់ឈ្នួលខ្ពស់ផងដែរ។
២. STEM បង្រៀនមនុស្ស​​ឱ្យចេះគិតបែបត្រិះរិះ និងមានគំនិតបង្កើតថ្មី ៖ ការអប់រំ STEM មិនត្រឹមតែជួយតម្រង់ទិសអ្នកសិក្សាឱ្យមានគម្រោងច្បាស់លាស់សម្រាប់អាជីពនាពេលអនាគតប៉ុណ្ណោះទេ។ STEM ក៏ផ្ដល់ឱ្យសិស្សនូវសមត្ថភាពគិតបែបត្រិះរិះ និងការដោះស្រាយបញ្ហាផងដែរ ហើយជំនាញនេះនឹងជួយឱ្យពួកគេមានភាគរយខ្ពស់ក្នុងការសម្រេចភាពជោគជ័យនៅក្នុងអាជីពការងារ។
៣. ការសិក្សាអំពី STEM ជួយឱ្យសិស្សចេះសហការក្រុម ៖ សមត្ថភាពក្នុងការបំពេញការងារជាក្រុមបានល្អ គឺជាគន្លឹះដ៏សំខាន់បំផុតក្នុងការសម្រេចភាពជោគជ័យ លើអាជីពការងារ និងជីវិត។ ដោយហេតុថា ការរស់នៅ និងធ្វើការជាធម្មតាទាមទារឱ្យមានកិច្ចសហការជាមួយអ្នកដទៃ ហើយកិច្ចសហការនោះទៀតសោត អាចធ្វើជាមួយមនុស្សក្នុងក្រុមធំ ឬក្រុមតូចទៅតាមទិដ្ឋភាពជាក់ស្ដែង។
ថ្នាក់រៀនដែលបណ្ដុះបណ្ដាលលើជំនាញ STEM ជានិច្ចជាកាល តែងរួមបញ្ចូលនូវសកម្មភាពក្រុមច្រើនជាងការសិក្សាផ្សេងទៀត។ សិស្សអាចចូលរួមពិសោធរួមគ្នានៅក្នុងបន្ទប់ពិសោធន៍ ឬសហការគ្នាក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហាណាមួយលើផ្នែកវិស្វកម្ម ដែលសកម្មភាពទាំងនេះ នឹងជួយអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពទំនាក់ទំនងរបស់គេដោយស្វ័យប្រវត្តិ។
៤. ការអប់រំ STEM ជួយឱ្យសិស្សអភិវឌ្ឍជំនាញគ្រប់គ្រងគម្រោង ៖ ការសិក្សាអំពី STEM ជាពិសេស វគ្គសិក្សាអំពីបច្ចេកវិទ្យា និងវិស្វកម្ម ជារឿយៗតម្រូវឱ្យសិស្សត្រូវមានគម្រោងក្នុងដៃ។ ដោយគម្រោងទាំងនោះអាចជា ការបង្កើតមនុស្សយន្ត, ម៉ាស៊ីន ឬកម្មវិធីកុំព្យូទ័រជាដើម។ គម្រោងនីមួយៗទាមទារឱ្យមានការអនុវត្តច្រើនជំហាន និងចំណាយពេលច្រើនថ្ងៃ ដើម្បីបញ្ចប់។ ដូច្នេះសិស្សអាចរៀនអំពីរបៀបគ្រប់គ្រងពេលវេលា និងការបំបែកគម្រោងធំទៅជាជំហានតូចៗ។ ហើយជំនាញនេះ នឹងជួយពួកគេពេញមួយជីវិត មិនការបំពេញការងារវិជ្ជាជីវៈ ឬការងារផ្ទះនោះទេ៕