ឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន ៖ សុខភាពផ្លូវចិត្ត​ជា​រឿង​សំខាន់ណាស់ សម្រាប់បុគ្គលិកអប់រំ មាតាបិតា និង​សិស្សានុសិស្ស
បណ្តាញគ្រឹះស្ថានអប់រំ និងបណ្តុះបណ្តាល វេសឡាញ អេឌ្យូខេសិន គ្រុប កាលពីពេលថ្មីៗនេះ បាន​ចុះអនុស្សារណៈយោគយល់គ្នា ជាមួយសមាគម អុី. អឹម. ឌី. អា កម្ពុជា លើកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើកកលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងផ្នែកចិត្តសាស្ត្រ ជូនដល់បុគ្គលិកអប់រំ មាតា បិតា អ្នកអាណាព្យាបាលសិស្ស និងសិស្សានុសិស្សនៃបណ្តាញសាលារៀនទាំងអស់។
ឧកញ៉ា ប៉ិច ប៉ូឡែន អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន​ វេសឡាញ អេឌ្យូខេសិន គ្រុប មានប្រសាសន៍ថា បញ្ហាសុខភាពផ្លូវចិត្តគឺសំខាន់ណាស់, លោក​មើលឃើញថា សម្ពាធផ្លូវចិត្ត​បាន​កំពុង​កើត​ឡើង​​ទៅលើ​ប្រជាជន​​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កំពុង​អភិវឌ្ឍ, លោកថា លោក​មិន​ចង់ឃើញ​រឿងអ្វីមួយ​ដែល​អាច​ការពារបាន អាចដោះស្រាយបាន បែរជា​យើង​មិន​អាច​ធ្វើកើត អន្តរាគមន៍​មិន​បាននោះទេ ដូច្នេះ​ហើយ​បានជាបណ្តាញគ្រឹះស្ថានអប់រំ និងបណ្តុះបណ្តាល វេសឡាញ បង្កើត​ឱ្យ​មានអ្នក​ប្រឹក្សា​សុខភាពផ្លូវចិត្តជូន​ទៅ​សិស្ស​ ក៏​ដូចជា​អ្នកអាណាព្យាបាលផងដែរ។
« ពាក់ព័ន្ធសុខភាពផ្លូវចិត្ត​ខ្ញុំគិតថា ចាំបាច់ សំខាន់មែនទែន… ពេលខ្លះ​ឪពុកម្តាយ​មិន​ហ៊ាននិយាយ អញ្ចឹងហើយ​បានជា​យើងផ្តល់​ប្រឹក្សា​យោបល់ ដូច្នេះហើយ​ទើបយើងត្រូវការអ្នកជំនាញ​ដើម្បីជួយ​…»
លោក អ៊ំ ផ្លាកទីន ប្រធានសមាគម អុី. អឹម. ឌី. អា កម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា ការសិក្សា​មួយ​នៅ​សហរដ្ឋអាមេរិកបានរកឃើញថា យុវជន​ដែលមានអាយុចន្លោះពី ១៣ ទៅ១៧ឆ្នាំ ប្រហែល​៤០ភាគរយ បានរាយការណ៍​ពីភាពឯកកោ និង​ខ្វះភាពកក់ក្តៅរបស់ពួកគេ, ភាពឯកកោទាំងនោះ គឺបានកើតឡើង​ដោយ​សារ​តែការ​រីកចម្រើន នៃបច្ចេកវិទ្យា ហើយ​ក៏​មាន​សម្ពាធ​នៃការ​សិក្សា​ផងដែរ។ លោកបន្តថា អនុស្សារណៈ​យោគយល់គ្នានេះ មិន​មែនផ្តោតតែទៅលើប្អូនៗ​ដែលមាន​បញ្ហា​សុខភាពផ្លូវចិត្ត ប៉ុន្តែពិនិត្យ​មើលជាមួយគ្នាផងដែរថា តើលោកគ្រូអ្នកគ្រូដែលធ្វើការដោយផ្ទាល់ ដោយប្រយោល តើអាចធ្វើតាមរបៀបម៉េច? ក៏​ដូចជាឪពុកម្តាយ​ដែលភាគច្រើនមានពេលនៅជាមួយកូន​តែនៅចុងសប្តាហ៍​តើត្រូវជួយ​កូន​ដោយ​របៀបម៉េច? ការថែទាំសុខភាពផ្លូវចិត្តពីសិស្សផ្ទាល់ ពីគ្រូបង្រៀន ពីអ្នកអាណាព្យាបាល​ដែរ ហើយ​ជាពិសេស​ការចូលរួមពីគ្រប់ភាគី នេះជាកត្តាដែលយើងគិតថា នឹងអាចចូលរួមលើក​កម្ពស់សុខមាលភាពផ្លូវចិត្ត។
បើតាម លោក អ៊ំ ផ្លាកទីន សមាគម អុី. អឹម. ឌី. អា កម្ពុជា នឹងចូលរួម​គ្រប់មធ្យោបាយ​តាមដែលអាចធ្វើទៅបាន ដើម្បី​ធ្វើយ៉ាងណា​លើក​កម្ពស់​សុខមាលភាពផ្លូវចិត្តពលរដ្ឋ និង​យុវជន​កម្ពុជា ព្រោះ​នៅពេល​ណាដែលមានសុខភាពផ្លូវចិត្តល្អ ការសិក្សាល្អ ទំនាក់ទំនងល្អ និងជាពិសេសទៅជាធនធាន និង​ជាទំពាំងស្នងឬស្សីមួយ ដើម្បីជួយសង្គមជាតិយើងទាំងមូលផងដែរ៕