ក្រសួងការងារ​ប្រកាស​ពីតម្រូវការ​កម្លាំងពលកម្មជាង៤ម៉ឺន៧ពាន់កន្លែង សម្រាប់វិស័យចំនួន៣
ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ​បាន​ឱ្យដឹងថា បច្ចុប្បន្ន​នេះ កម្ពុជា​កំពុង​មានតម្រូវ​ការ​កម្លាំងពលកម្ម​សរុប​ចំនួន ៤៧ ៧១៧កន្លែង សម្រាប់វិស័យចំនួន៣ គឺ វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម, សេវាកម្ម និង​កសិកម្ម។
ឯកឧត្តម កត្តា អ៊ន អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ មានប្រសាសន៍ថា គិត​ត្រឹម​ចុងខែមេសានេះ កម្ពុជា​ត្រូវ​ការ​កម្លាំង​ពលកម្មជាង ៤ម៉ឺន​៧ពាន់​កន្លែង ក្នុងវិស័យ​៣សំខាន់ គឺ​ឧស្សាហកម្ម ដែលមានតម្រូវការ ៣៤ ២៩២កន្លែង, វិស័យកសិកម្ម មានតម្រូវការ ៨ ៨៦៤កន្លែង និង​សេវាកម្មមានតម្រូវការ ៨ ៨៦៤កន្លែង។
យោង​តាមទិន្នន័យ​របស់ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ តម្រូវការ​កម្លាំងពលកម្ម​ដែលមានច្រើនជាង​គេ​ គឺនៅរាជធានីភ្នំពេញ ដែលមាន​ចំនួន ៩២០៣កន្លែង, ខេត្តស្វាយរៀងចំនួន ៨៦៩៦កន្លែង, កំពង់ស្ពឺ ៧៣០០កន្លែង, ខេត្តរតនគិរី ចំនួន ៤៦២១កន្លែង, ខេត្តតាកែវ ចំនួន ៤២៧៧កន្លែង, ខេត្តក្រចេះ ចំនួន ៤០០០កន្លែង, ខេត្តកណ្តាល ចំនួន ៣២៨០កន្លែង, ខេត្តកំពង់ចាម ចំនួន ២១៨៦កន្លែង, ខេត្តព្រះសីហនុ ចំនួន ១២២០កន្លែង, ខេត្តពោធិ៍សាត់ ចំនួន ៩៣៧កន្លែង និងខេត្តផ្សេងៗ ចំនួន ១៩៩៧កន្លែង។
ដោយឡែកមុខរបរ​ទាំង១០ ដែល​និយោជក​កំពុងត្រូវការ​រួមមាន ៖ អ្នក​បញ្ជា​ម៉ាស៊ីនដេរ ចំនួន ១៥ ០៤២កន្លែង, កម្មករចំការដំណាំ ចំនួន ៨៨៦៣កន្លែង, អ្នក​បញ្ជា​ម៉ាស៊ីន​ធ្វើស្បែកជើង ចំនួន ៧៨៧១កន្លែង, កម្មករក្នុងផលិតកម្ម ចំនួន ៥៨១៩កន្លែង, អ្នកបញ្ជាគ្រឿងចក្រ និង​ម៉ាស៊ីន​ផលិតផលគីមី ចំនួន ១១០០កន្លែង, កម្មករខ្ចប់វេចដោយដៃ ចំនួន ១០២៩កន្លែង, អ្នកបញ្ចា​ម៉ាស៊ីនវេចខ្ចប់ ច្រកដាក់ដប និងដាក់ផ្លាកសញ្ញា ចំនួន ៩១១កន្លែង, មន្រ្តីឥណទាន និង​ប្រាក់កម្ចី ចំនួន ៦៦២កន្លែង, អ្នកបោកគក និង​អ្នក​អ៊ុតដោយ​ប្រើដៃ ចំនួន ៥៥៨កន្លែង, អ្នក​តម្លើង​បរិក្ខា​រអគ្គិសនី និង​អេឡិចត្រូនិច ចំនួន ៤៩៨កន្លែង ព្រមទាំងមុខរបរផ្សេងៗ​ចំនួន ៥ ៣៦៤កន្លែង។
យ៉ាងណាក៏ដោយ បើតាម​ប្រសាសន៍របស់ឯកឧត្តមអ្នកនាំពាក្យក្រសួងការងារ សម្រាប់យុវជន​ទាំងអស់​ដែលមាន​បំណង​ចង់ស្វែង​រក​ការងារទាំងនេះ សូម​ទាក់ទង​ទៅកាន់ទីភ្នាក់ងារ​ជាតិ មុខរបរ និង​ការងារ នៃក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ តាមលេខទូរស័ព្ទ 1297 ឬ 1286 ៕